Preveze deniz savaşının nedenleri ve sonuçları

Preveze deniz savaşı hangi devletler arasında olmuştur, bu yazımızda sizlere preveze deniz savaşı nedenleri ve sonuçları hakkında bilgi vereceğiz.

Osmanlı Devleti’nin Akdeniz üstünlüğünün kesin olarak sağlanması amacıyla; Osmanlı’yı durdurmak isteyen Avusturya, Venedik, Malta, İspanya ve Portekiz’in katıldığı Haçlı donanması ile karşı karşıya geldiği savaştır. Akdeniz’e Osmanlı donanmaları ile açılan dönemin Kaptan-ı Deryası Barbaros Hayrettin Paşa Tunus’u ele geçirmiştir. Tunus hükümdarının Alman İmparatoru Şarlken’den yardım istemesiyle başlayan olaylar Osmanlı için çok iyi gelişmemiştir. Güçlü durumda olan Şarlken, Andrea Dorya idaresinde bir donanma oluşturdu ve Tunus’u Osmanlı Devleti’nden geri aldı. Bu nedenle Akdeniz hakimiyeti için çekişme daha da kızışmıştır.

Savaş sonucunda haçlı donanması büyük ölçüde zarar görmüş ve yıpranmış, Osmanlı’nın Akdeniz’deki üstünlüğü pekişmiş ve uzun bir süre boyunca Akdeniz bir Türk gölü olarak kalmıştır. Bu savaşla birlikte Avrupa devletleri Osmanlı’nın denizlerdeki üstünlüğünü uzun bir süre kabul etmek durumunda kalmış ve bunun sonucunda deniz güçlerini geliştirmek için çalışmalar yapmıştır. Coğrafi keşiflerin, yeni alanların keşfedilmesinin ve teknolojik gelişmelerin Avrupa’da başlaması sonucunda donanmaları da bundan etkilenmiş ve bir sonraki yüzyılda Avrupa devletlerinin donanmaları Osmanlı Devleti’ne üstün gelmiştir.

indir (1)

Preveze Deniz Savaşı Ne Zaman Olmuştur Sonuçları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir