Paul Barras Kimdir

Paul Barras Kimdir, Paul Barras Hayatı Biyografi

Fransız siyaset adamı. Robespierre’e karşı Thermidor darbesini gerçekleş­tirenlerdendir.

30 Haziran 1755’de, Fransa’da Provence iline bağlı Fox-Ampoux’da doğdu, 29 Ocak 1829’da Chaillot’da öldü. Vikont unvanını taşıyordu. Krallık ordu­sunda yüzbaşı rütbesiyle görev yaptı, Hindistan seferine katıldı. Daha sonra ordudan ayrıldı; Fransız Devrimi sırasında Bastille’in alınmasında bulundu. Orleans Yüksek Mahkemesinde jüri üyesi olarak yer aldı. Daha sonra Var’dan Konvansiyon üyesi seçildi. Bu mecliste Montanyarlar’ın safında yer alarak kralın ölüm cezasına çarptırılmasından yana oy verdi.

Konvansiyon tarafından görevle Güney Fransa’ ya gönderilen Barras, Marsilya’daki karşı devrimci hareketi zor kullanarak bastırdı. Aralık 1793’de, Kralcılar’m Toulon Limanı’nı İngilizler’e teslim et­melerini cezalandırmak amacıyla giriştiği temizleme hareketindeki acımasızlığıyla kendinden söz ettirdi. Bu olay sırasında kurbanlarının servetlerine el koya­rak zenginleşmekle suçlanmışsa da bu suçlama kanıt- lanamamıştır.

Barras, daha sonra Paris’e çağrıldı ve yaşamının tehlikede olduğu düşüncesiyle, Tallien ve Fouche ile birlikte, Robespierre’e karşı harekete geçti. Robespi- erre, 26 Temmuz 1794 günü, Konvansiyon Meclisi’n- de Cambon ve Billaud-Varenne tarafından zorbalıkla suçlandı, Tallien tarafından da “Yeni Cromwell” olarak nitelendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir