Ortak Miras Öğesi Olan Diyarbakır Surlarının Korunması İçin Yapılan Çalışmalar Nelerdir

Bu yazımızda, sizlere Ortak Miras Öğesi Olan Diyarbakır Surlarının Korunması İçin Yapılan Çalışmalar Nelerdir Kısaca bu konuda bilgiler vereceğiz.

diyarbakır surları ile ilgili görsel sonucu

Ülkemizde bulunan çeşitli kültürel miraslar, bizlere geçmişe dair pek çok yaşanmışlığı göstermekte ve günümüzde de birer değer olarak korunmaktadırlar. Diyarbakır ilimizin bulunduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi de, tarihin çok eski dönemlerinden beri çeşitli medeniyetlerin yaşam sürdürmüş olduğu topraklardır. Bu bölgede bulunan Diyarbakır Surları da günümüzde çeşitli hamleler yapılarak korunma altına alınmışlardır.

Surların korunabilmesi için öncelikle devlet teşebbüsü ile surlar, Dünya Mirası listesine alınmış ve surların bulunduğu bölge, devlet tarafından sit alanı olarak belirlenmiştir. Surlar üzerinde, tarihi özelliklerine uygun olarak restorasyon çalışmaları yapılmaktadır. Yapılan restorasyon çalışmaları, bilgili ve yetkili kişiler tarafından incelenmekte ve çalışmalar yapılırken surların tarihi dokusuna kesinlikle zarar verilmemesi sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir