Rüzgar Aşındırma Şekilleri Nelerdir

Bu yazımızda, Rüzgar Aşındırma Şekilleri Nelerdir Kısaca bu konu hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

Yeryüzünde bulunan bazı kara parçalarının günümüzdeki halini almasında rüzgarın büyük etkisi olmuştur. Rüzgar, şiddetli estiği zaman sahip olduğu aşındırma kuvveti ile toprak parçalarına şekil vermiş ve günümüzde de bunun üzerine bazı bölgelerde ilginç şekiller oluşmuştur. Rüzgarın yeryüzünü nasıl aşındırdığını incelerken dikkat edilmesi gereken hususlar rüzgarın hızı, rüzgarın taşıdığı malzemeler ve yerşekilleri olmaktadır.

Ülkemizde de rüzgar aşınması sonucu oluşmuş olan pek çok ilginç yerşekilleri bulunmaktadır. Şimdi, bu aşınma tiplerinden birkaçından bahsedelim ve fotoğraflarla örneklendirelim.

1. Tafoni (Mantar şeklinde kaya oluşumu)

Tafoni şekli, rüzgarın içerisinde taşıdığı malzemelerin, büyükçe bir kayanın sadece alt kısmını aşındırmasıyla oluşmuş olan şekillerdir. Bu aşınım şekli, özellikle kum fırtınalarının çok olduğu Arabistan çölleri üzerinde görülse de, ülkemizin Nevşehir bölgesinde de denk gelinebilmektedir. Şeytan Masası adı da verilen bu kayalar, mantar şeklini alırlar.

Mantar_Kaya

2. Yardang

Bu rüzgar aşındırma tipi ise özellikle Amerika kıtası üzerinde bulunan kurak çöller üzerinde görülmektedir. Büyükçe kayaların üzerinde oluşmuş olan ”U” veya ”V” şekilleri ile yardang aşınımı meydana gelmektedir.

Yardang

3. Şahit kaya

Ülkemizde özellikle İç Anadolu Bölgesi üzerinde sıklıkla rastlanan bu aşınım tipi sonucu oluşan yerşekilleri, aynı zamanda bir bölgeye turist çekme konusunda da çok iyi olduğundan bu tür kayaların ekonomiye de büyük katkısının olduğunu söylemek mümkündür.

Sahit_Kaya

Rüzgar Aşındırma Şekilleri Nelerdir Adlı Yazımız İle İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir