Okul Servisi Ücretleri İstanbul ve Ankara

Okul Servisi Fiyatları Ankara ve İstanbul, Ankara ve İstanbul Okul Servis ücretleri 2016 2017 yeni zamlı

Okul servisleri 3 yıldır fiyat artışı yapmadıklarından yakınarak bu yıl yüzde 10 oranında zam yapmayı düşündüklerini ifade etti.
Servis ücreti belirlemede tüm yetkinin Ulaşım Koordinasyon Merkezleri’nden (UKOME) alınıp esnaf ve sanatkârların bağlı bulundukları odalara verilmesi bir çok tartışmalara neden olmuştu.

Okul servisi ücreti Karmaşa son buldu

okul servisiAnkara Servis Aracı İşletmecileri Odası Başkanı Tuncay Elmadağlı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği”nde yapılan değişiklikle servis araçlarının fiyat tarifesinin netleştiğini kaydederek sözlerine şöyle devam etti “Değişiklik, Türkiye’de öğrenci servis ücretlerinin hangi kurum veya merci tarafından belirlenmesinde yaşanan ikilemi ortadan kaldırmıştır. Bu karmaşadan dolayı birçok ilimizde fiyat tarifelerinin belirlenme şekli hakkında davalar açılmıştır. Bu yönetmelik değişikliğiyle fiyat belirleme konusundaki sorun ortadan kaldırılmıştır” ifadesini kullandı.

İstanbul Umum Servis Aracı ve İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk gelişmeleri değerlendirerek fiyat belirlemede yetkilerinin zaten olduğunu belirtti. Hamza Öztürk konuşmalarına şu şekilde devam etti “Ancak belediye de bu noktada burada söz sahibiydi. Şimdi daha önceden bize verilmiş olan yetki, yönetmelikle yeniden hatırlatılmış oldu. Böylelikle ikilik de tamamen bitti. Artık sektörün özlük hakları da işin ehillerine geçti” dedi.

Ayrıca yönetmelikte yolcunun ikametgâhının değişmesi ağır hastalıklar ya da diğer sebeplerden dolayı okulu bırakması durumunda kalan ücretlerin iadesinin de mümkün olduğunu söyledi.

Güzergâh denetimi de geldi

Okul servisleri taşımacılığının bir kısmı veya tamamının büyükşehir belediyeleri içerisinde gerçekleşmesi durumunda ise belediyelerden özel izin belgelerinin alınacağı da belirtildi. Bundan böyle taşımacılık tarifeleri 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nun 62.maddesi çerçevesinde gerçekleşecek.
Üç yıldır fiyat artışı yapmadıklarını belirterek 5500 kişinin de işten ayrıldığını söyleyen Hamza Öztürk “Bu süreçte trafik sigortası yüzde 300 arttı. Akaryakıt yine tavan seviyesinde. Yedek parça ve lastik fiyatları da düzenli olarak yükseliyor. Ancak biz hâlâ zam yapamadık. İsteğimiz yüzde 7-8 arası bir fiyat artışıdır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir