Rüzgârın Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir

Rüzgârın Hızını Neler Etkiler, Rüzgârın Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir

Rüzgâr yağmurdan önce oluşan hava akımıdır. Rüzgârların estiği yöne ve rüzgârın çeşitlerine göre değişik rüzgâr tipleri bulunmaktadır. Poyraz, lodos, karayel ve samyeli en çok görülen rüzgâr çeşitleridir. Rüzgâr genellikle yüksek basınçtan alçak basınca doğru oluşan hava hareketi olarak karşımıza çıkar.

Rüzgârın hızının değişmesine sebep olan birtakım faktörler bulunmaktadır. Hem coğrafi koşullar hem de ortam şartları rüzgârın hızını etkilemektedir. Rüzgârın oluşumu ise sıcaklık farkları ve doğal şekillerden etkilenmektedir. Örneğin yoğun ağaçların bulunduğu ormanlarda rüzgârın hızı yavaştır fakat açıklık alanlarda rüzgârın hızı daha şiddetlidir.

Yeşil boğaz adı verilen vadilerde bölge iki dağ arasındadır ve buradaki rüzgârlar da oldukça şiddetli eser. Buna örnek olarak Bursa şehri verilebilir. Bursa dağların arasında konumlanmış olan bir şehir olduğundan burada şiddetli lodos rüzgârları esmektedir.

Yeşil boğaz olarak isimlendirilen, iki dağ arasında bulunan bölgelerde rüzgâr oldukça hızlı esmektedir. Örneğin ülkemizde bulunan illerden Bursa dağların arasında yer almaktadır bu sebepten ötürü lodos Bursa’da çok hızlı esmektedir.

Rüzgârın Hızı Neye Göre Değişmektedir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir