Öğretmen Alan Sınavının Tarihi ve Detayları Belli Oldu

Öğretmen adaylarının Sitemiz eokulegitim.com’a yönelttikleri soruların başında geliyordu: Öğretmenlik alan sınavı ne zaman yapılacak ve nasıl olacak. İşte 2013 Öğretmenlik alan sınavı tarihi ve detayları açıklandı. Merak eden adaylara hemen bilgileri verelim.

mebresÖğretmen adaylarının bildiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarına öğretmen olarak atanabilmek için daha önce iki oturumda gerçekleşen KPSS’ye girmek yeterliydi. Ancak 2013 yılı itibariyle artık alanlara yönelik sınav yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı tam 15 öğretmenlik alanında ayrı ayrı sınav yapacak. Öğretmenlik alan sınavı 13 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak. Bu alan sınavı mevcut KPSS’ye ek olarak yapılacak ve genel puanın %50’sini etkileyecek.

Daha önce mezuniyet alanlarının dışında sınava tabi tutuldukları gerekçesiyle  eleştiri yapan öğretmen adayları istedikleri neticeyi elde ettiler. Bize göre de en makul sonuç çıktı ortaya. Çünkü bu sınav sisteminde öğretmen olacak kişilerin sadece genel kültür – genel yetenek bilgileri değil aynı zamanda alan bilgileri de ölçülmüş olacak. Öte yandan, özellikle sözel ağırlıklı branşlardan mezun olan adaylar daha önceki sistemde matematik sorularını çözememekten şikayetçiydiler. Bu sistemle her ne kadar matematik sorularından tamamen kurtulmuş olmasalar da, en azından etkisi minimuma düşürüldü. Öte yandan öğretmen adaylarının sınavlara hazırlık aşamasında sorumlu oldukları müfredat genişledi. Bu da öğretmen adaylarını atanma sürecinde bir hayli zorlayacağa benziyor.

Öğretmenlere yönelik alan sınavı sistemi getirilirken, daha nitelikli öğretmen seçme gayesi güdülüyordu. genel kültür ve yeteneği tam aynı zamanda alanında da yetkin bir adayı öğretmen olarak atamak fikri, MEB’in baştan beri koyduğu hedefler arasındaydı. Başta öğretmenler olmak üzere çoğu kimse, ÖSYM’nin bu kadar çok alanda sınav yapacak olmasını ve de bunu en az hatayla başaracak olmasını bekliyor. Alan sınavı iyi mi olur kötü mü, bunu ilk denemeden sonra göreceğiz. Sizlerin de yorumları değerlidir. özellikle öğretmen adaylarının yorumlarını bekliyoruz.

 Soruegitim.com

10 thoughts on “Öğretmen Alan Sınavının Tarihi ve Detayları Belli Oldu

 • 13/01/2013 tarihinde, saat 22:28
  Permalink

  alan sınavı çok önemli mi bence öğretmenliğe göre değişir. İlköğretime atanacak bir öğretmenin alan sınavına ne ihtiyacı var yani İngilizce öğretmenliği yada İngiliz dilini bitirmiş birinin ilköğretim düzeyinde ders veremeyeceğini düşünmek abes yani allame ingilizceci olsa ne yazar vereceği program kadardır.Köyde kasabada öğretmenlik yaparken bildiğinin çoğunuda unutur zaten Zira ilköğretimin diğer branşları içinde bu geçerli Belki orta öğretimdeki kaliteyi artırabilir. Ancak bu değişikliğin hop diye yapılması yanlış En azından önceki girenler bir hak tanınmalı. Ayrıca KPSS ve alan sınavının tek yıl geçerli olması da iyi değil Zira diğer memurluklar için iki yıl geçerli bu eşitliğe aykırı bence.Hem en az beş yıl üniversite okuyan bir orta öğretim öğretmen adayının orta öğretim alan bilgisi testine tabi tutulması bence üniversite eğitimini sorgulamaktır. Ancak kadro bu kadar başvuran çok bir eleme yapmamız gerekiyor. deniyorsa KPSS bunun için olabilir. Olurda en az dört yıl okuttuğu üniversiteliyi işe almamak da kaynak israfıdır.

  Yanıtla
 • 15/12/2012 tarihinde, saat 18:20
  Permalink

  En mantıklısı alan sınavıdır. Tamam, bu sınavlar yeterlilik sınavı değil ama sözeli iyi olanlar kazanıyor diğerleri zorda kalıyordu. Sıralama sınavıda olsa alan sınavı gerekliydi.
  Bu uygulamayı Uzmanlı ve Başöğretmenlik sınavlarında da (eğer sınav olacaksa) uygulamaları kesinlikle gereklidir. Değilse Kim neyin uzmanı neyin başöğretmei oluyor; garip bir durum.

  Yanıtla
 • 14/12/2012 tarihinde, saat 20:03
  Permalink

  tmm diyelim ki adamlar dogru olanı yapıyo alan sınavı bencede olmalı idi.ama bu sınavın içeriği soruları filan nasıl olacak sınav ile ilgili ortada kimse-ben bu mesajı yazarken bile-net birşey bilmiyor.Allah sonumuzu hayır ede ins..ilkögretim mat 3 :(

  Yanıtla
 • 14/12/2012 tarihinde, saat 19:03
  Permalink

  4yada 5 sene emek ver bölümü başarıyla tamamla 9 senedir atanmayı bekle bide alan sınavı çıktı seneye ne çıkarıcaklar bakalım kendi çocuklarının işleri garanti bizleri süründürüyorlar bizlerle birlikte ailemizide umarım bizim çektiğimiz sıkıntıları onlarda çeker hakkımı helal etmiyorum.sürekli haksızlık yeter.

  Yanıtla
 • 14/12/2012 tarihinde, saat 13:33
  Permalink

  olması gereken alan sınavıdır. uzmanlaşmaya gidilmelidir. eğitim 120 alan 120 olamlı idi.bir öğretmene alanından soru sormakatan daha mantıklısı olamaz. Ama uygulama zamanı yanlış. Acele getiriliyor. 2014 de olmas mantıklı. en mantıklısı eğetim 120 alan 120 olmalı idi. 15o şer dakka da süre verilmeli. bu sisteme hiçbir aday isyan etmez bence.

  Yanıtla
 • 11/12/2012 tarihinde, saat 16:53
  Permalink

  penim adım hemmecan isyana dılete hemmecan diyiki ne zaman kar yağacak

  Yanıtla
 • 09/12/2012 tarihinde, saat 21:34
  Permalink

  amacın daha nitelikli öğretmen seçmek olduğunu inandığımı söylersem yalan atmış olurum kusura bakmayın fakat bana görünen amaç sorumlu olunan sınav alanını iyice genişleterek adayları daha da zorlamak ve atamaları minimuma düşürmek. Diyeceksiniz ki e ama artık alanımızı soracaklar. Eğer amaç bu olsaydı bir vatandaşın bilmesi gereken sorularla birlikte (Türkçe,vatandaşlık ve ileri düzey olmayan tarih) alandan sorular olurdu. ama olan en ince ayrıntıya kadar soran tarih, coğrafya gibi derslerle gk+gy+eğitim+alan yaparak sorulan alanı dünya kadar genişlettiler. Benim gördüğüm bu. Siteye teşekkürler fikir paylaşma şansı tanıdığı için.

  Yanıtla
 • 08/12/2012 tarihinde, saat 22:12
  Permalink

  hayatımda bu kadar saçma bir uygulama görmedim madem daha nitelikli öğretmen seçecekler o zaman tüm branşlar pdr dahil olmak üzere tüm öğretmenliklere uygulanmalı.Ayrıca bunun sınava 6 ay kala açıklamaları daha bir saçma. çünkü ortada alan sınavıyla ilgili ne bir döküman ne de bi sınav klavuzu var.milli eğitim bakanlığı bir işletme mezununun eline verilirse sonuç bu olur işte. Türkiye tam bir kaosun içine girmiş durumda.insanlar 17 senelik öürlerini eğitime harcıyor. ama dandik bir sınavla bunu daha da zorlaştırıp bir çok genci felakete sürüklemektedir.ne diyelim artık işletme mezunu bakanın da dediği gibi ilgi alanlarımıza yönelecez.tabi 17 senelik bir eğitim sürecinde bir ilgi alanı oluşturmuşsak!!!! İlköğretim matematik öğretmeni 4.sınıf

  Yanıtla
  • 09/12/2012 tarihinde, saat 10:01
   Permalink

   uygulama yerindedir ancak GK GY sınavlarından muaf olunmalıydı, EB ve alan sınavı bir adayın kalitesini ölçmede yeterli bir kriterdir.dilerim en kısa sürede içerik hakkındada bilgi verilir.

   Yanıtla
 • 08/12/2012 tarihinde, saat 18:11
  Permalink

  sağlık öğretmenliği için nasıl alan sorusu olacak

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir