Öğrencileri Sigaraya Yönlendiren Temel Sebepler

Öğrenciler neden sigara içerler, öğrencilerin sigara içmesini engellemek için neler yapılabilir ? Sigara kullanıcılarının yaş ortalaması gün geçtikte düşmeye devam ediyor. Birkaç sene öncesine kadarda lisede çok sık görülen sigara içme oranı, günümüz itibariyle ilköğretim okullarına bile düştü. Düz liselerde ve meslek liselerinde sigaraya başlayan ve sigara kullanan kişi oranlarının gittikçe artması da uzmanların bu konuların üzerinde daha çok durmasına sebep oldu. Öğrencilerde sigara kullanımının temel sebeplerini araştıran uzmanlar, yaptığı çalışmalar doğrultusunda genel sebepleri buldu. İşte öğrencileri sigaraya yönlendiren temel sebepler;

sigara

1) Öğrencilerin sigara kullanmasındaki temel sebebin ‘’İlgisizlik’’ olduğu belirtildi. Öğrencilerin ailelerinden yeteri kadar ilgi görmemesi ve bu sebeple doğru tercihler yapamamasına sebep olduğu öğrenildi.

2) Öğrencileri sigaraya yönlendiren en büyük sebeplerden diğer bir tanesi ise arkadaşlar arasında dışlanma korkusu olduğu belirtildi. Arkadaşlarını yanlış seçen öğrencilerin, sigara kullanmaması halinde arkadaş ortamından dışlanacağı korkusunu yaratmaktadır.

3) Öğrenciler eğitim zamanlarında sigara içen kişilerin popülerleştiğini ve daha havalı göründüğü hissine kapılmaktadır. Çünkü yetişkinlerin yaptıklar her hareketi taklit etmek öğrenciler için her zaman kendilerinin büyüdüğü sinyalini vermek için tercih ettikleri yollardır.

4) Ailede sigara içen kişi sayısının fazla olması ve öğrencinin yanında sıkça sigara içip, sigaraya ulaşma fırsatının fazla olması da çocukların sigaraya başlamasında büyük bir rol oynamaktadır. Öğrenciler, aile bireylerinin sigara kullanmasından dolayı, kendince psikolojik destek sağlayıp, sigaraya başlayabilmektedir.

5) Öğrenciler ergenlik sürecinde sigaraya olan yönelimlerinin artmasının diğer bir sebebi de kişililerinin ve karakterlerinin daha yeni yeni oturması sürecinde doğru veya yanlışı daha iyi ayırt edememelerinden kaynaklanmaktadır.

eokulegitim.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir