Ortaöğretim-Önlisans KPSS/2 Son Günlerde Ne Yapmalı – 2010

Ortaöğretim ve Önlisans mezunlarına yönelik KPSS/2 28 Kasım Pazar günü gerçekleştirilecek. Sınava sayılı günlerin kaldığı şu günlerde memur adaylarının nasıl bir yol izleyeceklerine dair yazımız …KPSS bir bilgi sınavıdır. Bu sebeple son güne kadar dahi olsa göz gezdirilen her şeyin mutlaka sınavda bir faydası olacaktır. Son günleri deneme ya da soru bankası çözerek mi yoksa konu çalışarak mı geçirsem diye mutlaka düşünmüşsünüzdür. Size tavsiyemiz eğer konu eksiğiniz var ise ya da yeterince çalışmadığınızı düşünüyorsanız ağırlığı son güne kadar konu çalışmaya vermenizdir. Fakat konuları ana hatlarınca yeterince çalıştığınızı düşünüyorsanız mutlaka soru bankası çözünüz.

Memur adaylarının sınava 9 gün kaldığı şu günlerde sadece deneme çözmesini yetersiz buluyoruz. Her ne kadar çok çalışılmış olsa da, soru bankasından soru çözmenin sizleri bir deneme sınavında karşınıza çıkabilecek sorulardan daha çeşitli ve yararlı sorularla karşı karşıya bırakacağını söyleyelim. Mutlaka sınav gününe kadar günde en az bir deneme sınavı çözün fakat arta kalan zamanınızı soru bankasından soru çözerek yada bilgi eksikliğini sezdiğiniz konulara göz atarak geçirin. Eğer ki ikisinden birini tercih edecekseniz tercihiniz mutlaka soru çözümü ve konu çalışmak olmalıdır.

KPSS’nin bir bilgi sınavı olduğu, dolayısıyla son ana kadar göz atılan bilgilerin bile sınavda gerekli olabileceği unutulmamalıdır.

Yaklaşık 1 haftalık bu periyotta plânlı bir şekilde konu anlatımlı kitabınızdan ve notlarınızdan hızlı bir tekrar yapabilirsiniz. Emin olunuz ki bunun faydasını sınavda çok çok fazla göreceksiniz.

Şu an itibariyle ya da sınav gününe yaklaştıkça, “hiçbir şey bilmiyormuş” ya da “bütün bildiklerinizi unutmuşsunuz” hissine kapılabilirsiniz. Bu durum sizi sakın ola ümitsizliğine sevketmesin. Lâkin gerçekte böyle bir durum yoktur. Bu sadece sınav heyecanının yarattığı bir durumdur. Bu sebeple paniğe kapılmaya hiç gerek yok.

KPSS’nin 60 tane olan genel kültür sorularının 3 ya da 4 tanesi ülkemiz ya da dünya gündemini ilgilendiren güncel bilgi sorularından oluşacak.  Bu sebeple son günlerde ülkemiz ve dünya gündemini oluşturan olaylara göz atmanızı öneriyoruz. Buraya tıklayarak 2010 KPSS Güncel Bilgiler dosyasını indiriniz ve göz atınız. Fakat sadece bu bilgilerle yetinmeyiniz, mutlaka farklı kaynaklardan da bilgilere göz atın. Örneğin, 12 Eylül 2010 tarihinde oylanan Anayasa’da bazı maddelerin değişikliği paketinde neler değişti….

Tarih dersinde, özellikle İnkilap Tarihi kısmındaki olayların kronolojik sıralamasına ve tarihlerine mutlaka göz atın. Zira sadece olayların tarihi bilgisiyle en az 3-4 soru mantık yoluyla çözülebiliniyor.

Coğrafya dersinde, ülkemizin beşeri ve ekonomik coğrafyası kısmına (bölgeler) mutlaka göz atınız. Bölgelerimizde yapılan ekonomik faaliyetler,yerleşim vs.

Genel matematik soruları çözün. Özellikle matematikte çok iyi olduğunu iddaa eden kişiler için tavsiyemiz, her ne kadar iyi olursa olsunlar mutlaka sınav gününe kadar günde 30 tane de olsa matematik sorusu çözmeleri. Bunun faydasını sınav anında zamandan tasarruf ederek göreceksiniz.

Anayasa ve Vatandaşlık dersi için bu son günlerde, nokta atışı şeklinde göz atabilirsiniz. Yani kitaba üstün körü göz atarak,sadece size yabancı gelen noktalara dikkat çekin ve okuyun. Çünkü bu kadar kısa sürede bu dersin tamamına göz atmak çok zor ve gereksiz olur.

Türkçe dersinde şu an itibariyle paragrafta ve cümlede anlam soruları için yapabileceğiniz pek bir şey yok. Fakat yazımı karıştırılan sözcüklere göz atıp,noktalama işaretlerinin kullanım yerlerine bakarsanız. Ve de üstüne az da olsa anlatım bozukluğu sorusu çözerseniz. Hiç şüphesiz faydasını çokça görürsünüz.

Umarız bu yazımız siz memur adayları için faydalı olur.Bu kalan kısa sürede bütün memur adaylarına iyi çalışmalar dileriz…

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz eokulegitim.com

10 thoughts on “Ortaöğretim-Önlisans KPSS/2 Son Günlerde Ne Yapmalı – 2010

 • 25/11/2010 tarihinde, saat 18:03
  Permalink

  allah herkesin yardımcısı olsun arkadaşlar

  Yanıtla
 • 24/11/2010 tarihinde, saat 22:15
  Permalink

  arkadaslar bu seneki ortaögretim kpss ye memur alımı hakkında bi bilginiz var mı.geçen senelere göre daha fazla memur alımı olacagı söyleniyor.gerçi bu yinede 90 a yakın ve hatta üstü puan almayı gerektiricektir ama ortaögrtm mezunu olupta ii biyere atanabilme olasılıgı hiç yok mu.

  Yanıtla
 • 24/11/2010 tarihinde, saat 21:56
  Permalink

  Sınava artık sayılı saatler kala ben ve benim gibi KPSS sınavına girmeye hazırlanan tüm arkadaşlara başarılar dilerim. ALLAH yar ve yardımcımız olsun…

  Yanıtla
 • 24/11/2010 tarihinde, saat 13:53
  Permalink

  arkadaşlar sınav yerleri değiştimi acaba

  Yanıtla
 • 24/11/2010 tarihinde, saat 11:34
  Permalink

  matematik soruları indi iyi güzelde bunun karşılığında kaç tane tarih coğrafya anayasa tarih sorusuda indi ALLAH hepimize yardımcı olsun ne diyim

  Yanıtla
 • 23/11/2010 tarihinde, saat 13:37
  Permalink

  ALLAH HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN,

  Yanıtla
 • 22/11/2010 tarihinde, saat 20:45
  Permalink

  amin arkadaşım allah hepimiizn yardımcısı olsun

  Yanıtla
 • 22/11/2010 tarihinde, saat 19:40
  Permalink

  teşekkür ederiz Allah razı olsun

  Yanıtla
 • 22/11/2010 tarihinde, saat 01:24
  Permalink

  İLGİNİZ İÇİN TEŞŞEKKÜR EDERİZ 28 KASIM BÜYÜK GÜN 4 AYDIR ÇALIŞTIGIMIZ SINAVA SADECE 6 GÜN KALDI STRES VE HEYECAN DA GİT GİTGİDE ARTIYOR ALLAH BİZLERE YARDIM ETSİN AMİN…

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir