Rüyada Oruç Görmek

 

Rüyada Oruç Görmek Anlamı :

İbni şirin (rahmetullahi aleyh)’ in tabiri: Rüyada oruç görmenin tabi­rinde bazı tabirciler; kendisini oruç ayında görmek fiyatların artmasına ve geçim darlığına delalet eder. Bazı tabirciler de bu rüya kişinin dindarlığına, üzüntülerinden kurtulmasına ve borçlarını ödemesine delalet eder, demiş­lerdir. Ramazan ayında oruç tuttuğunu ve iftar ettiğini gören kimse bir şüphe içinde ise şüphesi zail olur. Ümmi ise Kuran’ı kerimi ezberler. Rama­zan ayında mazereti olmadan oruç tutmadığını görmek bazı dini konuları hafife almaya delalet eder. Rüyada orucun önemini anlayıp tutmadığı oruçları kaza etmeyi istediğini görmesi hiç beklemediği bir yerden rızık gelmesine delalet eder. Ramazanda oruç tutmadığını görmek Allah Tealanın rızası olduğu bir yolculuğa çıkmaya da delalet eder. Nitekim ayeti kerimede (Sizden her kim hasta yahut yolcu olursa (tutamadığı günler kadar) diğer günlerde kaza eder.)464 Buyrulmuştur.
Bir tabirde ramazanda kasıtlı olarak orucunu bozduğunu gören kimse kasten adam öldürür. Rüyada mü’min bir kimseyi kasten öldürdüğünü gör­mekte ramazanda kasıtlı olarak orucu bozmaya veya mazeretsiz olarak oruç tutmamaya delalet eder. İki ay peş peşe oruç tuttuğunu gören kimse işlediği günahlardan tövbe eder. Ramazan ayı geçtikten sonra orucunu kaza ettiğini gören kimse hastalanır. Rüyada nafile oruç tuttuğunu gören kimse o sene hastalanmaz. Zira haberde “oruç tutun sıhhat bulun!”465 buyrulmuştur.
Sürekli oruç tuttuğunu gören kimse günahlardan sakınır. Allah rızası­nın dışında riya ve gösteriş için oruç tuttuğunu gören kimse isteklerini elde edemez. Sürekli oruç tutan kimse rüyasında oruç tutmadığını görmesi bir kimsenin gıybetini yapmasına veya şiddetli bir hastalık geçirmesine delalet eder. Tuttuğu orucun farz veya nafile olduğunu bilmediğini görmek üze­rinde bir adak olduğuna delalet eder. Zira ayeti kerimede şöyle buyru-lur.(Ben, çok merhametli olan Allah’a oruç adadım; artık bugün hiçbir insanla konuşmayacağım.”)466 Bazende bu rüya az konuşmaya delalet eder. Zira oruç sükût anlamına da gelir. Eğer rüya bayram gününde ise rüya sa­hibi üzüntülerinden kurtulur ve sevinçli günlerine geri döner. Rüyada oruçlu olduğunu veya ağzında gem olduğunu görmek günahlarını terk et­meye delalet eder. Şiir;
Ancak kurtulanlar o kimseler ki
Ağızlarına gem, vurabildiler.
Nablusi ( rahmetullahi aleyh)’in tabiri: Rüyada oruç adağa, adakta oruca delalet eder. Oruçlu iken orucunu bozduğunu gören kimse hastalanır veya yolculuğa çıkar. Unutarak orucunu bozduğunu gören kimse güzel bir rızıkla rızıklanır. Rüyada oruç tuttuğunu görmek, izzete tövbeye yemin keffaretine ve hacca delalet eder. Bir tabirde oruçlu olduğunu gören kim­senin erkek çocuğu olur, denilmiştir.
Rüyada ramazan ayında tek başına veya insanlarla birlikte oruç tuttu­ğunu gören kimse mü’min salih dindar ve takva bir kimse olduğuna delalet eder. Eğer rüya sahibi üzüntüde ise Allah Teala onun bu üzüntüsünü gide­rir. Hasta ise şifa bulur. Kaybolmuş ise yolunu bulur. Borçlu ise Allah Teala borcunu ödemesinde yardımcı olur. Rüyada mahiyetini bilmediği oruç gör­mek düşmanlarından korunmaya ve eziyetlerden kurtulmaya delalet eder. Bazen oruç hastanın ölmesine, suskunluğa, sevinç ve rahatlamaya bazende söz ve amelde ihlâsa delalet eder. Sebepsiz olarak insanların oruç tuttu­ğunu gören kimse kıtlığa ve dar geçime delalet eder. Eğer rüya sahibi hasta ise şifasına delalettir. Oruç günlerinde yediğini gören kimse haramlar işle­mesine, borca veya hastalığa delalet eder. Bazende hiç beklemediği bir yerden rızık gelmesine delalettir.
Ramazan orucu tutmak korkudan emin olmaya delalet eder. Şevval ayında altı gün oruç tuttuğunu görmek namazları kılmaya zekâtı ödemeye ve pişmanlığa delalet eder. Pazartesi ve Perşembe orucu tuttuğunu görmek akraba ziyaretine, onlarla sevgi içinde yaşamaya aile ve akrabalarla bir araya gelmeye delalet eder. Ay ortasında tutulan oruçlar görmek borcu ödemeye Kuranı kerim ve ilim öğrenmeye delalet eder. Aşure orucu tutmak züht, takva ve hacca delalet eder. Arefe orucu tutmak sadaka kabulüne ve sadaka vermeye delalet eder. Zilhicce ayında on gün oruç tuttuğunu gör­mek hayırlı akıbete delalet eder. Bazende kendisine verilen sözlerin yerine getirilmesine delalet eder. Aşure orucu hayırlı işler yapmaya fitnelerden kurtulmaya bayram ve törenlere katılmaya delalet eder. Eğer rüya sahibi­nin hanımı hamile ise salih bir çocuğu olur ve helal rızık elde eder. Recep ayı orucu görmek yüksek mertebeden kimselerin hizmetine girmeye delalet eder. Şaban orucu görmek ticaretinde kazanç sağlamak için, pazara mal getirenleri karşılamaya ve malları satın almaya delalet eder. Şek gününde oruç görmek günah ve masiyetlere delalet eder. Kaza orucu görmek esirle­rin serbest bırakılmasına, Asinin tövbe etmesine ve borçların ödenmesine delalet eder. Adak orucu görmek ihtiyaçları gidermeye, sevince ve rahat­lamaya delalet eder. Ömür boyu oruç tuttuğunu görmek meşakkatli bir sene geçirmeye ve açıkça bir bidat işlemeye delalet eder. Bir gün oruç tuttuğunu bir gün tutmadığını görmek az konuşmaya, konuşuncada hayırla konuşmaya delalet eder. Bazende hür ve cariye kadınları bir araya getir­meye ya da zimmî ile müslüman kadınları bir araya getirmeye delalet eder.
Orucu bozan fiiller yaptığını görmek sözü bozmaya dünya sevgisini ahirete tercih etmeye ve keffareti gerektiren işler yapmaya delalet eder. İftar ettiğini görmek hastanın şifâ bulmasına sevinçlere ve rahatlamaya delalet eder. Ramazan orucu kazasını tuttuğunu gören kimse hastalanır. Nafile orucu tuttuğunu gören kimse o senede iyileşir. Riya ve gösteriş için oruç tuttuğunu gören kimse isteklerine ulaşamaz.

Rüyanızda Oruç Gördüyseniz , Rüyanızı Nasıl Gördüğünüzü Aşağıdaki Yorum Kutucuğu Aracılığıyla Bizimle Hemen Paylaşın . Yorumlansın …___________________________________________

Rüyada Oruç Görmek Ne Anlama Gelir , Rüyada Oruç Görmenin Anlamı Manası, Rüyada Oruç Görmek Yorumu Açıklaması Neye İşarettir , Rüyada Görülen Oruç Rüya Tabiri , Rüyamda Oruç Gördüm Ne Demektir İyimidir Kötümüdür rüya tabirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir