Öğretmenlik Alan Sınavı 2013

2013 KPSS ile birlikte Öğretmenlik alan sınavı yapılacak. Öğretmenlik alan sınavı nasıl ve ne zaman yapılacak ? Sizler için eokulegitim.com olarak öğretmen alan sınavı hakkında son bilgileri aktarıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı 2012-2 öğretmenliğe başvuru ve atama kılavuzunu yayımladı. En çok merak edilen konu hangi branşa kaç öğretmen alınacağıydı. İşte 2013 Öğretmenlik Alan sınavı ve öğretmen atamalarının nasıl yapılacağına ilişkin bilgiler :

Öğretmen alan sınavı

Merak edilenler ile ilgili İhtiyaç Yayıncılık ve İhtiyaç Akademi Genel Müdürü Sayın Cemali ARSLAN ile yaptığımız söyleşide bir bakışta 2012/2 öğretmen atamalarını ve yapılacak olan öğretmenlik alan sınavını konuştuk. Sayın ARSLAN, bundan böyle 4+4+4 sisteminin sonucu olarak yayınlanan kılavuzda branş öğretmenlerine olan ihtiyacın artarak devam edeceğini belirtti.

Hangi Branşlarda Atamalar Artacak?

Cemali ARSLAN Yayınlanan kılavuzla ilgili şöyle devam etti; ‘Milli Eğitim Bakanlığı 2012-2 öğretmenliğe başvuru ve atama kılavuzunu yayımladı. En çok merak edilen konu hangi branşa kaç öğretmen alınacağıydı. Bu atama döneminde en çok kontenjana sahip ilk 10 bölüme baktığımızda 4+4+4 eğitim sisteminde özellikle ikinci ve üçüncü kademelerde öğretmen ihtiyacı olduğunu görüyoruz. Böylece yıllardır ayrılan kontenjanları yeterli bulmayan branş öğretmenleri artık rahat bir nefes alacaktır’dedi.  Sayın Arslan; ‘Tahmin ediyoruz ki önümüzdeki yıllarda Okul öncesi, Rehberlik, İngilizce, Türkçe, Beden Eğitimi, İlköğretim Matematik, Sosyal Bilgiler, Fen ve Teknoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi gibi branşlarda atamaların artarak devam edecektir.’

140 bin Öğretmen’e İhtiyaç Var:

ARSLAN; ‘Milli Eğitim Bakanlığının yapmış olduğu açıklamaya göre 2010 ve 2011 yıllarına ait KPSS sonucuna sahip, atama bekleyen kişi bazında toplam 236 bin 895 potansiyel aday bulunmaktadır. Atamalar alan bazında KPSS puan üstünlüğü ve eğitim kurumu tercihleri esas alınarak gerçekleştirilmektedir. 16 Temmuz 2012 tarihli bakanlığın MEBBİS Norm İşlemleri Modülü verilerine göre alanlar bazında takriben 140 bin öğretmen ihtiyacı bulunmaktadır. Ancak bu veriye çeşitli sebeplerle meslekten ayrılan ve emekli olacaklar dâhil edilmemiştir. Bu nedenle 140 bin rakamının çok daha fazla olduğu aşikârdır. Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında oluşan öğretmen ihtiyacı yapılacak olan 40 bin öğretmen ataması ile karşılanmaya çalışılacaktır. Ancak her yıl aynı düzeyde atama yapılsa bile -ki bu çok mümkün görünmemektedir- ayrıcayeni bir sistem değişikliği yapılmaması durumunda öğretmen açığının önümüzdeki 5-6 yıl içinde kapanması mümkün görünmemektedir. Bu durumda kadim bir meslek olan öğretmenliğin öneminin ülkemizde gittikçe artacağını söyleyebiliriz.” dedi.

Öğretmenlik Alan Sınavı Olacak mı?

Öğretmenlik alan sınavına da değinen Sayın ARSLAN; ‘Milli Eğitim Bakanı Sayın DİNÇER’in açıklamalarına göre büyük olasılıkla 2013 yılında 15 branşta öğretmenlik alan sınavı yapılacaktır. Ancak uygulanabilmesi için yasalaşması gerekiyor. Bu yıl sınava girecek adayların tamamının aklında bir soru işareti var. Adaylar hangi derse ne kadar çalışması gerektiğini bilememektedirler.  Zira daha önceki KPSS’de GYGK’dan 5, Eğitim Bilimlerinden 6 dersten sorumlu tutulan öğretmen adayları şimdi branşlarıyla ilgili 7-12 dersten daha sınava gireceklerdir. Bu öğretmen adaylarının işini zorlaştıracak faktör olarak görülmektedir.

ÖSYM ve Bakanlık hangi branşlardan sınavın yapılacağını, sınavın hangi oturumda, kaç sorudan oluşacağını, müfredatın ne olduğunu ve sınavın öğretmenlik puan türüne etkisinin ne kadar olacağının bir an önce açıklanması gerekmektedir.  Edindiğimiz bilgilere göre ÖSYM; Coğrafya Öğretmenliği, Fizik Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği, Biyoloji Öğretmenliği, İngilizce-Almanca-Fransızca Öğretmenliği gibi 15 farklı branşta Öğretmenlik Alan Sınavı (ÖAS) yapacaktır. Bu sınav GYGK, EB gibi farklı bir oturumda yapılacak olup aşağı yukarı 40-50 soru sorulacağı tahmin edilmektedir.

İhtiyaç Yayıncılık ve İhtiyaç Akademi Öğretmenlik Alan Sınavına (ÖAS) hazırlık için kaliteli hizmetler vermek adına tüm çalışmaları tamamlamış olup öğretmen adaylarımızın sınava hazırlık sürecini kolaylaştıracak teknik alt yapıyı hazırlamıştır. Detaylar ilerleyen süreçte kamuoyu ile paylaşılacaktır.

İhtiyaç Akademi Uzak Ara Önde

Türkiye birincilikleri ve dereceleri ile sektörünün en öndeki kurumu olan İhtiyaç Yayıncılık ve İhtiyaç Akademinin, yalnızca 2012 yılında branş bazında 18 Türkiye1.si, 2 Türkiye 2.si, 6 Türkiye 3.sü, 2 Türkiye 5.si, 1 Türkiye 6.sı, 2 Türkiye 7.si, 1 Türkiye 9.su ve yüzlerce ilk binde öğrencive binlerce atanan öğrencisi bulunmaktadır.

İhtiyaç yayınları ile tüm Türkiye’de KPSS ye hazırlanan yüzbinlerce aday vardır. Her gün Türkiye’de ortalama 35.112 adet ihtiyaç yayını satılmaktadır. Yayınlarımızda bulunan sorular KPSS’de çıkan sorular ile inanılmaz benzerlik göstermektedir. Ayrıca uzaktan eğitimprogramlarımızdan her yıl ortalama 30.000 aday yararlanmaktadır. Şu anda yaklaşık olarak 80şube ile hizmet veren İhtiyaç Akademinin hedefi 150 şubeye ulaşmaktır. Hedefimiz bu zorlu süreçte tüm öğretmen adaylarının yanında olabilmek ve kaliteli bir hizmet vermektir.

Yine bu yıldan itibaren tüm İhtiyaç Akademilerde uygulamaya başlayacağımız İES (İhtiyaç Eğitim Sistemi)’de İhtiyaç Akademi kursiyerleri İES ile her dersten konu bazında başarı grafikleriile takip edilebilmekte, online etüt randevusu alabilmekte, denemelerde soru bazında Türkiye ortalamasını görebilmekte, çözemediği her sorunun videolu çözümlerinden yararlanabilmektedir. Bu konuda merak edilenlerle ilgili adaylar, en yakın şubelerimizden ve ihtiyacakademi.com ve uzaktaneğitim.gen.tr’den detaylı bilgi alabilirler.’dedi. Öğretmenler için KPSS alan sınavı nasıl olacak , Öğretmenlere yönelik alan sınavı ne zaman yapılacak 2013 , KPSS Öğretmenlik Alan Sınavı

Eokulegitim.com

16 thoughts on “Öğretmenlik Alan Sınavı 2013

 • 24/11/2012 tarihinde, saat 17:24
  Permalink

  hepimiz atandik bir tek acik ogretimde okuyanlar eksik kaldi. acik ogretimde edebiyat tarih okuyup da ogretmen olmaya calisanlarda varya ben ne diyim ki bu sisteme…

  Yanıtla
  • 29/11/2012 tarihinde, saat 13:14
   Permalink

   Ayşee
   o açıköğretimde okuyanlar sırf keyif için okumuyorlar.Hayatı sizin kadar toz pembe değildir belki o yüzden açık ögretim okuyorlardır.Hiç ders görmeden sadece kaç ay sonra gelen kitaplardan çalışarak geçiyorlar o sınavlardan mezun oluyorlar. açık ögretimle diğerlerinin hiç bi farkı yok.Ama sen bu kafayla zaten atanamazsın.yazık sana ve ssenn zihniyetinde olan görmezlere

   Yanıtla
 • 17/11/2012 tarihinde, saat 12:31
  Permalink

  bu konuda bılgı verirseniz cok sevınırım nasıl neye ne kadar calısacagım daha baslayamadım derse zamanımız kalmıyr kasım ayı bıttı

  Yanıtla
 • 17/11/2012 tarihinde, saat 12:29
  Permalink

  öğretmenlik alan sınavı 2013 icin nasıl olacak bır bılgınız varmı?

  Yanıtla
 • 10/11/2012 tarihinde, saat 22:11
  Permalink

  2013 te milli eğitim işitme engelli öğretmenleri için kontenjan ne kadar açmışlar..kaç kişi atanacak..

  Yanıtla
 • 09/11/2012 tarihinde, saat 13:50
  Permalink

  ben din kül.öğr.ni okuyorum.merak ettiğim şu 2005 te atamamız çok olur mu.

  Yanıtla
 • 30/10/2012 tarihinde, saat 19:25
  Permalink

  merhabalar.ben açıktan edebiyat okuyorum.bu sene 3’e geçtim.yapılacak olan bu alan sınavına ben de girebilir miyim?

  Yanıtla
 • 21/10/2012 tarihinde, saat 22:08
  Permalink

  Ben ingilizce öğretmenliği okuyorum.Seneye kpss’de alan sınavında “english skills” e yönelik sorular mı yoksa müfredat içerisinde işlediğimiz derslere yönelik mi sorular sorulacak? Bir görüşü veya bilgisi olanların yorumunu bekliyorum, lütfen !

  Yanıtla
 • 20/10/2012 tarihinde, saat 19:19
  Permalink

  Peki ben ingilizce ogretmeniyim nneye ne kadar calisacagim

  Yanıtla
  • 03/12/2012 tarihinde, saat 13:39
   Permalink

   merhaba buse.aynı sorular bende de var.inşallah bi an önce netlik kazanır bu iş ya.

   Yanıtla
 • 16/10/2012 tarihinde, saat 13:52
  Permalink

  umutlar bizden çok uzaktı şimdi tamamen yok oldular.neden ne kadar sorumlu olduğumuzu bilsekte artık çalışmaya başlasak diyorum malum oratalama nerdeyse 20 derstten sorumlu olacakmışız..

  Yanıtla
 • 04/10/2012 tarihinde, saat 23:03
  Permalink

  yine laf kalabalığı yapılmış. işin özü ders sayısını artırıp elemeyi kolaylaştırmak.

  Yanıtla
 • 04/10/2012 tarihinde, saat 12:19
  Permalink

  ben anlamıyorum kafam almıyor ben nakış öğretmenliği mezunuyum bana nasıl bir sınav yapacaklar

  Yanıtla
 • 14/09/2012 tarihinde, saat 18:13
  Permalink

  ben 4. sınıf okulöncesi öğretmenliği -de okuyorum biz alansınavından sorumlumuyuz

  Yanıtla
 • 12/09/2012 tarihinde, saat 16:35
  Permalink

  YA BU BİYOLOJİNİN HALİ NE OLCAK ALIM YİNE BU KADAR AZ MI OLCAK

  Yanıtla
 • 10/09/2012 tarihinde, saat 19:40
  Permalink

  Asıl mesele öğretmen yetiştirmek değil,MEZUN OLAN ÖĞRETMENLERE İŞ VARMI BUNUN HESBINI HİÇ KİMSE YAPMIYOR.KISACA PERSONEL POLİTİKASI YOK,BULDUKLARI YERE EĞİTİM FAKÜLTESİ AÇILIYOR.ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI MEVCUT MEZUN ÖĞRETMENLER ATANANA KADAR DAR TUTULYP,ÖĞRETMEN OLMAYIPTA DAHA ÖNCE ÖĞRETMEN OLARAK ATANAN MESLEKLEKLERDEN OLAN KİŞİLERİ KENDİ ALANINA DÖNDEREREK BU İŞ ÇOK RAHAT ÇÖZÜLEBİLİR.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir