Öğretmenlere Tayin Kaldırılıyor Kariyer Planlama Sistemi Geliyor

Milli Eğitiminin radikal değişiklikleri seven bakanı Ömer DİNÇER,  yeni sistemleri gündeme getirmeye devam ediyor. Öğretmenleri en çok ilgilendiren konuların başında gelen tayinlere el atan bakanlık, tayinleri (rotasyonu) kaldıracak. Bununla birlikte öğretmenlere Kariyer Planlama Sistemi Getirilecek .. İşte Detaylar:

Milli Eğitim Bakanlığı eğitimde rotasyon (tayin) devrini kapatıyor, yerine kariyer planlama sistemi getiriyor.

Yeni sisteme göre, öğretmenler belirli dönemlerde sınava tabi tutulacak, aldıkları puanlar performansları ile birleştirilip bir üst seviyeyeyükseltilecek. Başöğretmenliğe kadar çıkabilecek eğitimciler istediği şehirde, istediği okulutercih edebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerin rotasyonu (tayin) için köklü bir değişikliğe gidiyor.Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde değişiklik yapacak olan Bakanlık,rotasyonu kaldırıp bunun yerine kariyer planlama sistemini getirecek. Bu sisteme göreöğretmenlerin tümü bir basamaktan başlayacak ve basamak atlamak için sınava girecekler.Performansları ile birlikte akademik başarılarının yanı sıra sınavdan aldıkları puana göre yükselecekler ve buna göre ücretleri, sorumlulukları, statüleri, kariyerleri ve hakları artmış olacak. Böylece öğretmen istediği okulu kendi tercih edebilecek.

Öğretmen tayin ve kariyer planlama sistemi

EĞİTİMDE KALİTE ARTACAK

MEB’in uzun süredir üzerinde çalıştığı “Ulusal Öğretmen Stratejisi” sistemine göre, öğretmenlerkariyer basamaklarında ilerledikçe kendilerine öncelik hakkı doğacak. Kariyerlerinde ilerleyen başarılı öğretmenler ödüllendirilmiş olacak. Kariyerde en üst seviyelere gelen öğretmenler ise istediği şehirde, istediği okulu tercih edebilecek. Bakanlık bu sistemle birlikte hem öğretmeni geliştirmeyi hem de eğitimdeki kaliteyi artırmayı hedefliyor.

BAŞÖĞRETMENLİK GELİYOR

Öğretmenler kariyerinde ilerledikçe eğitimin merkezinde de yer alacak. Sisteme göre öğretmen başöğretmen olduğu takdirde maaşı artacak, haftalık çalışma süresinin yarısında öğrencilere eğitim verirken diğer yarısında yeni öğretmen olanlara hizmet içi eğitimle tecrübelerini aktaracak. Böylece bakanlık başöğretmeni eğitimde söz sahibi yapmayı planlanıyor.

Öğretmenler için tayin kalkacak ne zaman kalkacak 2016 2017

Üniversite öğrencileri ders verebilecek

Öğretmenlik mesleğini daha nitelikli hale getirmek isteyen Bakanlık, Yüksek Öğretim Kurulu ile işbirliği yaparak eğitim fakültelerinde öğrenim gören öğretmen adaylarının uygulama derslerini artıracak. Bu konuda okullar ile üniversiteler işbirliği yapacak. Halen öğretmen adaylarının derslerinin yüzde 15-20’si uygulama dersi olarak verilirken yeni düzenlemeyle derslerin en az yüzde 40-50’si uygulamaya dayalı olacak. Yani öğretmen adayları, üniversitedeki derslerinin yarısını okullarda stajyer öğretmen olarak geçirecek. Ayrıca eğitim fakültelerindeki müfredat da yeniden gözden geçirilerek yeni bir düzenlemeye gidilecek.

Öğretmen adaylarına KPSS’de kolaylık

MEB, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda da (KPSS) değişikliğe gidiyor. Sınava öğretmen olmak için giren adaylara bütün alanlardan soru sorulurken yeni düzenlemeye göre sadece kendi alanlarıyla ilgili soruları yanıtlayabilecekler. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) de, 136 ayrı öğretmenlik branşıyla ilgili KPSS’ye soru hazırlayacak. Öğretmen adaylarının çözeceği soruların yüzde 30’unu genel kültür ve yetenek, yüzde 30’unu eğitim bilimleri ve yüzde 40’ını branş bilgileri oluşturacak.

Kaynak: Bugün

4 thoughts on “Öğretmenlere Tayin Kaldırılıyor Kariyer Planlama Sistemi Geliyor

 • 18/07/2012 tarihinde, saat 11:03
  Permalink

  KARİYER PLANLAMA SİSTEMİ NE ZAMAN UYGULANACAK. BU YAZ TAYİN YAPILMAYACAKMI?

  Yanıtla
 • 17/06/2012 tarihinde, saat 03:10
  Permalink

  ben din eğitimi alanında yüksek lisans tamamlayan k.maraş ilinde tek öğretmenim.okulumda eğitim öğretim kalitesinin arttırılmasına yönelik dilekçe verdim .ve emekli olmama aylar kala il merkezinden ilçeye sürgün edildim.tekrar dönebilecekmiyim.çalışmaya devam edebilirim.kariyerim etkili olabilir mi…

  Yanıtla
 • 24/05/2012 tarihinde, saat 17:54
  Permalink

  yazık bu milletin ne kadar aciz olduğunu gösteren bir yazı daha ne yazıkki… bir yanlışı gösterebilmek için birilerine sadece seçim sandığını bekleyen 73 milyon koyun ne diyelim… inşallah sadece sandık beklenmeyen bir sistem geliştirilirde insanların yanlışlarını sandıkta değil yüzlerine söyleyebiliriz. inşallah.

  Yanıtla
 • 20/05/2012 tarihinde, saat 15:34
  Permalink

  Ben yaptım oldu projelerinin mimarı büyük işletmeci ,dahi bakan,guru Ömer Dinçer ,öğretmene para vermemek için her gün yeni bir şey yumurtluyor! Önce kendilerini sınava tabi tutsunlar! Biz koyun öğretmenler 10 yıldır bizi çektikleri ellerindeki yuları boynumuzdan çözüp ,onların boynuna dolayacağız! Az sabır göstersin, o sandık önümüze nasılsa bi daha gelecek!…

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir