PUSET kim buldu pusetin icadı

puset nezaman bulundu, puset nasıl bulundu, puset hangi tarihte bulundu, puseti kim buldu

İngiltere’de, 1733 yılında William Kent tarafından, 3. Devonshire Dükü için yapıldı. William Kent’in, 1773 yılında Devonshire Dükü için yaptığı bu ilk çocuk arabası, önündeki koşumlara bağlanan köpekler tarafından çekiliyordu. Aracın arka tekerleklerinin çapı 52 santim, ön tekerleklerinin çapı ise 40 santimdi. Arabanın en büyük özelliği, ön tekerleklerin arasına Devonshire ailesinin simgesi olan “Cavendish yılanlarının takılmasıydı. Yılanların ve taşıyıcı bölümün ahşap olarak yapıldığı bu çocuk arabası, köpekler tarafından çekiliyordu. 1733 yılında yapılan ilk çocuk arabasının çağdaşı olduğu sanılan bir başka örnek de halen, Fransız Ulusal Müzesi’nde saklanmaktadır. Bazı tarihçiler, bu arabanın 14. Louis’nin çocuğu Dauphin (doğumu 1729) için yapıldığını öne sürerler. Ancak müze yetkilileri bu düşünceye katılmıyorlar. Onlara göre, araba, Fransa’da değil, Almanya’da yapıldı.

Günümüzde kullanılan bebek arabalarına benzer arabaların üretimine, 1850 yılında Londra’da iki ayrı yapımcı tarafından başlandı. John Ailen ve A.Babin adlı kişilerin yaptıkları arabalar, önceki benzerlerinden çok farklıydı. Zira daha önceki örnekler, aristokrasi için imal edilmiş tek tük denemelerdi ve hepsi de önden bir hayvan ya da insan tarafından çekiliyordu. Ailen ve Babin’in yaptıkları çocuk arabaları ise, bugünkü benzerleri gibi arkadan itiliyordu. Ayrıca dört değil, üç tekerleği vardı.

 

————————————————————————————————————————————————————-

PUSET kim buldu pusetin icadı puset nezaman bulundu, puset nasıl bulundu, puset hangi tarihte bulundu, puseti kim buldu İngiltere’de, 1733 yılında William Kent tarafından, 3. puset hangi tarihte bulundu, puset nasıl bulundu, puset nezaman bulundu, puseti kim buldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir