Ray Lawler Kimdir

Ray Lawler Kimdir,Ray Lawler Hayatı ve Biyografi

Avustralyalı oyun yazarı ve oyuncu. Kıtasın da uluslararası üne ulaşan ilk tiyatrocudur.

Raymond Evenor Lawler, Melbourne’un banli­yösü Footseray’de doğdu. Kalabalık bir işçi ailesinin çocuğuydu. On üç yaşında okulu bıraktı ve II. Dünya Savaşının sonuna değin bir mühendislik firmasında çalıştı. İlk tiyatro deneyimini 1948’de, Brisbane’deki küçük bir toplulukta edindi. Ertesi yıl, Melbourne Ulusal Tiyatro Topluluğu’na oyuncu ve yapımcı olarak katıldı. Daha sonra Melbourne Üniversitesi’n- deki tiyatro topluluğunda yönetmenlik yaptı.

Lawler önceleri, 1930’lardaki İngiliz oyunlarından etkilendiği belli olan hafif komediler yazdı. Aynı zamanda oyunculuk da yaptığı oyunu The Summer of Seventeenth Doll ile 1955’de Melbourne’da ve 1957’de Londra’da büyük başarı kazandı. Oyun, yazdan yaza bir araya gelebilen bir çiftin, on yedinci buluşmaların ­da yaşadıkları duygusal bunalımı konu ediyordu. Bunu izleyen The Piccadilly Bushman, yurdu Avustralya’dan kovulmuş başarılı bir oyuncunun, film yapmak için İngiltere’den dönüşünü, karısının da evlilikle yurt özlemi arasında kalışını anlatır. Oyunda, Avustralya’nın yabancı kültürlere boyun eğişinin de taşlaması yapılmaktadır.

Lawler durum ve karakter yaratmada oldukça başarılıdır. Oyunları, yalnızca duygusallığa ve ustaca kurulmuş olay örgüsüne dayanmaz. Yerel ve güncel olandan yola çıkıp evrensel sorunları da etkili bir biçimde sunduğu gözlenir.

Eserleri (başlıca): Cradle ofThunder, 1949, (“Güm­bürtünün Beşiği”); The Summer of Seventeenth Doll, 1955, (“On Yedinci Yaz”); The Piccadilly Bushman, 1959; The Unshaven Cheek, 1963, (“Traşsız Surat”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir