Ruy Barbosa Hayatı

Ruy Barbosa Kimdir, Ruy Barbosa Hayatı Biyografi

Brezilyalı hukukçu ve siyaset adamı, imparatorluk yönetiminin devrilme­sinden sonra, anayasanın hazırlan­masında ve meşruti yönetimin kurul­masında önemli katkısı olmuştur.

5 Kasım 1849’da Bahia Eyaletinin Sao Salvador kentinde doğdu. 1 Mart 1923’de Rio de Janeiro’da öldü. 1866-1870 arasında Recife ve Sao Paulo hukuk fakültelerinde öğrenim gördü. Öğrencilik yıllarında köleliğin kaldırılması için mücadele eden (abolitionist) harekete katıldı ve O Radical Paulistano adlı bir dergi çıkardı. Mezun olduktan sonra Bahia’ya dönerek Liberal Parti’ye katıldı ve O diario do Bahia dergisi­nin editörlüğünü üstlenerek köleciliğe karşı başlattığı kampanyayı sürdürdü.

1878’de Temsilciler Meclisi’ne seçildi; eğitim reformu ve köleliğin kaldırılması konusundaki kam­panyasını burada da sürdürdü. Yerel yönetimlerin özerkliği için mücadele etti. Ordunun siyasete karış­masının karşısında oldu. Milli eğitim sistemi ile ilgili olarak hazırladığı bir raporun yaygın destek ve kabul görmesi üzerine 1881’de imparatorluk danışmanı oldu. Ancak köleciliğe karşı görüşleri yüzünden yeniden meclise seçilemedi.

Barbosa, 1888’de kölelik kaldırıldığında yayım­ladığı Diario de Noticias dergisinde, imparatorluğun merkezi yapısının federal bir düzene dönüşmesini savundu, imparator II. Pedro’nun askeri bir darbe ile devrilmesinden sonra 1889’da Manoel Deodoro da Eonseca’nm geçici hükumetinde başbakan vardımcısı oldu. Aynı zamanda maliye ve adalet bakanlıkları ile yeni anayasanın yazılması görevini de üstlendi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir