Parkinson Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır – Tedavisi Var mı

Parkinson tedavisinde umut ışığıTürkiye’de birkaç merkezde uygulanan parkinson hastalarına beyin pili umut oldu.Karadeniz’de ilk defa Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirilen ameliyatla 4 hastanın beynine pil takılarak, parkinson hastalığına çözüm bulundu. İşte detaylar:

Beyin pili takılan hastalarda parkinson hastalığının etkinlerinden olan titreme gibi olumsuzluk büyük ölçüde giderilerek, hastaların normal hayatlarına dönmesi sağlandı. OMÜ Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Ahmet Hilmi Kaya ve Nöroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Hüseyin Şahin tarafından oluşturulan ekip, hastaneye Ordu’dan gelen Mustafa Keleş (49) ile Samsun’dan İbrahim Küçük (30), Ahmet Karabulut (53) ve Şenel Sağlam’ın (60) beynine pil taktı.

Yaptıkları işlem hakkında bilgi veren Doç. Dr. Ahmet Hilmi Kaya, parkinson hastalığı nda farklı bulguların olduğunu, bunlardan özellikle el ve bacaklarda titreme, hareketlerde yavaşlama ve kaslarda sertliğin hastaların yaşamlarını olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Bazen hastaların kendi kendine giyinemez, yürüyemez, yemeğini yiyemez hale geldiğini belirten Doç. Dr. Kaya, “Bu bulgular hastalığın erken evrelerinde ilaçlarla etkin bir şekilde tedavi edilebilir.

Fakat ilaçların zamanla etkinli ğinin azaldığı durumda ise hastalar bu bulgularla yaşamak zorunda kalmaktadır. Bizim yaptığımız operasyon beyinde milimetrik boyutta farklı çekirdeklere özellikli bir sistemle elektrik akımı vererek uyaran elektrot uçları yerle ştirmek. Daha sonra da bu elektrotları vücutta cilt altına yerleştirdiğimiz bir pille bağlantılandırmaktır. Pil daha sonra özel bir kumanda cihazı ile cilt altında çalıştırılabilir ve istediğimiz şiddetle elektrot ucu uyarılabilir hale geliyor. Bu işlemin diğer bir adı da derin beyin stimülasyonudur.

Günümüzde beyinde bazı çekirdekleri baskılayarak hareket sistemini düzenleyebiliyoruz. Bu çekirdeklere verilen uyarı her ne kadar uyarı olsa da aslında o çekirdeğ i devre dışı bırakmış oluyor. Eskiden aynı işlem o çekirdek hasarlanarak yapıl ıyordu, fakat yan etki olursa geriye dönüşü olmayabiliyordu. Pil uygulamasında ise yan etki akım ayarlanarak ortadan kaldırılabilmektedir. Bu çekirdekleri ortaya koymak için hem farklı görüntüleme teknikleri kullanıyoruz, hem de yardımcı olarak kafatasına uyguladığımız cihazlar ile matematiksel olarak koordinatlarını hedefleyebiliyoruz” dedi.

Kaya, ameliyatın beyine pil yerleştirilen kısmını hasta uyanık iken yapıp, o çekirdekte bulunan sinir hücrelerinden kayıt alıp, daha ameliyatta iken uyarı vererek hastanın titreme, kas sertliği gibi bulgularının düzelip düzelmediğini kontrol ettiklerini, sistem uygulanan hastalarda baş arı elde edildiğini kaydetti.

OMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Şahinoğlu, ameliyat edilen iki hastayı odasında ziyaret etti. Şahinoğlu, “Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi daima çağın standartlarına uygun ve en iyi hizmeti vermeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda çal ışıyoruz. Hastaların memnuniyeti bizim için bu çabanın en iyi mükafatıdır” diye konuştu.

Hastalar ise, pilli tedavi yönteminden iyi netice aldıklarını ve günlük hayatlarının düzene girdiğini dile getirdiler.

İHA – 23 Nisan 2011

Parkinson Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir,Parkinson tedavi Yöntemleri,Parkinson Hastalığının Çaresi Varmı Nedir,Parkinson Hastalığına Beyin Pili Çaresi,Parkinson Hastalığı Son Tedavi Yöntemleri,Parkinson Kalıcı Tedavi Metodları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir