Öğretmenlere Yüksek Lisans

Bu sene Eğitim-sen aracılığıyla 150 öğretmen yüksek lisans eğitimi alabilecek.

Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Yunus Memiş, şube olarak sadece “kendi üyelerine değil tüm eğitimcilerin eğitimlerine katkı sağlamak” amacıyla hazırladıkları projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Projenin amacının öğretmenlerde farkındalık yaratmak, öğretmenleri bilimsel, dinamik ve güncel bilgi ile donatmak olduğunu anlatan Memiş, eğitimcilerin eğitimi ile öğrenmeyi sürekli kılmayı hedeflediklerini bildirdi.

Yaşam boyu öğrenmenin kapısını tekrar aralamak istediklerini dile getiren Memiş, toplumsal gelişmenin en önemli dinamiklerinden biri olan öğretmenleri mutlu etmeyi arzuladıklarını kaydetti.

Öncelikle üyelerini sonra da eğitime gönül vermiş öğretmenleri de programa aldıklarını ifade eden Memiş, şöyle dedi: “Bu programa, 50 tezli, 50 tezsiz, 50 de özel öğrenci aldık. Program 11 Şubat’ta başlayacak. Uygulamada aktif olan öğretmenleri teoride de aktif hale getirmek istedik. Yaşam boyu öğrenmeyi öğretimin merkezinde olan öğretmenlere sunmayı hedefledik. Bölgenin ve Türkiye’nin örnek gösterilecek çalışmanın altyapısını oluşturacağız. Eğitimde ilk akla gelecek yer olacağız. Gaziantep’te Gazikent Üniversitesi ile iş birliği içerisinde projeyi yaptık. Eğitim, yönetim ve denetim alanında yüksek lisans programını üyelerine sunuyoruz. Toplam 150 kişi yararlanacak. Üniversiteye gitmeden yüksek lisans yapabilecekler. Bu program Diyarbakır’da uygulanacak. Diyarbakır’daki bir okulumuzda hafta sonları yapılacak. Öğretmenlerimiz de bu derslere girerek bu programı başarıyla bitirecektir. Bu ülke genelinde bir ilktir. Eğitimde çağa uyarak öğretmenleri daha aktif hale getirmek istiyoruz.”

Öğretmenlere dersleri Gazikent Üniversitesi ve Dicle Üniversitesinin hocalarının vereceğini, programın tezsiz 1,5 yıl, tezli 2 yıl süreceğini anlatan Memiş, tezli programın ücretinin 4 bin, tezsiz programın da 3 bin 500 liraya olacağını vurguladı.

Programa Batman, Siirt ve Şırnak’tan da öğretmenlerin başvurduğunu dile getiren Memiş, programa katılan öğretmenlerin ALES ve diploma notunun ile mülakat sonucuna göre belirlediklerini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir