Osmanlı Devletinin 1. Dünya Savaşında Savaştığı Cepheler Kısa Bilgi

Bu yazımızda, sizlere Osmanlı Devletinin 1. Dünya Savaşında Savaştığı Cepheler Kısa Bilgi Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Osmanlı Devletinin 1. Dünya Savaşında Savaştığı Cepheler Kısa Bilgi

Güçlü devletlerin katılmış olduğu Birinci Dünya Savaşı, aslında ekonomik yeterliliğe sahip olan ancak sahip olduğu ekonomik gücü daha da ileriye taşımak isteyen devletlerin hırsları sonucunda çıkmıştır. 1914-1918 yılları arasında yaşanan bu savaş, pek çok insanın yaşamını kaybetmesine, sınırların değişmesine ve insanların zulüm görmesine neden olmuştur. Osmanlı Devleti de bu savaşa katılmış ve sahip olduğu geniş coğrafyada pek çok cephe açarak savunma yapmak durumunda kalmıştır.

Birinci Dünya Savaşı’nda Hangi Cepheler Açıldı

  • Kafkas Cephesi
  • Filistin-Suriye Cephesi
  • Irak Cephesi
  • Kanal Cephesi
  • Çanakkale Cephesi
  • Yemen-Hicaz Cephesi

KAFKAS CEPHESİ

Kafkaslar bölgesinde Ruslar ile savaşılan bu savaşta asıl amaç Kafkas bölgesinde hakimiyeti sağlayarak buradan Asya bölgesinde yaşayan Türklerle yakın olmak ve Turancılık düşüncesini gerçekleştirmek olmuştur. Cepheye giden askerlerimiz arasından yaklaşık 90.000 tanesi, henüz düşman yüzü görmeden yanlış politikalar nedeniyle yolda hayatlarını kaybetmişlerdir.

KANAL CEPHESİ

İngilizlerin sömürgelerine giden yolları hakimiyet altına almak ve İngilizleri savaştan geri düşürmek adına kurulan bu cephede savaş, Osmanlı  için yenilgiyle sonuçlanmıştır. Bu savaş sonrası İngilizler, Suriye topraklarına kadar ilerlemişlerdir.

FİLİSTİN-SURİYE CEPHESİ

Kanal Cephesinde yaşanan yenilginin ardından ilerleyen İngilizleri durdurmak için açıldıysa da başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

HİCAZ-YEMEN CEPHESİ

İngilizlerin Arap yarımadasındaki hakimiyetini kırmak için açılmıştır. Ancak bölgedeki pek çok Arap birliği, İngilizler ile işbirliği yapmış ve Osmanlı Devleti’ni sırtından bıçaklamıştır. Cephe, başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

IRAK CEPHESİ

İngilizlerin ilerleyişini durdurmak için açıldıysa da kesin bir zafer kazanılamamıştır.

ÇANAKKALE CEPHESİ

Birinci Dünya Savaşı içerisinde zafer ile sonuçlanan tek cephedir. Mustafa Kemal Atatürk, bu cephede görev yapmıştır. İtilaf Devletleri emellerine ulaşamamışlar ve Osmanlı Devleti’nin uyguladığı savaş politikaları başarıya ulaşmıştır.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir