Pietro Germi Kimdir

Pietro Germi Kimdir,Pietro Germi Hayatı ve Biyografi

(1914-1974)

İtalyan film yönetmeni. Günümüz İtalyan toplumunun gerçekçi bir panoramasını çizen güldürüleriyle ün kazanmıştır.

14 Eylül 1914’de Colomba’da doğdu, 1974’de öldü. Yoksul bir ailenin çocuğuydu. Kısa bir süre denizcilik okuluna devam ettikten sonra ayrıldı. Roma’daki Centro Sperimentale di Cinematografia adlı sinema okuluna girdi, oyunculuk ve yönetmenlik eğitimi gördü. Filmlerde küçük roller alarak yönetmen yardımcılığı, bazen de yazarlık yaparak geçimini sağlamaya çalıştı.

1945’de Yeni Gerçekçi akım içresinde yer alan II testimone’yı (“Tanık”) gerçekleştirdi. İlk filmlerinin hemen hepsinde çocukluğunun geçtiği Sicilya yöresinin köylerini, insanlarını anlattı. Titiz bir gözlemin ürünü olan ve toplumsal bir bildiri içeren bu filmlerin ardından, sonraki yıllarda toplumsal yergiye ağırlık veren güldürülere yöneldi. Ona dünya ölçüsünde ün kazandıran bu güldürülerinin önemli bir bölümünün konulan Sicilya köylülerinin yaşamlarından alınmıştı.

1960’larda Divorzio all’italiana (italyan Usulü Boşanma) ve Signori e Signore (Kadınlar ve Erkekler) filmleriyle büyük başarı kazandı. Kadınlar ve Erkek­ler 1966’da Cannes Film Şenliği’nde büyük ödülü kazandı.

Dino Risi, Ettore Scola, Mario Monicelli ve Luigi Comencini gibi yönetmenlerle birlikte İtalyan güldürüsünün ustaları arasında yer alan Germi, film­lerinin hemen hepsinin senaryo yazımına katılmış, bazılarında oyuncu olarak da rol almıştır. Senaryosunda yazdığı Amicei miei (“Dostlarım”) adlı film, Monicelli tarafından çevrilmiştir.

Eserleri (başlıca): II testimone, 1945, (“Tanık”); Gioventu perduta, 1947, (“Kayıp Gençlik”); In nomine della lege, 1949, (“Kanun Namına”); II camino della speranza, 1950, (Umut Yolu); La presidentessa, 1952, (Aman Karım Görmesin); Gelosia, 1953, (Günahkârlar Yuvası); Divorzio ali’ italiana, 1961, (İtalyan Usulü Boşanma); Sedotta e abbondonata, 1963, (“Aldatılmış ve Terkedilmiş”); Signori e signore, 1966, (Kadınlar ve Erkekler); Serafino, 1968, (Dağların Çapkını); Alfredo, Alfredo, 1973, (Çapkın Damat).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir