Ortaokul ve Lise Seçmeli Ders Başvurusu

Seçmeli ders başvuru tarihleri 2016 2017 . Ortaokullarda ve liselerde hangi seçmeli ders seçme ve başvuru tarihleri açıklandı. Peki öğrenciler seçmeli ders için hangi tarihe kadar başvuru yapabilecek ? Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, seçmeli derslerle ilgili genelge yayınlandı. Genelgeye göre ortaokul 5. sınıf ve lise 9. sınıf öğrencileri seçmeli ders tercihleriyle ilgili başvurularını okulların açıldığı hafta içerisinde dahi yapabilecek.

seçmeli ders başvurusu

Genelgeye göre dilekçeler okul yönetimlerine ulaştıktan sonra 13-14 Eylül 2012 tarihlerinde e-okul/kurum işlemleri/ders işlemleri/seçmeli ders belirleme ekranından seçilen derslerin okul yönetimi tarafından her öğrenci için ayrı ayrı işaretlenecek.

En az 10 öğrencinin aynı dersi seçmesi durumunda grup oluşturulacak. Haftalık ders saati sayısına göre ortaokullarda 8 saat seçmeli ders seçilecek.

Ortaokullarda en az 10 öğrencinin istemesi halinde 2’şer saat verilecek. Hazırlanan seçmeli dersler arasında;

Kuran-ı Kerim,
Hz.Muhammed’in Hayatı,
Temel Dini Bilgiler,
Okuma Becerileri,
Yazarlık ve Yazma Becerileri,
Yaşayan Diller ve Lehçeler,
Yabancı Dil, Drama,
Zeka Oyunları,
Görsel Sanatlar,
Müzik,
Demokrasi ve İnsan Hakları (1),
Bilgi ve İletişim Teknolojisi (1-2),
Astronomi ve Uzay Bilimleri (1-2),
Diksiyon ve Hitabet(1),
Sanat Tarihi(2),
Alman Edebiyatı (1-2),
İngiliz Edebiyatı (1-2)

gibi dersler yer alıyor.

Bu derslerden herhangi birini, 5-8. sınıf arasında herhangi bir sınıfta ya da sürekli olarak alabilecek.

Öğrenci, beşinci sınıftan itibaren programda seçmeli olarak yer alan bir dersi ilk kez sekizinci sınıfta alabileceği gibi, bu dersi beşinci sınıftan itibaren sürekli olarak seçebilecek ya da herhangi bir sınıf düzeyinde başka bir alandan ders seçebilecek.

Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER Seçmeli Ders Başvurusu Hakkında Konuştu :

Bakan Dinçer şöyle konuştu : “Önümüzdeki haftasonuna kadar (yani 21 Eylül 2012 Cuma gününe kadar ) öğrenciler ders seçebilecek. Eğer okullarda öğrencilere ders seçiminde bir dayatma yaşatılıyorsa, velilerin Milli Eğitim Bakanlığı’na şikayette bulunmaları gerekir.

Öğrencilerimiz, bir dersi seçtiğinde öncelikle okulda bulunan o dersi verebilecek öğretmenlerimizi görevlendireceğiz. Eğer okulda yeterli öğretmen yoksa, önceden de olduğu gibi, ilgili dersler için ücretli öğretmen alacağız.”

[pro-player width=’550′ height=’390′ type=’video’ image=’https://www.eokulegitim.com//HLIC/a4bf2a4f3366c4d39c6c8768f164706a.jpg’]http://video.haber7.cdn.tr.gostream.nl/videos/h7mp4/20120912170121.mp4[/pro-player]

Seçmeli ders başvuruları 2016 2017 , ortaokul seçmeli ders başvurusu , Ortaöğretim lise 9. sınıf seçmeli ders başvuruları

Eokulegitim.com

3 thoughts on “Ortaokul ve Lise Seçmeli Ders Başvurusu

 • 17/09/2013 tarihinde, saat 14:01
  Permalink

  okullarda çocukların şiddet görmesini istemiyoruz okulun ilk günü benim çocumun öğretmeni saçlarını çekmiş cezalandırmış ilk gün daha bu ne hırs neyin öcünü alıyor bu öğretmen

  Yanıtla
 • 12/11/2012 tarihinde, saat 10:24
  Permalink

  lisede sayısal ya da türkçe matemetik okuyan bir öğrenci kasım 2012 itibari ile alan değiştirebilir mi? teşekkürler

  Yanıtla
 • 14/09/2012 tarihinde, saat 13:38
  Permalink

  merhabalar sistem okul dersle ilgili sınav derslerinde ders seçme hakkıvar ama seçilen ders i verdikten sonra diyer derslerden düşük not alındıgı zaman sınıf atlayamıyor neden lisede mesleki olsun bıranj olsun bir iş yapmakla mükelefli ögretmen veya polis veya subay ögretmen 2 yıldır sorunlar oluştu bu sorunlar 3 sınıftada oluşmuştu memur olmamızı istemeyen insanlar olabilir okula cepe aldırmak istene bilir çıkar amaçlı yıl kaybı olunca bazı yaşsınırlı memurluk var veya yaş 56 olunca hiçbirşeyin anlamı kalmaz emeklilik yaş ayrıntılı bilgi facebook

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir