Öğretmenler de okul yönetimine katılmalı

MEB Bakanı Dinçer, öğretmenler de okul yönetimine katılmalı diyerek, ”Açık sistemin içinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanı sıra öğretmen, öğrenci ve okul idaresi olsun istiyoruz. Yeni bir eğitim sistemi kurgulayacağız” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinden tertip edilen”Eğitimde İyi Örnekler Paylaşımı İstanbul 2012 Konferansı”nda yaptığı konuşmada, üniversite ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliğinin iyi bir örnek olduğunu söyledi.

Yeni yönetim anlayışlarının temelinde açık sistem mantığının olduğunu belirten Dinçer, şunları ifade etti: ”Öğretmenlerimizi de okul yönetimine katmalıyız. Açık sistemin içinde Milli Eğitim Bakanlığının yanı sıra öğretmen, öğrenci ve okul idaresi olsun istiyoruz. Yeni bir eğitim sistemi kurgulayacağız. Bugün öğretmenlerimizin çalışmalarını değerlendireceğiz. Bir milli eğitim bakanı için bundan daha büyük mutluluk olur mu? Ancak ben istiyorum ki öğretmenlerimiz daha fazla iyi örnek oluşturacak projeleri gerçekletirsin.”

Dinçer, milli eğitime bakıldığında, hep olumsuz haberlerle gündeme geldiğinin görüldüğünü vurgulayarak, konuşmasına şöyle devam etti: ”Hep bardağın boş tarafı görülüyor. Halbuki biz çok büyük bir camiayız. Olumsuz bir hadise koca camiaya mal edilmemelidir. Oysa ne kadar destansı olaylar da yaşanıyor o camia içinde. Ancak bu olumlu örnekler görülmüyor. Öyle öğretmenlerimiz, at sırtında en ücra köşelerde dolanarak kız çocuklarını okullu yaptı. Van depreminde birkaç öğretmenin öz verisi o kenti ayakta tuttu. Ancak bu kişilerin öğretmen olduğu görülmedi.”

Sendikalar, okul yönetimi ve eğitimciler olarak iyi haberlerin öne çıkarılması için el ele verilmesi ve bu konuda medyadan da destek alınması gerektiğini dile getiren Dinçer, iyi olanın teşvik edilmesini sağlayan bir sistemin oluşturulması için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Öte yandan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da projeyle insanlık adına güzel bir çalışma yapıldığını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Mutlu, iyiliği yayma ve ondan istifade etmek için bir araya gelindiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Bu yıl projeye olan talebin artması bize moral veriyor. İyi örneklerin özellikle eğitimde olmasından gelecek adına çok mutluyum. Güzel örnekler eğitim camiasında parlıyorsa geleceğe daha moralle bakabiliriz demektir. İstiyoruz ki bu güzel örnekleri milli eğitimimiz iyi paylaşsın. Bu örnekler üzerinden yeni başarılı projeler öğrencilerimizi kucaklasın. İstanbul, iyiliğin ve güzel şeylerin merkezi olsun. Onun için bu güzel örneklerin arttırılmasını istiyorum.”

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ise 21. yüzyıla damgasını vuran değişimin eğitim ve öğretimde yeni uygulamaları mecburi kıldığını ifade ederek, ”Yeniden yapılandırma çalışmalarımızla öğrencilerimizin geleceğe en iyi şekilde hazırlanması, öğretmenlerimizin yeteneklerini en üst düzeye çıkararak, eğitim ve öğretimin seviyesinin arttırılması amaçlanmaktadır” dedi.

Bakan Dinçer daha sonra, ”Eğitimde İyi Örnekler” projelerinin yer aldığı salonunu ziyaret ederek, devam eden işler hakkında malumat edindi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir