Okullarda Spor ve Temizlik Parası Toplanması Yasal mı

Sitemize sevgili ziyaretçilerimiz ve öğrencilerimiz tarafından okullarda spor parası toplanması ya da temizlik parası toplanması yasal mıdır , okulun öğrencilerden temizlik parası ya da spor parası toplaması doğru mudur diye sorular yöneltiyorlar. Bu konuda ziyaretçilerimize kısa bir bilgi vermek istedik.

Birçok veli , öğrencilerinden zaman istenen spor parası, temizlik parası vb. paralardan şikayet etmektedir. Haliyle veliler, okul bu paraları ne yapıyor diye sorar kendi kendine.

Milli Eğitim Bakanlığının İlkokul Ortaokul (ilköğretim) ve Ortaöğretim (Lise) kurumlarına ayırdığı ödenek miktarı ve bu ödeneklerin mevzuatı birbirinden farklıdır. Ortaöğretim kurumlarına ayrılan ödenek miktarı çoğu zaman yeterli olurken ; ilköğretim kurumlarına ayrılan ödenek miktarları yetersiz kalabilmektedir. Burada, çoğunluğu ilgilendiren ilkokul ve ortaokul kurumlarına değineceğiz.

Özel Meslek Liselerine Öğrenci Başına 5 Bin TL Verilecekİlkokul ve Ortaokul kurumları için MEB’in ayırdığı ödenek bellidir. Birçok okul bu bütçeyi en uygun şekilde kullanmak için çaba gösterir.  Ancak, ortaya çıkan sürpriz ihtiyaçlar karşısında okulu bütçesi bu durumu karşılayamaz hale gelebiliyor.  Okul idarecileri her ne kadar bu bütçeyi sadece öncelikli ihtiyaçlar için kullansa da sıkıntı oluşabiliyor.

Hiçbir okul lavabolarında sabun olmamasını; sınıflarının ve koridorlarının pislik içinde kalmasını ya da öğrencilerinin derslerde araç-gereç sıkıntısı çekmesini istemez. İşte bu ihtiyaçlar için ilk başvurulan kaynak okula devlet tarafından ayrılan ödenek oluyor. Ancak ödenek yetersiz kalınca sonraki başvurulan kaynaklar okul-aile birliği ve öğrenciler(veliler) oluyor.

Spor parası da çoğu zaman gündeme gelir. Beden eğitimi öğretmeni eğer dersini işlemek için gerekli spor malzemelerini okulun öz kaynaklarından temin edemiyorsa, haliyle başvuracağı kaynaklar okul aile birliği ve öğrenciler olacaktır. Eğer ki spor malzemesi olursa, öğrenciler de öğretmen de dersi amacına uygun işleyebilecektir. Bu durum da öğrencilerin menfaatine bir durumdur.

Devlet tarafından ayrılan ödenekler okullara da maalesef adaletli bir şekilde dağıtılmamaktadır. Merkezi konumda, göz önünde olan bir okul ödeneklerden aslan payını alıp birçok ihtiyacını kolayca karşılayabiliyorken; bir köy okulu gözlerden uzakta olduğu için aynı şekilde yeterli ödenek alamayabilmektedir.

Sonuç olarak bu noktada sorulması gereken “Okula ne kadar ödenek ayrılıyor , bu ödenek ne şekilde değerlendiriliyor , okul-aile birliği gelir giderleri denetliyor mu , okulun ihtiyaçları neler vb. ” olmalıdır.

Çocuklardan toplanan spor parası, temizlik parası vb. paraları amacına uygun kullanmayan okul yok mu ? Elbette ki var.  Bir kasa elmada bir tane çürük elma olması demek, bütün elmaların çürük olduğu anlamına gelmez. Siz veliler, okula-öğretmenlere tepki göstermek yerine para neden toplanıyor, ne yapılıyor diye sorgulamanız gerekir. Unutulmamalıdır ki birçok okul , sizin çocuklarınıza sadece daha kaliteli şartlarda ve daha iyi bir eğitim vermek için çaba gösterir.

Okullardan temizlik parası spor parası toplamak yasal mı , Devlet okulların ihtiyaçlarını karşılıyor mu

Eokulegitim.com

21 thoughts on “Okullarda Spor ve Temizlik Parası Toplanması Yasal mı

 • 15/10/2018 tarihinde, saat 22:21
  Permalink

  Geçen yılda kılma icin para toplandı

  Yanıtla
 • 10/10/2018 tarihinde, saat 00:57
  Permalink

  Sadece temizlik parası olsa iyi öğretmen milli eğitim yasakladı ama gerekli olduğu için kaynak kitap istiyoruz dedi 80 TL aldık mecbur 20 TL fotokopi parası babam nasıl oluyorsa 2 top a4 kağıdı istediler kayıtta bizim her bir sınıfta 68. 70 e yakın çocuk var be nereye aokıyoraunuz bu kağıtları kimi Kandırıyorsunuz tuvaletlerde el yıkamaya sabun vs yok çocuklar pis ellerini sadece suyla yıkıyorlar 1 ci sınıfıların tuvaleti alaturka ya çocuk nasıl değilsin deliğe düşecek diye korkuyorum yazık kzıım ilk 4 gün eve kadar tuttu sonra evdeki ikinci tuvalette öğrettimde öyle yapıyor el insaf 3 km ötemdeki devlet okulunda anaokuluna gönderdim kızımı özel okul gibi ya o okullara ödenek poh gibi bize yok temizlikçiyi karşılanıyor sınıfa peçeteyi biz aldık ya 2 şer tahta kalemi falan bıktık dahada 50 TL okul parası var ne yapıcamızı şaşırdık yetti artık el insaf esenyurt Belma barut ilkokulu nu gelin bi rezilliği görün

  Yanıtla
 • 03/09/2018 tarihinde, saat 14:47
  Permalink

  Soygun resmen soygun evet vermiyorum kardeşim devlet devletliğini yapacak Suriyelilere sahip çıkacağına kendi vatandaşına sahip çıksın.

  Yanıtla
 • 09/03/2018 tarihinde, saat 14:45
  Permalink

  Ne alaka bunu yazan kesin okuldan birisi galiba hedef şaşırtma yapmış anlaşılmayan taraf milli egitim yasak diyor okullar takmıyor bu ne tezattttt

  Yanıtla
 • 27/12/2017 tarihinde, saat 13:50
  Permalink

  Bir yorumda benden bunu yazan kişiye arkadaş çocuk okutmamis herhalde benim çocuğumdan yok fotokopi parası yok aidat yok ayda iki kez sinema var tiyatro var 4 er TL ver yok kitap parası ver yok temizlik malzemesi getir yav kardeşim alınan şeyler tuvalette bile yok benim durumum yok devlet okulu paralı eğitim mi olmuş vaybe zorla para toplamak hangi kanun hükmünde yer alabiliyormus sınıf annesi tehditkâr öyle bu ne laa vermiyorum kardeşim artık yeter be iş yok güç yok para yok iyiymiş kolaysa alın diyorum artık yokki dimi burası özel eğitim sistemi ne dönmüş devlet okulları kanunen hükmü yok bu yüzden sınıf annesi seçip ona toplatiyorlar hani nerede makbuzlar nerde yazan arkadaş buraya devlet makbuzu nerede onu söyle bize bakalım sonra bu konuyu açıklığa kavustur sınıf annesine sen okulun muhasebecisi misin dedim ne olacak şimdi ben mi yasal suç isledim omu gelsinde alsınlar bakalım zaten bu para mevzusu yüzünden çocuğumu okulda bırakacaklar kesin disliyorlar bu dogrumu sizce şikayet ettim zaten okulu kime edeceksiniz öyle 147 boş numara

  Yanıtla
  • 27/12/2017 tarihinde, saat 13:59
   Permalink

   İşlerine gelmeyince yorumları bile engelliyorlar bir yorum daha yazdım ama denetimde imiş o yorum

   Yanıtla
   • 09/05/2018 tarihinde, saat 11:17
    Permalink

    Helal kardeşim doğrusu. Birde öğretmenin moronu denk gelirse tam oluyor

    Yanıtla
 • 26/10/2017 tarihinde, saat 16:38
  Permalink

  bizim okulda 1800 öğrenci var her öğrenciden 50 tl topluyorlar 90 milyar para yapıyor ne temizlik parasından bahsediyorsunuz o paraya küçük bi okul yapılır.

  Yanıtla
 • 19/10/2017 tarihinde, saat 13:45
  Permalink

  konunu başlıgı okullarda toplanan temizlik gibi paralar yasalmı ??? ama yazıyı başan sonuna kadar okudum yasalmı degilmi deye birşey yok, yani okul yönetiminin vicdanına kalmış diye anlıyorum.

  Yanıtla
 • 07/10/2017 tarihinde, saat 03:28
  Permalink

  sosyal medyadan örgütlenmeli mahkemeye vermek lazım ses getirmeli ki hiç bir öğretmen müdür para toplayamazsın.

  normalde öğretmenlerin 2000li yıllarda ve sonrası devam eden bir soygun,
  evet her sene velilerden toplananlar alınan bilgisayarlar ihaleyle kelepir fıyata satıyolar

  ilk öğetim için sınıf annesi seçılıp ona para toplatıyolar mapkuz yok yasal olmadığı için de bu sayede öğretmenler müdürler sıyırıyor..

  Yanıtla
 • 05/10/2017 tarihinde, saat 10:32
  Permalink

  bu yaziyi yazan arkadaşin ya agzi cok genis yada pok gibi para var. ulan ulke olarak şu kadar büyüdük ekonomiz söyle iyi boyle iyi demesini biliyoriz.vatandasa giren kol gibi faturala sokulan vergilerden haberin yok heralde.devlet diyor para toplamak yasak diye milli egitim niye var o zaman okulda veren var veremeyen var askeri ucretle evini gecindirmeye calisan insanlarimiz var sen kalkmissin nerde harcanildigiba bakilmali flan ulan kac kere bi garibanin cocugunu gördün ezilen büzülen.kalmissin edebiyat yapiyorsun.

  Yanıtla
 • 26/03/2017 tarihinde, saat 09:18
  Permalink

  Zorbalıktan başka bir şey değil devlet okulu değilmi bu okullar, öğretmenler aldıkları ödenekten ödesinler onlarınki parada bizimki g.t pulumu benim çocuğumu müdür yardımcısı rencide etmiş neden vermiyorsun diye pazartesi günü gidecem makbuz isteyecem vermezse bende para vermeyecem

  Yanıtla
 • 16/03/2017 tarihinde, saat 16:47
  Permalink

  bu ne sacmalık kaerdeşim ögrencilerimizi ödemedikleri takdirde displin sucuyla tehtit ediyorlar siz hangi devirde yaşıyorsunuz kanunlardan haberiniz yok galiba

  Yanıtla
 • 11/10/2016 tarihinde, saat 19:37
  Permalink

  Yav gecin bu ayaklari ne makbuz var ne fiş resmen zorbalik ilkokul cocugundan 50 tl temizlik 50 tl de kitap parasi.etti 100 tl bin tane cocuk varsa etti 100 binlira. Ben elektrik su faturami yatiramazken araya bu sıkıştı

  Yanıtla
 • 11/10/2016 tarihinde, saat 19:37
  Permalink

  Yav gecin bu ayaklari ne makbuz var ne fiş resmen zorbalik ilkokul cocugundan 50 tl temizlik 50 tl de kitap parasi.etti 100 tl bin tane cocuk varsa etti 100 binlira. Ben elektrik su faturami yatiramazken araya bu sıkıştı

  Yanıtla
 • 31/10/2015 tarihinde, saat 09:26
  Permalink

  Bu yazıyı yazan resmen müdürleri ve öğretmenleri masum göstermeye çalışmış.
  Bir kasa elmada bir tane çürük varsa… diye laf etmişsin ama o cümle yanlış oldu. Bir kasa elmadan biri hariç hepsi çürük.
  Öğretmenlerin yüzde 90’ı oruspu çocuğu olmuş

  Yanıtla
  • 09/05/2018 tarihinde, saat 11:19
   Permalink

   Benim karşlaştığım öğretmenlerde senin bahsettiğin gibi

   Yanıtla
 • 16/10/2014 tarihinde, saat 19:41
  Permalink

  bence okula para verme mecburiyeti yoktur.herkesin istenilen parayı veerebilme geliri veya gücü yoktur ve öğrenciler bunları hocalarada söylemeside gururunu incitebilir.

  Yanıtla
 • 09/09/2014 tarihinde, saat 12:05
  Permalink

  benim anlam ve3remediğim sey her sene alınan malzemeler ne yapılıyor alınıyor alınıyor ama her sene çöpemi atılıyor minder vs gibi şeyler alınıyor benim spor salonum var ama bu kadar masraf etmiyorum bunu acıklaqrmısınız

  Yanıtla
 • 16/05/2014 tarihinde, saat 13:14
  Permalink

  okudum ama lafı ağzınızda gevelemişsiniz, böyle bir açıklama yerine kısa ve öz, net bir cevap yazmanızı öneririm. aynı zamanda bazı okullar aidatları vermeyen öğrencileri bütün okul önünde adlarını okuyup rezil ediyor. bu yasal mıdır? bir de okullar -hiçbir işe yaramadığı halde- 10 tane filan hizmetli alıyor, peki bu durumda niye işe yaramayan hizmetlileri çıkarmayıp da okullar velileri -çok afedersiniz ama kendimi tutamıyorum- soymaya çalışıyor? bu soruların da cevaplarını yazarsanız bu yazı çok daha faydalı olur. yazı çok eksik olmuş.

  Yanıtla
 • 05/12/2013 tarihinde, saat 19:45
  Permalink

  bu bilgi yetersiz ve gereksiz boş boş laf edilmiştir ve vakit kaybına neden olmuştur bunu yazan karşıdakini gerizekalı yerine koyyuyor

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir