Rüyada Mezarlık Görmek

 

Rüyada Mezarlık Görmek Anlamı :

 

Rüyada mezarlık görmek ahirete delalet eder. Çünkü mezardaki kimseler ahiret yolcularıdır. Bazen mezarlık, ibadet ve salih amellere, dünyadan çekilip ağlamaya, nefsi ıslah etmeye, vaaz ve nasihatlere delalet eder. Çünkü mezarlar onları ziyaret eden kimseler için ibadet ve vaaz yerleridir. Rasulallah efendimiz mezarlığa girdiklerinde onlara selam vermiş ve “müminlerin diyarı” diye isimlendirmiştir.

Rüyada mezarlık ölüme delalet eder. Çünkü mezarlar ölülerin evidir. Bazen ehli küfür, ehli bidat ve zimmet ehlinin beldelerine delalet eder. Çünkü o beldelerde bulunanlar hükmen ölüdürler. Ve ölüm rüya tabirinde dinin bozulmasıdır.
Mezarlık büyük günahları hafife alan yerlere, zina yapılan, içki içilen, içerisinde zikir edilmeyen ve namaz kılınmayan yerlere de delalet edebilir. Çünkü böyle yerlerdeki insanlar ölüler gibidir.

Kabir hapislere delalet eder. Çünkü ölüler kabirlerinde hapis gibidir­ler. Rüyada kabre girdiğini gören ya da mezarlığa ev bina eden kimse, hasta ise o hastalığından dolayı ölür. Hasta değil ise bakılır. Eğer mezara girerken ağlıyor ise ya da Kuran’ı kerim okuyorsa ya da kıbleye yönelmiş namaz kılıyorsa, bu kimse zikir halkalarına ve hayırlı kimselerin arasına karışır, duyduğu ve gördüğü şeyler ona fayda verir. Eğer kabre girerken gülüyor ise ya da avreti açık ise ya da mezarlığa bevl ediyor ve ölülerin üstünden yürüyor ise, bu kimse şerli, günahkâr ve dini bozuk insanların arasına karışır.

Mezara ezan okuyarak girdiğini görmek, vaazlanmayan kimseye vaaz etmeye, iyilikle emir etmeye, hakkı kaldırmaya, gafil, cahil ve kâfir insan­lar arasında doğrulukla şahitlik yapacağına delalet eder. Rüyada ölüleri mezarlarından çıktığım ya da bilmediği, tanımadığı evlere girdiğini gören kişinin hapiste olan yakını çıkar ya da Allah’a şirk koşan bir belde ahalisi Müslüman olur. Veya kuraklık dolayısı ile ümit kestikleri ekinleri yeşerir. Ve rüyada gördüğü çokluğa göre bereketli olur.

Rüyada mezarı deştiğini gören kimse hayırlı ya da şerli eski bir eşyayı aradığına, âlim ve fakih olan bir insanın kabrini deştiğini görmek, o kimse­nin mezhebini araştırmasına ve mezhebindeki gizli kalmış bilgileri ortaya çıkartmasına delalet eder. Rasulullah efendimizin kabrini açmakta bu ma­nadadır. Ancak açtığı kabirde çürümüş bezlere ve kemik parçalarına rast­larsa, bu durumda o kişinin ilmi, kendisini bidatlere ve dinde yeni şeyler çıkartmaya götürür.

Kazdığı kabirdeki kişinin diri olduğunu görmek, rüya sahibinin o se­nede dini ve dünyevi amellerle ihya olacağına işaret eder. Rüyada kâfirin, ehli bidatin ya da zimmîlerden birisinin kabrini kazdığını görmek, sapık kimselerin yolundan gitmeye ya da hile ve tuzak ile haram bir mala sahip olmaya delalet eder. Böyle bir kabirde leş, çamur ya da çokça dışkının ol­duğunu görmek, bu tabiri destekler ve istenilen fesada ulaşılacağının daha kuvvetle muhtemel olduğunu gösterir.

Rüyada, ev halkından bir ölünün yaşadığını görmek ya da ölünün kendi evinde yaşadığını görmek, rüyanın iyi ya da kötü durumuna göre o kişinin senesi hayırlı yollardan ya da şerli yollardan kalkınacağına, gördüğü kimse sultan ya da âlim ise bu tabir bütün insanlar için olacağına delalet eder. Bir ölünün, içinde hasta olan bir evde yemek yemesi, o hastanın vefatına ya da ev halkının malının gideceğine delalet eder.

Rüyada bir ölünün kendisini çağırdığını gören kimse, hasta ise vefat eder. Hasta değil ise halini düzelteceğine delalet eder.

Ölünün kendisine vurduğunu, asık surat gösterdiğini, tehtid ettiğini veya islamı terk ettiğini söylediğini görmek, rüya sahibinin tedbirini alma­sına, ölünün vasiyeti varsa yerine getirmesine ya da Allah Teala ile kendi arasında olan günahlarından tövbe etmesine delalet eder. Rüyada gördüğü ölünün kendisini kucakladığını, müjdelediğini ve teşekkür ettiğini görmesi, öncekinin zıddına, rüya sahibinin iyi haline delalet eder.

Rüyada ölüyü defin etmek, dini bozuk olan kimsenin ümitsizliğine, yolcunun yolunun uzunluğuna, nikâha, düğüne, beyaz giymeye, koku sü­rünmeye, akraba ziyaretlerine ve hapse girmesi beklenen kimse için hapse delalet edebilir.

Kabrin geniş olması hayırlıdır. Zira kişinin ahiretinin güzelliğine, dün­yasının bereketine delalet eder. Dar olması halinin kötülüğüne ve geçim darlığına delalet eder. Rüyada öldüğünü ancak üzerinde ölülerin hallerinin olmaması, evinin yıkılacağına ya da buna benzer bir şeyin olacağına, ha­yatta olan bir kimsenin kendisine mezar kazması, o beldede ev yapacağına ve oturacağına, diri diri gömüldüğünü görmek, hapis edileceğine, ölünün kendisini kucaklaması ve sohbet etmesi, rüya sahibinin ömrünün uzunlu­ğuna, ölünün uyuması onun kabrindeki rahatlığına delalet eder.

Nablusi (rahmetullahi aleyh)’in tabiri: Rüyada mezarlık görmek, korkuda olan bir kimse için emniyete, emniyette olan için korkuya delalet eder. Bazen mezarlık korkuya, ümide, sapıklıktan sonra hidayete delalet edebilir. Ehli şirkin mezarlığını görmek, üzüntüye, kedere, dinde şüpheye, bidat ehlinin ve işkence yapılan hapislerin mekânlarına, ehli şirkin kabirle­rine ezan okuyarak girmek, nasihatlanmayan kimselere nasihat etmeye ve iyilikle emir etmeye, cahil, gafil ve kâfirlerin arasında hakkı savunmaya ve doğruluğu emir etmeye, rüyada mezara girdiğini ya da ölünün kemiklerini çiğnediğini görmek, rüya sahibinin gömüleceğine delalet eder.

Kabristan öğüte, ağlamaya, huşuya ve dünyadan el etek çekmeye de­lalet eder. Bazen kabristanlar âlimlere, zahitlere, emirlere ve ordu komu­tanlarına delalet eder.

Rüyanızda Mezarlık Gördüyseniz , Rüyanızı Nasıl Gördüğünüzü Aşağıdaki Yorum Kutucuğu Aracılığıyla Bizimle Hemen Paylaşın . Yorumlansın …___________________________________________

Rüyada Mezarlık Görmek Ne Anlama Gelir , Rüyada Mezarlık Görmenin Anlamı Manası, Rüyada Mezarlık Görmek Yorumu Açıklaması Neye İşarettir , Rüyada Görülen Mezarlık Rüya Tabiri , Rüyamda Mezarlık Gördüm Ne Demektir İyimidir Kötümüdür rüya tabirleri

One thought on “Rüyada Mezarlık Görmek

  • 03/10/2012 tarihinde, saat 11:05
    Permalink

    rüyamda bi grup arkadaş mezarlığa gidiyoruz onlar şarkı sölüyolar eğlenceli bi şekild bağırarak bnd başta katılıyorum sank tam hatırlamıyorum sonra onları susturuyorum pişman oluyorum . bi arkadaş mezarlığın birini açıyo ve çok kötü bi koku geliyo .ekşimiş kefen kokusu gibi çok kötü . hala etkisindeyim kendimi çok kötü hissediyorum .yardımcı olursanız çok sevinirim. ecem

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir