Ormanlardan Ağaç ve Kereste Dışında Başka Hangi Ürünler Elde Edilir

Ormanlardan elde edilen ürünler, bu yazımızda sizler için ormanlardan ağaç ve kereste dışında hangi alanlarda faydalanılır hakkında kısa yazı paylaşacağız.

Ormanlar çevreyi düzenleyen, insana doğal bir ortamda yaşamayı sağlayan ve havayı temizleyen doğal kaynaklardır. İnsanların daha sağlıklı yaşaması için ormanlar vazgeçilmez kaynaklardandır.

Ayrıca ormanlar sel ve su baskınlarını ağaçlarının kökleri vasıtasıyla tutar ve bu gibi doğal afetlerden insanların etkilenmesini önler. Böylece yeraltı sularının da birikmesini ve ileride insanların kullanımının kolaylaşmasını sağlar. Bir kayın ağacı kökleri vasıtasıyla on ton suyu muhafaza edebilir. Bunun gibi yüzlerce ağacın ormanda varlığını sürdürebilirsek ormanların yeraltında muhteşem bir su kaynağının olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun yanı sıra ormanlar heyelan ve erozyon gibi toprağa, çevreye ve insana zarar veren doğa olaylarının da önüne geçer. Ağaç kökleri toprağı bulunduğu yerde sabitler, kısacası kökler çivi vazifesi görür. Bu sayede erozyon ve heyelan gibi olayların önüne geçilmiş olur.

Ormanlardan odun ve kereste yapımında yararlanılır. Bilindiği üzere odun ve kereste mobilyadan ev dekorasyona kadar pek çok alanda insanların yararlandığı bir alandır. Bunun yanı sıra ısınma ihtiyacının bir bölümü de odunla karşılanır.

Odun ve kereste yapımının yanı sıra ikincil orman sanayi adını verdiğimiz ağaçlardan boya üretmek ve kozmetik malzemesi yapımına kadar geniş bir alanda ormancılık ürünlerinden faydalanılır.

Ayrıca çiçek, taş, tohum, reçine, kil ve kabuk gibi dekorasyon malzemeleri ormanlardan karşılanır.

Başlıca ormancılık ürünleri şunlardır: Tomruk, Tel Direği, Maden Direği, Sanayi Odunu, Kağıtlık Odun, Lif Yonga Odunu, Sırık, Çubuk, Yakacak Odun. Ayrıca dolaylı olarak Reçine, Çıra, Sığla yağı, Defne, Şimşir, Kök Odunu, Kekik, Her çeşit bitki soğanı, Ada Çayı, Çam Fıstığı, Mantarlar ve Kozalak malzemeleri de ormancılık faaliyetleri sonucu elde edilir.

indir

Ormanlardan Hangi Ürünler Elde Edilir Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir