Rafael Carrera Kimdir

Rafael Carrera Kimdir,Rafael Carrera Hayatı ve Biyografi

(1814-1865)

Guatemalalı siyaset adamı. Guatema­la’yı 26 yıl diktatörlükle yönetmiştir.

24 Ekim 1814’de Guatemala City’de doğdu, 14 Nisan 1865’de aynı yerde öldü. Melez bir ailenin oğluydu. Hiç öğrenim görmedi. 1830’lara dek çeşitli işlerde çalıştı.

1821’de Orta Amerika’daki İspanyol sömürge kentleri bağımsızlıklarını elde etmiş, Temmuz 1821’de Guatemala City’de toplanan kongrede Gua­temala City, El Salvador, Honduras, Nikaragua ve Costa Rica’nm Orta Amerika Birleşik Eyaletleri adlı bir federasyon içinde toplanması karara bağlanmıştı. Kongrede aynı zamanda federasyonun tam bağımsız bir cumhuriyet olması da benimsenmiş, 1825’de yapı­lan seçimlerden sonra ülkede etkin olan Liberaller’in adayı devlet başkanı olmuştu. Federasyona bağlı eyaletlerde de liberal yöneticiler görev almıştı.

Guatemala City’nin yöneticisi Mariano Galvez 1837’de yeni bir ceza yasası kabul etti. Yasa, köylüle­rin ve Kızılderililerin şiddetli tepkilerine neden oldu. Bu sırada kırsal kesimde de kolera salgını başlamıştı. Yönetime karşı muhalefetin en yoğun olduğu Doğu bölgesinin salgın nedeniyle karantinaya alınmak’ istenmesi heyecanı artırdı. Carrera, liberal yönetimden hoşnut olmayan, özellikle de din alanındaki: reform­lara tepki duyan rahiplerin, Muhafazakarların ve Galvez’e muhalif Liberaller’in desteğini alarak köylülerin başına geçti. Ocak 1838’de Galvez’i yenerek Guatemala City’yi ele geçirdi ve yönetimi eline aldı.

Carrera iktisadi gelişmeye önem verdi. Dış kre­dilerle yollar ve limanlar yaptırttı. Guatemala ekonomisini tek ürüne (Kokinella) bağımlılıktan kurtarmaya çalıştı. İkinci ürün olan kahve üretimini artırmak için önlemler aldırttı.

Carrera komşu ülkelerdeki liberal hükumetlerin içişlerine de karıştı ve Muhafazakâr güçlere destek sağladı. Nikaragua Devlet Başkanı William Walker’ı düşürmek için bir araya gelen Orta Amerika Koalisyonu’na katıldı.

Diktatörlüğü sırasında Meksika’nın Guatemala’ ya yaptığı iki saldırı geri püskürtüldü. 1859’da İngiltere ile bir antlaşma yapılarak İngiliz Hondurası ile Guatemala arasındaki sınır çizildi.

Guatemala’yı 26 yıl boyunca diktatörlükle yöneten Carrera koyu dindar, milliyetçi ve muhafazakârdı. Yönetimi süresince kilisenin ve büyük toprak sahiplerinin desteğini gördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir