Parmak Ezilmesi

Parmak Ezilmesi Nedenleri
Parmak Ezilmesi tedavisi
Parmak Ezilmesi bilgi

Beyzbolcu parmağı ya da çekiç parmak olarak da bilinen parmak ezilmesi, parmak ucunuzu doğrultmanızı sağlayan tendonlardaki bir yırtıktır. Bir topun parmağın ucuna çarpması gibi parmak ucuna gelen kuvvetli bir darbe sonucunda oluşur. Etkilenen parmağınızın en üst eklemi ağrı yapacak ve şişecektir. Aynı zamanda, zedelenen parmağınızı doğrultamazsınız da mümkün olduğunca çabuk doktorunuzu görünüz.

Doktorunuz, kırılmadığından emin olmak için etkilenen eklemin röntgenini çekecek ve sonra da parmağı yaklaşık 6 hafta kadar kullanacağınız bir atelle hareketsiz hale getirecektir. Bazen tendonlar iyileşirken parmağınızı düz tutsun diye bir tel, kemikten geçirilebilir. Tendonların iyileşmesi birkaç ay alabilir.

Ağrı kesiciler ve steroid yapıda olmayan iltihap önleyici (antienflamatuar) ilaçlar, iltihaplanmayı azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Atel çıkarıldıktan sonra, doktorunuz parmağın tekrar esneklik kazanması ve normal olarak kullanılabilmesine yardımcı olmak için egzersizler yapmanızı tavsiye edebilir.

————————————————————————————————————————————————————-

Parmak Ezilmesi Parmak Ezilmesi Nedenleri Parmak Ezilmesi tedavisi Parmak Ezilmesi bilgi Beyzbolcu parmağı ya da çekiç parmak olarak da bilinen parmak ezilmesi,

One thought on “Parmak Ezilmesi

  • 09/09/2012 tarihinde, saat 23:51
    Permalink

    bi arkadaşım eliyle kapaya vurdu elinde hafif şişme ve ağrı var bu ne olabiir yani kırık ve ya çıkık varmıdır?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir