Parakod Mobil Ödeme İş Bankası

Cep telefonunuzu artık bir kredi kartı gibi kullanabileceksiniz. İş Bankası’nın yeni başlattığı kolay ödeme sistemi Parakod ile e-ticarette de mobil ödeme dönemi başladı. Cep telefonuyla ürün veya hizmetin QR kodunu okutan İş Bankası müşterileri ödemesini yapmış olacak. Türkiye İş Bankası, patent başvurusunda bulunduğu, Türkiye’de bir ilk olan basit, güvenilir ve yenilikçi ödeme teknolojisi Parakod uygulamasını hayata geçirdi. İş Bankası Mobil Ödeme Parakod Sistemi Hakkında Detalar Şöyle:

Kredi Kartına Gerek Yok

parakodİş Bankası müşterileri Parakod uygulaması sayesinde, cep telefonları ile hem internet üzerinden hiçbir kart bilgisi girmeden hem de mağazalardan yanlarında kredi kartı bulundurmalarına gerek duymadan istedikleri ürün veya hizmeti QR kod (quick response kod, cep telefonu kameralarından okutulabilen bir barkod) teknolojisi ile satın alabilecek.

Sim Kart Değişmeyecek

Mevcut durumda mobil ödeme sistemlerinden faydalanmak isteyen müşterilere sunulan çözümlerde tüketicinin telefon üzerine ilave bir cihaz takması ya da SIM kartını değiştirmesi gerekirken, Parakod uygulamasında ilave bir cihaza ya da kart değişikliğine ihtiyaç duyulmuyor. Uygulamanın, kamera ve internet bağlantısı bulunan bir cep telefonuna indirilerek hızlıca kullanılmaya başlanabilmesi tüketiciler için büyük bir avantaj oluşturuyor.

‘İLK ÖRNEK’

Parakod hakkında bilgi veren İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, Parakod hizmetinin müşteri odaklı yaklaşımları ve mobil teknoloji alanındaki liderliklerinin bir sonucu olarak ortaya çıktığını söyledi. Parakod uygulaması ile internet alışverişlerinde cep telefonlarının en pratik şekilde kullanılmasını sağladıklarını belirten Hakan Aran, “Yenilikçi, basit ve güvenli bir ödeme teknolojisi olan Parakod, bu özelliği ile Türkiye’de müşterilerin kullanıma sunulan ilk örnektir” dedi.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen ise “Maximobil uygulaması ile müşterilerimizin kredi kartlarını cep telefonlarına taşımış ve temassız alışveriş yapabilmelerine imkân tanıyan hizmetimizi sunmuştuk. Şimdi de, akıllı telefon sayısının artmasıyla QR kodun pazarlamada kullanım alanı artacağı öngörüsü ve mobil cihaz ve internet kullanımındaki gelişmeleri göz önünde bulundurarak Parakod’u geliştirdik. Böylece QR kod teknolojisi ile ödemeyi hem üye işyerleri hem de kullanıcılar için hızlı, kolay ve güvenli bir ödeme yöntemi olarak e-ticaretin bünyesine katmış olduk. Parakod gibi yenilikçi uygulamalar müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayıp hayatlarını kolaylaştırırken ülkemiz e-ticaret sektörüne de katkıda bulunacaktır” dedi.

İş Bankası müşterilerinin şubeye gitmeden bankacılık işlemlerini tamamlayabildikleri İşCep uygulamasının içinde bir özellik olarak yer alan Parakod`u kullanabilmek için öncelikle İşCep müşterilerinin kredi kartı veya müşteri numarası ile yeni özelliği aktive etmesi gerekiyor. Uygulama, cep telefonu üzerinde kredi kartlarına ait son kullanım tarihi, kart numarası, şifre vb. hiçbir bilginin tutulmaması ve aktivasyonun bir defaya mahsus gerçekleştirilmesi, alışveriş anında yeniden kart bilgilerinin girilmesine gerek kalmaması sebebi ile hem basit hem de güvenli olma özelliğini taşıyor.

Parakod uygulaması Android ve IOS (iPhone 3GS ve üzeri) işletim sistemine sahip cep telefonlarında çalışıyor. Android ve iPhone 3GS ve üzeri iPhone cihazına sahip İşCep kullanıcıları diledikleri Maximum veya Maximiles Kartlarını uygulama içindeki Parakod seçeneği ile aktive ettikten sonra anlaşmalı e-ticaret sitelerinde ödeme ekranında, anlaşmalı mağazalarda ise POS cihazı ya da pinpad ekranında çıkacak QR kodu cep telefonlarının kameralarından okutarak alışverişlerini anında tamamlayabiliyorlar.

İşbank Parakod cep telefonundan ödeme , Parakod mobil ödeme nasıl ne zaman , Parakod ödeme nedir nasıl yapılır , Türkiye İş Bankası Parakod

Başlangıç aşamasında fiziki ve sanal POS’lar üzerinden kartsız alışverişe imkân verecek uygulamanın sonraki aşamalarında katalog, gazete, dergi, afiş gibi alanlarda da beğenilen ürünlerin satın alınması, fatura ödemesi işlemlerinde kullanılması hedefleniyor.

2 thoughts on “Parakod Mobil Ödeme İş Bankası

 • 22/05/2014 tarihinde, saat 01:33
  Permalink

  Sikayetciyim maxsimobile basvurdum onaylandi yuklendi ama aktiflesmedi ve yapamiyolar bu nasil bisitem kullanamadigim bi isi niye kabul ediyosunuz halledemiyosaniz iptal edin ozaman sacmalikk

  Yanıtla
 • 04/11/2012 tarihinde, saat 08:38
  Permalink

  Market alış verislerinde alınan elli ayrı ürün için tek bir QR kodu mu olacak?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir