Ödağacı Faydaları

Öd ağacı nedir,Aloe vera,Ödağacı Yararları,Öd ağacı Faydası nedir,Öd ağacının Faydaları

Öd Ağacı diğer ismiyle Aloe; Kurak bölgelerde yetişen, yaprakları dikenli, sarı ya da kırmızı renklerde ve salkım halinde çiçekler açan, meyveleri armuda benzeyen bir bitkidir. Aloe vera olarak da bilinir. Aloe veranın yapraklarından çıkarılan özsuyun yoğunlaştırılmasıyla sarısabır elde edilir. Uçucu yağ, acı madde, reçine ve antrakinon türevleri içermektedir.

Öd Ağacının Faydaları

Kalınbağırsak üzerinde etkili bir müshildir. Sinirleri kuvvetlendirir. Gaz söktürücüdür. Kokusu ferahlatır ve balgamı söker. Güneş yanıkları da dahil hafif yanıklara ve egzamaya karşı faydalıdır.

Öd Ağacı Nasıl Kullanılır?

Öd ağacının yapraklarından elde edilen sıvı tıbbi etkileri için kullanımının yanında kozmetik alanında da kullanımı yaygındır. Bunun dışında bitki bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Ayrıca, kabuğu ve odunu yakılınca güzel koku verdiği için tütsü olarak da kullanılmaktadır. Hamilelik dönemi içinde kullanılması tavsiye edilmez.

————————————————————————————————————————————————————-

Ödağacı Faydaları Öd ağacı nedir,Aloe vera,Ödağacı Yararları,Öd ağacı Faydası nedir,Öd ağacının Faydaları Öd Ağacı diğer ismiyle Aloe; Kurak bölgelerde yetişen, yaprakları dikenli,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir