Okul Öncesi Eğitimde Ailenin Rolü

Okul eğitimi direk okulda başlamamalı aslında okul öncesi eğitimlerle birlikte destekleniyor olmalıdır. Okul öncesi eğitimler çocukların daha çok bilinçli olarak hareket etmesine dış dünyaya alışmasına arkadaş ortamına alışmasına yardımcı olur. Çocuğun sosyal olarak gelişmesi ve değişmesini sağlar. Okul öncesi eğitimde en önemli konu çocuğun sosyal olarak gelişmesidir. Okul öncesi eğitimlere katılmayan veya gitmeyen bir çocuk ise evde anne ve babaları tarafından  uygun eğitimlerle desteklenmelidir.

okuloncesi

Örneğin ev içerisinde oyun saatleri yapılabilir ve çocuğun bu oyun saatleri içerisinde oyun oynaması sağlanabilir. okul öncesi eğitimde özelikle anne ve babalara düşen görev çocuğu okul ortamına alıştırmak okuldaki durumlardan bahsetmek okulda birçok arkadaşının olacağını okulda disiplinli olması gerektiği öğretmenlerinin sözünü dinlemesi gerektiği ders sırasında konuşmaması gerektiği gibi bilgiler daha okula gitmeden önce çocuğa aşılanmalıdır. Buy önemli bir etkendir. Çünkü çocuk okula gittiğinde okul ortamını az da olsa kafasında şekillendirmiş olacağından daha az sıkıntı çeker.

Çocuk okul öncesi eğitimlere katıldığında da yine çocuğun sosyal olarak oyun oynama becerisi oyun berisi yemek yeme alışkanlığı beslenme saati çay saati gibi resim yapmak sosyal etkinliklerde bulunmak gibi birçok özelliği gelişeceğinden aslında disiplini bu sayede de görmüş ve tanımış olmaktadır. Çocuğun içe kapanık olmaması dış ortama alışabilmesi dışa dönük bir çocuk olabilmesi için okul öncesi eğitimler belli eğitim kurumlarında verilmektedir. Eğitim kurumlarına gitmeyen kişiler ise evde anne ve babaları tarafından bu eğitimlerin verilmesi ile birlikte okula hazırlanmış olmaktadır.

eokulegitim.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir