ÖSYM YGS LYS ve KPSS'deki Şifreli Uygulamalar Hakkında Açıklama Yaptı

Bilindiği üzere ÖSYM, KPSS’de yaşanan kopya skandalından sonra güvenlik önlemlerini arttırmış, ve artık sınav sonuçları dahil, kişisel bilgiler sadece adayın kendisine ve şifre yoluyla verilmeye başlanmıştı. Ortaöğretim/Önlisans KPSS sonuçlarının açıklanmasının ardından adayların birçoğunun aday şifresi sorunu nedeniyle sınav sonuçlarını öğrenmekte zorluklar yaşamışlardı. Bu konuda ÖSYM’yi eleştiri yağmuruna tutan adaylara ÖSYM’den “Dediğim dedik !” der gibi bir cevap geldi. İşte ÖSYM’nin Aday Şifresi Üzerine yaptığı Resmî Açıklama:

BASIN DUYURUSU

(4 Ocak 2011)

Adaylara Şifre Verilmesi

Kişisel bilgi niteliğinde olan sınav sonuçlarını adayların kendilerinin edinmelerine imkân sağlamak amacıyla, ÖSYM tüm sınav sonuç öğrenme işlemlerini adayın T.C. Kimlik Numarası ve kişisel şifresi ile edinmesini temin edecek bir otomasyon sistemini uygulamaktadır.

Kişisel şifresini kaybeden ya da unutan adaylar,  özel kimlik belgesi olan Nüfus Cüzdanı ya da Pasaport ile birlikte Başvuru Merkezlerine (Ortaöğretim Kurumu Müdürlükleri, ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ve ÖSYM Büroları) şahsen başvurarak ücreti karşılığı yeni şifrelerini edinebilmektedir.

Adayın kişisel bilgisi olan şifreler, başka hiç bir kişiye verilmemektedir.

Tutuklu ya da zorunlu askerlik görevini yapmakta olduğundan dolayı bizzat yukarıda belirtilen başvuru merkezlerine gelemeyecek olan adaylara ise, bulundukları cezaevi müdürlükleri ya da askeri birlik komutanlarının resmi yazı ile müracaat etmesi halinde, adayın ismine düzenlenmiş kapalı zarf içinde adaya iletilmek üzere şifre verilebilecektir.

Adaylara önemle duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

One thought on “ÖSYM YGS LYS ve KPSS'deki Şifreli Uygulamalar Hakkında Açıklama Yaptı

  • 12/03/2013 tarihinde, saat 18:36
    Permalink

    ösym şifremi unutum yeni bir şifre almak istiyorum lütfen yardım edin

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir