Regnier de Graaf Kimdir

Regnier de Graaf Kimdir, Regnier de Graaf Hayatı Biyografi

Hollandalı anatomi ve fizyoloji bilgini  Memelilerin üreme organları üzerinde önemli çalışmalar yapmış, kendi adıyla anılan yumurtalık foliküllerini tanımlamıştır.

30 Temmuz 1641’de, Utrecht yakınlarındaki Schoonhoven kasabasında doğdu. 17 Ağustos 1673’te Delft’te öldü. Küçük adına kimi kaynaklarda Reinier, yapıtlarında ise Latince Regnerus biçiminde rastlanır. Tıp öğrenimine Utrecht Üniversitesinde başlayan, sonradan Sylvius’un öğrencisi olarak Leiden Üniver­sitesi’nde sürdüren De Graaf, Fransa’ya giderek Paris’te bir süre pratisyen hekim olarak çalıştıktan sonra 1665’te Angers Üniversitesi’nden diplomasını aldı. İki yıl sonra ülkesine dönüp Delft’te yerleşti ve bir yandan serbest hekimlik yaparken, bir yandan da memelilerin üreme organları üzerindeki araştırmaları­nı sürdürdü. 1672’de, Leiden Üniversitesinde eski öğretmeni Sylvius’un ölümüyle boşalan profesörlük görevine çağrıldı; ancak, bu göreve başlayamadan, henüz 32 yaşındayken vebadan öldü.

De Graaf, Leiden Üniversitesindeki öğrencilik yıllarında ilk çalışmalarına sindirim olayını inceleyerek başlamıştı. Çağının çok ötesinde bir teknikle, pankreas ve safra kesesinin onikiparmak barsağına boşalan salgılarından örnek alarak incelemeyi de ilk kez o başardı. 22 yaşındayken yayımladığı ilk yapıtı Disputatio medica de natura et usu succi pancreati (“Pankreas Salgısının Doğası ve İşlevi Üzerine Tıbbi Tartışma”), bu bulgularını içerir. Ayrıca enjeksiyon şırıngasını geliştiren De Graaf, sonradan ilgisini memelilerdeki üreme organları üzerinde yoğunlaştırarak en önemli çalışmasını bu alanda yaptı.

Pek çok tavşanı inceleyerek üreme organlarının anatomisini, 1668’de erbezlerinin (testis), 1673’te de yumurtalığın yapısını çok ayrıntılı bir biçimde açıkladı. Yumurtalıkların yüzeyinde bulunan ve büyükçe bir tohumu andıran, katılgan dokudan bir kılıfla çevrili folikülleri (yumurta keseciklerini) de ilk kez o gözlemledi; ancak Haller’in sonradan “De Graaf folikülleri” diye adlandıracağı bu keseciklerin içindeki yumurtayı gözlemlemek onuru 1827’de Baer’e kaldı. Gene de, foliküllerin çatlamasıyla yumurtanın yumurtalık kanalına düştüğünü ve sonuçta döl yatağına ulaştığını bildirerek, birkaç küçük yanılgı dışında, memelilerin dişisinde üreme organlarının nasıl çalıştığım ilk açık­layan De Graaf olmuştur.

  • Eserleri (başlıca): Disputatio medica de natura et usu succi pancreati, 1963, (“Pankreas Salgısının Doğası ve İşlevi Üzerine Tıbbi Tartışma”); Tractatus de virorum organis generationi inservientibus, 1668, (“Erkek Üreme Organları Üzerine Araştırma Sonuçları”); De mulierum organis generatione inservientibus, 1672, (“Dişi Üreme Organlarına İlişkin Araştırmalar Üzerine”); Opera Om- nia, 1672, (“Tüm Yapıtları”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir