Plakaya Ceza Kesilmeyecek – Plakaya Trafik Cezası Kesilir mi ? 2012

Emniyetin yeni uygulamasına göre, trafik polisi plakaya arkadan ceza yazmayacak. Durdurulup hatası anlatılacak sürücü, aynı hatayı tekrarlarsa ceza kesilecek. 23  Mayıs 2011 tarihli genelgenin ayrıntıları şöyle:

Emniyet Genel Müdürlüğü trafikte kural ihlallerinin önlenebilmesi ve denetimden beklenen sonuçların alınabilmesi için harekete geçti. Arkadan yazılan cezanın kurallara riayette çok fazla artısının olmadığını tespit eden Trafik Hizmetleri Başkanlığı yeni bir çalışma başlattı. Karayolları Trafik Kanunu’nun 116’ncı maddesine aykırı davranan araçların plakasına göre ceza yazılmaması istendi.

Bundan böyle sürücülerin plakasına göre değil durdurularak ceza yazılması uygulamasına geçildi.

Sabah’ın haberine göre, trafikten sorumlu Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Osman Karakuş, bu amaçla 81 İl Emniyeti’ne bir genelge göndererek KTK’nın 116’ıncı maddesinin nasıl uygulanması gerektiğini anlattı. Osman Karakuş, daha önce yayınladıkları genelgeye dikkat çekerek şöyle dedi: “Kural ihlali yapan sürücülere kanunu işlem yapılırken karşılaşacakları riskler konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirme yapılmasının yol kullanıcıları üzerindeki etkisi daha fazla olduğu göz önünde bulundurulacak.

İmkanlar dahilinde ihlalde bulunan sürücünün yüzüne karşı işlem yapılmasına önem verilsin.” Karakuş, yeni talimatta “Konu Genel Müdürlüğümüzce de takip edilecektir ve aksine hareket eden personel hakkında gerekli yasal işlem yapılacaktır” dedi.

Plakaya Ceza Kesilebilirmi 2011,Plakaya Trafik Cezası Kesme Dönemi Bitti,Sürücü Durdurulmadan Trafik ezası Kesilmeyecek,Sürücüye Önce Uyarı Sonra Trafik Cezası Kesilecek

One thought on “Plakaya Ceza Kesilmeyecek – Plakaya Trafik Cezası Kesilir mi ? 2012

  • 06/11/2012 tarihinde, saat 22:43
    Permalink

    plakama arkadan (78/14 okunmuyo veya 19)72 tl ceza yazılmış. bu 23 mayıs 2011 de yayınlanan genelgeye aykırı değil mi?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir