Okullarda arabulucu odaları kuruldu

Buca Milli Eğitim Müdürü Recep Yanık da okuldaki disiplinlinin giderek azaldığını söyledi ve sözlerine devam etti. Yanık, öğrencilerin birbirleriyle kavga etmek yerine konuşarak sorunlarını halletmeye başladığını söyledi.

Olumlu sonuçların alınması üzerine projenin 17 okula yaygınlaştırılmasını kararlaştırdıklarını kaydeden Yanık, okullarda “arabulucu odası’ oluşturulduğunu, öğrencilerin bu odalarda sorularını arabulucularla görüştüğünü kaydetti.

Yanık, projenin uygulandığı Aybers Hikmet Karabacak Lisesi’nde, geçen yıl arabuluculara gelen sorunların yüzde 94’ünün çözümle sonuçlanarak “tatlıya bağlandığını” ve bunun sonucunda, çok sık kavga olaylarının yaşandığı okulda disiplin olaylarının azaldığını belirtti.

Sorun yaşayan öğrenciler arabulucuya gidiyor
Okuldaki arabuluculuk sistemi, aralarında sorun yaşayan öğrencilerin, oluşturulan “arabulucu odası”na giderek çözüm talep etmesiyle işliyor.

Arabulucu öğrencilerden Serhat Tan, iki kız öğrenci arasında “kilosuyla alay etme” konusunda çıkan bir soruna ilişkin yaşadığı deneyimi, şu sözlerle anlattı:”10. sınıftan iki kız arkadaş çok sinirli bir halde arabulucu odasına geldi. Gelmeden önce neredeyse kavgaya varan bir tartışmaları olmuş. Odada herkesin eşit mesafede oturduğu üçgen şeklindeki masaya oturduk. Soru formumu çıkardım, sorularımı sormaya başladım. Anlaşmazlık, iki arkadaştan birinin diğerine ’çok şişkosun’ demesiyle başlamış. Bir süre konuştuktan sonra, taraflardan biri, şakanın boyutunu abarttığını, ötekisi de arkadaşının art niyetli olmadığını, kendisinin de biraz fazla alınganlık gösterdiğini kabul etti. El sıkışarak odadan ayrıldılar.”

Okulun 12. sınıf öğrencisi ve “akran arabulucu” olarak görev yapan Buse Ergüldü, aldığı “arabuluculuk” eğitiminin, okuldaki akranları arasında çıkan sorunları çözmede yardımcı olduğunu bildirdi. Ergüldü, bu eğitim okul dışında karşılaştığı anlaşmazlıkları çözme imkanı sağladığını ifade etti.

Aldığı bu eğitimle okul dışında çözdüğü en önemli sorunun anne ve babası arasında yaşanan ve boşanma aşamasına gelen sorunlar olduğunu anlatan Ergüldü, şöyle konuştu:”Annemle babamın kavgasında arabulucu oldum. Bir tartışmalarında babamı sakinleştirmek için başka bir odaya götürdüm. Onunla konuştum, sorun ve çözüme yönelik sorular sordum. Sonra annemin yanına götürdüm. Konuştular, çözüm için ne istediklerini sordum ve çözüme ulaştılar. 2-3 senedir annemle babam bir problem yaşamıyor. Şimdi babam ne zaman sinirlense odaya götürüyorum. Böylece ailemi kopmaktan kurtardığıma inanıyorum.”

Okulun bir değer 12 sınıf öğrencisi akran arabulucusu Aslı Çatalağaç da otobüste yer konusunda çıkan kavgada arabuluculuk yaptığını, kendisinden büyük iki kişinin arasındaki sorunu onları konuşturarak çözdüğünü anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir