Öğretmen Alan Sınavı Ne Zaman Uygulanacak Nasıl Olacak

Öğretmenlere alan sınavı geliyor. Öğretmenler, atanırken artık sadece KPSS Genel Yetenek genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavındaki başarılarına göre değil, ilaveten alanlarındaki başarıları da göz önüne alınacak. Peki öğretmenlere alan sınavı ne zaman gelecek ?  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, öğretmen seçimine ilişkin ‘MEB’in en çok ihtiyaç duyduğu 15, 13 temmuz 2013’te alan sınavı yapacağız’ dedi… işte detaylar :

TBMM Üstün Yetenekli Çocukların Keşfi, Eğitimleriyle İlgili Sorunların Tespiti ve Ülkemizin Gelişimine Katkı Sağlayacak Etkin İstihdamlarının Sağlanması Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu toplantısı, komisyon başkanı Halide İncekara başkanlığında yapıldı.

Komisyon üyelerine ÖSYM’nin yapısı, yaptığı sınavlar, ölçme ve değerlendirme sistemleri hakkında bilgi veren ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Demir, komisyon üyelerinin sorularını da yanıtladı.

Öğretmenlik Alan Sınavı tarihi 13 temmuz 2013

Öğretmen alan sınavı

”Öğretmenlerin seçimi”ne yönelik bir soru üzerine Demir, öğretmen seçimlerinin KPSS Eğitim Bilimleri Testi’ne göre yapıldığını hatırlattı. Burada alınan puanlarla tercihler doğrultusunda yerleştirmelerin yapıldığını dile getiren Demir, ”Burada eleştiri aldığımız konu, matematik öğretmenlerinin de fizik öğretmeninin de müzik öğretmeninin de aynı testle belirlenmesi” diye konuştu.

Testin içeriği hakkında da bilgi veren Demir, testlerin genel kültür, genel yetenek ve eğitim bilimlerini kapsadığını söyledi. Demir, şöyle devam etti:

”Sayın Milli Eğitim Bakanı göreve geldiğinden itibaren bir öğretmen yetiştirme stratejisi oluşturdu. Bir çalıştayla bunu kamuoyuyla da paylaştı. Öğretmen alan sınavı yapılması gerektiğini belirtti. Bu konuda karşılıklı olarak konuştuk. Tüm alanlarda sınav yapmanın zorluklarını hepimiz biliyoruz, çünkü bir söylentiye göre 87, bir söylentiye göre 137, başka bir söylentiye göre ise 180’den fazla farklı alan söz konusu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın en çok ihtiyaç duyduğu 15-16 alanda, 2013’te alan sınavı yapacağız. Burada ne yapacağız? Genel kültür, genel yetenek, eğitim bilimlerinin yanı sıra bir alanın nasıl öğretileceğine dair sorular soracağız ve o alanın kendisiyle ilgili sorular soracağız. Yani bir matematik öğretmeni genel kültür, genel yetenek sorularına tabi tutulacak, bir matematik öğretmeni eğitim bilimleri dediğimiz pedagojik formasyon onlara tabi tutulacak, matematiğin nasıl öğretilmesi gerektiği yönündeki sorulara maruz kalacak ve matematiğin cebiri, geometrisi konusundaki sorulara da maruz kalacak, bunlarla ölçeceğiz. Dolayısıyla bu alanın nasıl öğretileceği konusunda da bir gelişmenin olması beklenir.” diye ifade etti.

öğretmen alan sınavı nasıl olacak , öğretmenler için alan sınavı ne zaman gelecek 2013

Kaynak: AA

9 thoughts on “Öğretmen Alan Sınavı Ne Zaman Uygulanacak Nasıl Olacak

 • 07/12/2012 tarihinde, saat 19:37
  Permalink

  ben imamhatip lisesinde meslek dersi ögretmeni olacam arapca, kuran ,siyer ,hadis gibi derslere girecem ilkokulda dinkültürü ögretmeni degil bende mi alan sınavına girecem ,

  Yanıtla
 • 30/11/2012 tarihinde, saat 23:29
  Permalink

  ben el sanatları öğrtmenliği mezunuyum bizler alan sınavına girecek miyiz mef durumu hakknda hiç bir habere ulaşamıyorum zaten kadro verilmiyordu artık hiç verilmicek anlamına mı geliyor bu sınav. cvp verin lütfen:(

  Yanıtla
 • 05/10/2012 tarihinde, saat 13:01
  Permalink

  kpss yetmiyomuş gibi bide alan sınavı çıktı ….bn yediğim yemeği hatırlamıyorum bide üniversitedeki dersleerimi hiç hatırlamam.

  Yanıtla
 • 04/10/2012 tarihinde, saat 22:20
  Permalink

  Ben ingilizce ogrtmeniyim matematik cozecek miyim

  Yanıtla
 • 25/09/2012 tarihinde, saat 13:01
  Permalink

  Ben Din kültürü öğretmenliği okuyorum hangi dersten kaç soru gelecek örnek bir kitapçık basılmalı ona göre soru tiplerini görmeliyiz.

  Yanıtla
 • 14/09/2012 tarihinde, saat 18:15
  Permalink

  Beden egitiminde alan sinavi nasil olcak cok merak ediorum.bizde teori onemli degildir,onemli olan uygulamadir,gosterip yaptirmadir…osym statlarda uygulama sinavimi yapcak yoksa fi tarihinden kalma spor tarihinimi sorcak bize?

  Yanıtla
 • 14/09/2012 tarihinde, saat 11:28
  Permalink

  türkçe ögretmenleri matematik sorusu cözücekmi

  Yanıtla
 • 03/09/2012 tarihinde, saat 16:28
  Permalink

  Türkiyede adalet,hukuk var diyen ancak kendisini kandırır.Türkiyede bir ekmek veya bir simit çalana yılarca hapis yatarken ama binlerce insana haksız kazanç sağlamak kendi yandaşlarına iş sağlamak ve onları kolamak adına soruları hırhızlayarak yılarca çalişan insanın hakını elinden alan insanlar ise hala devletin en üst makamında hem bulunuyor hemde devleten maaş alıyor.Türkiyedeki hukuk ve adalet sistemimizdeki fark budur.bir ekmek çalana yılarca yatıyorsa o kurumun başındaki adam ise ödülleldiriyoruz halla maaş verip baş tacı yapıyorlar…utnmadan…

  Yanıtla
 • 03/09/2012 tarihinde, saat 16:14
  Permalink

  sizden bir bok olmaz eğitimi yaz boz tahtasına çevirdiniz her müdür olan kendi kafasına göre ne yaptığını bilmeden kendince bişey yaptığını zanenderek yapıyor.ancak kendi yandaşlarınıza cematçılara yer açmak için binlerce insanın hakını yediniz lafa gelincede müslümanız diyip insanları kandırıyorsunuz.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir