Parmak Lifi Kopması

Parmakta Lif Kopması,
Parmak Lifi Kopması

Parmaklarda tendon kopması sonucu zedelenen parmak şişer, renk değişikliği, uyuşukluk, yanma, şekil bozukluğu meydana gelebilir. Bazen parmağın soğuduğu ve mor renk almaya başladığı gözlenir. Bu durumda acilen doktora görünmek gerekmektedir. Dayanılmaz ağrı olabilir.

El parmaklarında darbe ya da top gelmesi sonrası tendon kopması sonrası parmak ucu düşebilir (çekiç parmak). Burada parmağı düz hale getirip alttan bir destek koymak ve doktora müracaat etmek gerekir. Bu tip zedelenmelerin çoğu basit bir alüminyum ya da plastik desteklerle tedavi edilirler.

Bazen bir tek parmağın bile işlev görememesi büyük zorluk çekmemize neden olur. Bu derece hassas ve önemli bir uzvun fonksiyon kaybının minimum olması gerekir. Bu yüzden el yaralanmaları sonrası zamanında ve etkin tedavi gerekir.

Bu bölge işlev açısından önemli pek çok yapının birbirine yakın bulunduğu bir alandır. Eğer tendon kopmanız çok ciddi ise ; ideali hemen ameliyat olmaktır. Ameliyatı yapacak hekimin mikrocerrahi konusunda tecrübeli bir el cerrahı olması gerekir. Acil müdahale imkanı olmadığında ise olabildiğince erken bir dönemde ameliyat planlanmalıdır, çünkü genelde erken ameliyatların sonuçları daha iyi olmaktadır.

5 tip tedavisi vardır

1) buz tatbik etmek
2) eklemi istirahat ettirmek
3) ilaç kullanmak
4) fizik tedavi görmek
5) cerrahi tedavi görmek

————————————————————————————————————————————————————-

 Parmak Lifi Kopması Parmakta Lif Kopması, Parmak Lifi Kopması Parmaklarda tendon kopması sonucu zedelenen parmak şişer, renk değişikliği, uyuşukluk, yanma, şekil bozukluğu meydana

One thought on “Parmak Lifi Kopması

  • 14/07/2012 tarihinde, saat 00:54
    Permalink

    merabala benim serçe parmağimda bi kaza sonucu kırıldımı artk bilmiorm ama baya bi ağri oldu daha sonra ucu düştü kullanamıorm kıvıramıorm parmağim iş görmemeye başladi renk deişio morario kızarıo ve bu durum 1 senedir böyle ne ypmam gerekio tşkürler

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir