P. T. Barnum Kimdir

P. T. Barnum Kimdir, P. T. Barnum Hayatı Biyografi

ABD’li “showman”. Çağdaş sirkin ve eğlence endüstrisinin kurucuların­dandır.

5 Temmuz 1810’da, ABD’nin Connecticut eyale­tinde Bethel’de doğdu. Babası ölünce genç yaşta ailesinin geçimini sağlamak zorunda kaldı. Kısa süre­lerle türlü işlerde çalıştıktan sonra Herald of Freedom adlı bir haftalık gazete çıkarmaya başladı. Bir din adamına iftira ederek yayın kurallarını çiğnediği gerekçesiyle tutuklandı. Benzer suçlardan iki kez daha tutuklanınca Connecticut’da kötü bir ün kazandı. 1834’de New York’a yerleşti ve bir yıl sonra da “showman” olarak çalışmaya başladı. 1842’de John Scudder’ın Amerikan Müzesi’ni (gösteri ve sergievi) satın aldı ve burayı büyük bir gösteri merkezine dönüştürdü. Gösterilerini, müzenin yangınlardan iyi­ce harap olduğu 1868 tarihine değin sürdürdü. 1855’de iflas ettiğinde “Para Kazanma Sanatı” adlı konuşmala­rıyla durumunu kurtarmıştı.

New York’taki müzesiyle ününü sağladıktan sonra, 1871’de iki ortağıyla birlikıe “P.T. Barnum’un Gezici Müzesi, Hayvanat Bahçesi, Karavan ve Hi­podromu” adlı bir gezici gösteri merkezi kurdu. 1881’de ise James A. Bailey’le birlikte ‘Barnum ve Bailey Sirki’ adıyla tanınan ABD’nin en büyük sirklerinden birini gerçekleştirdi. “Showman”liğinin yanı sıra politikayla da uğraşan Barnum, Connecticut Meclisinde çalıştı. 1875-1876 yıllarında Bridgeport’ da belediye başkanlığı yaptı. 7 Nisan 1891’de bu kentte öldü.

Başlangıçta zenginlik ve ün peşinde koşan Bar­num, bu amacına ulaşabilmek için hiçbir şeyden çekinmemiş, Joice Heth adlı yaşlı ve sakat bir zenci kadını “George Washington’un dadısı” olarak tanı­tarak ilgileri üstüne çekmiştir. Seyircinin olağan dışı ve garip olaylara düşkünlüğünü çok iyi değerlendirerek bunu bir ticaret alanı haline getirmiş, modern reklam­cılığın ilk örneklerini vermiştir.

Eserleri (başlıca): Otobiyografi: The Life of P.T. Barnum Writtcn by Hımself, 18*55, (“Kendi Kaleminden P.T. Barnum’un Hayatı”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir