Otlukbeli Savaşı Ne Zaman ve Kimler Arasında Yapıldı

Otlukbeli savaşı önemi, bu yazımızda sizlere Otlukbeli savaşı ne zaman ve kimler arasında yapıldı hakkında bilgi vereceğiz.

Otlukbeli Savaşı, Erzincan’ın Tercan Ovası’nda Otlukbeli olarak adlandırılan bölgede yapılmıştır. Osmanlı Devleti ile Akkoyunlular arasında yapılan savaşta tarfların komutanları Fatih Sultan Mehmet ve Uzun Hasan’dır.

Bu savaş, devrin en büyük iki Türk hükümdarı arasında meydana gelmiş ve Fatih Sultan Mehmet’in zaferiyle sonlanmıştır. Akkoyunlu Uzun Hasan, 1453 yılında Diyarbakır’da hanedanlığını kurmuş ve sultanlığını ilan etmiştir. Yaptığı seferlerle önce Timur’u ardından da Karakoyunlular’ı yenilgiye uğratmıştır. Daha sonra hakimiyetini daha da güçlendirmiş ve ordusun genişletmiştir. Bu savaşların ardından Kafkasya coğrafyasında büyük bir hakimiyet alanı kurmuş, Irak, İran’ın bir kısmı ve Azerbaycan topraklarını ele geçirmiştir. 1466 yılında İran’ın Tebriz kentini başkent yapmış ve Gürcistan’ı da ele geçirerek devletini güçlendirmiştir. Ancak Fatih Sultan Mehmet’le yaptığı Otlukbeli Savaşı’nın ardından kurduğu güçlü devlet yıkılma sürecine girmiş ve bir süre sonra tarih sayfalarından silinmiştir.

h3b_gulbank_1

Otlukbeli Savaşı Önemi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir