Öğrencileri Birbirleriyle Kıyaslamak Çok Yanlış

Öğrencinin eğitimi süresince karşılaştığı zorluklar sebebiyle başarısız olması, kimi zaman aileler tarafından kabul görmez. Günümüzde birçok veli öğrencinin başarısızlığı yüzüne vurarak başarılı biri ile öğrenciyi kıyaslar. Bu durum öğrenciler tarafından en çok şikayet edilen ve ülkemizde en çok görülen olaylardan bir tanesidir. Ebeveynlerin çocuklarını başkaları ile kıyaslaması, öğrencinin kendine olan özgüvenini zedeler. Bunun yanı sıra öğrencinin ders çalışma isteğini köreltir ve başarısızlığı sürükler. Hele ki karşılaştırılan kişi öğrencinin çok yakın bir arkadaşı ise bu öğrencide içten içe kin ve öfke duygularının artmasına sebep olur. Aileler genellikle kıyaslama yaptıklarında oğullarının bu kişiyi örnek alacağını düşünür. Ancak şu ana kadar tek bir öğrenci bile yapılan kıyaslama sonucunda o kişiyi örnek almaz. Aksine o kişiye karşı durur ve o kişinin zıttı bir kişiye dönüşür. Yani veliler öğrencilerinin başarıya yönlendirmek yerine başarısızlığa yönlendirir.

resim33

Çocuğun başarısında ailesinin rolü çok büyüktür. Bu yüzden de çocuklarınızı başkaları ile kıyaslamayın. Çocuklarınızın başarısızlığını yüzüne vurmayıp, onu çalışmaya teşvik ettin. Başarılı olduğundan onu ödüllendirin ve eğitimini yakında takip edin. Çocuğunuza başkasını örnek göstermeyip, onun kendi hedefini bulabilmesi için yardımcı olun. Öğrenciyi kesinlikle zorlamayın ancak kendi haline de bırakmayın. Siz öğrenci ile sürekli iletişimde olup, eğitiminde başarılı olabilmesi için doğru bir şekilde yardımcı olduğunuz takdirde hayal ettiğiniz başarılı platformda çocuğunuzu görebilirsiniz.

Öğrencileri birbirleriyle kıyaslama hatasına düşmeyin …

4 thoughts on “Öğrencileri Birbirleriyle Kıyaslamak Çok Yanlış

 • 18/02/2013 tarihinde, saat 16:42
  Permalink

  seni cok seviyorum canım benim senin güzelini ilk defa görüyorum notunuza baktım temiz kalplisin dürüstsün yalan atmıyorsun temiz kalpli hep doğru söylüyor canım benim handecim sende bana cok iyi bakıyorsun anne gibi canım temiz kalplim seni cok severim

  Yanıtla
 • 11/02/2013 tarihinde, saat 15:24
  Permalink

  Benim kızımda orta 3üncü sınıf kendini çok salıverdi inşallah ikinci dönem düzeltir

  Yanıtla
 • 17/01/2013 tarihinde, saat 20:00
  Permalink

  benim kızomda aynı durumda inşallah düzelir bende çok hatalıyım

  Yanıtla
 • 17/01/2013 tarihinde, saat 19:59
  Permalink

  bende aynısını yaptım 5 sınıf oğluma çok pişmanıminşallah düzelir ikinci dönem kendime söz verdim dilimi tutacam

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir