Posta Pulunu kim buldu, posta pulunun icadı

posta pulu ne zaman bulundu, posta pulu nasıl icat edildi, posta pulunu kim buldu, posta pulu hakkında bilgi

İlk posta pulu 1653 yılında Paris’te hizmet veren Françoise Velayer’e ait Petite Post’ta kullanıldı. “Billets de Prot Paye” adı verilen bu pullar, gerçekten bilet şeklindeydi ve postaya verilen maddenin üzerine yapıştırılıyordu. Günümüze kadar ulaşabilen bir örneği olmamakla birlikte, üzerinde ödenen posta ücretinin yazılı olduğu biliniyor. O dönemde, genellikle posta ücreti alıcılar tarafından ödendiğinden, “önceden ödeme” anlamına gelen pul kullanma yöntemi pek yaygın değildi. Posta ücretinin önceden ödendiğini simgeleyen pulların İngiltere’de kullanılmasına 1 Nisan 1680 günü Londra’da başlandı. O gün, William Dockwra, kendisi tarafından çalıştırılan London Penny Post’ta, pulların tanıtımını yaptı. Üçgen şeklindeki bu pulların üzerinde, “ücreti önceden ödenmiştir” kaydı vardı. Dockwra’nın el yapımı pullarından 10 adedi, günümüze kadar ulaşmıştır.

İlk yapışkan pullar, İskoçya’nın Dundee kentinde, 1834 yılının Ağustos ayında James Chalmers tarafından kendi matbaasında bastırıldı. Chalmers’in amacı, posta pullarının tek tip haline getirilebileceğini kanıtlamaktı. Önceleri hiç ilgi çekmedi. Ancak, Rowland Hills tarafından yapılan posta reformu önerisini tartışmak üzere 4 Aralık 1837 günü toplanan Parlamento Seçim Komitesi’ne bastığı pullardan birkaç örnek göndermeyi başardı. Hills tarafından hazırlanan Posta Reformu tasarısında, pulların, zarfların üzerine basılması öneriliyordu. Çok geçmeden, bir mucit olarak Chalmers’ ve onun geliştirdiği pul sistemini destekleyenlerle, Rowland Hills’in, pul baskılı zarf buluşunu destekleyenler arasında yoğun tartışma başladı. Ancak, bu tartışma, hiçbir zaman iki taraftan birini tam olarak tatmin edecek bir çözüme ulaşamadı.

1854 yılının Şubat ayında çıkarılan “Penny Red” pulunun kenarları, bugünkü örneklerinde olduğu gibi tırtıllı idi. Bu fikrin sahibi olan Henry Archer, ilk perfore (tırtıl yapma) makinesini 1847 yılında yapmıştı. Ama ilk denemelerinde istediği sonucu alamadı. Çalışmalarına devam etti ve bir yıl sonra iki pul arasında düzenli delikler açabilen bir araç yapmayı başardı.

Üzerine herhangi bir kişinin portresi yerine çeşitli resimler basılan ilk posta pulları, üç ayrı fiyattan satışa çıkarılan “Sidney Görüntüleri” adlı seridir. Avustralya’da, New Southwaies Posta İdaresi tarafından 1 Ocak 1850 günü kullanımı başlatıldı.

——————————————————————————————————————————-

Posta Pulunu kim buldu, posta pulunun icadı posta pulu ne zaman bulundu, posta pulu nasıl icat edildi, posta pulunu kim buldu, posta pulu hakkında bilgi İlk posta posta pulu hakkında bilgi, posta pulu nasıl icat edildi, posta pulu ne zaman bulundu, posta pulunu kim buldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir