Saddam Hüseyin Kimdir

Saddam Hüseyin Kimdir, Saddam Hüseyin Hayatı Biyografi

Iraklı devlet adamı. 1979’dan bu yana Irak Cumhuriyeti’nin devlet başka­nıdır.

8 Şubat 1963’de Baas Sosyalist Partisi’nin, ordu­nun desteğiyle Kasım’ı devirmesinin ardından Baas Partisi önderliğinde yeni bir hükümet kurulmuş ve devlet başkanlığına Abdul I Salam Arif getirilmişti. Ancak Abduİ Salam Arif’in 18 Şubat 1963’te Baas Partisi’ne karşı bir darbe düzenlemesinden sonra 1964’te Hüseyin devlet başkanı Abdul Salam’a karşı darbe düzenlemekle suçlanarak tutuklandı ve iki yd hapiste kaldı. Henüz hapiste iken Baas Partisi VIII. Ulusal Kongresi’ne başkan ve bölgesel kongreye sekreter yardımcısı seçildi. 1966’da hapisten kaçtı ve Baas Partisi’ni yeniden düzenlemek üzere yeraltı çalışmalan yaptı.

28 Nisan 1937’de Bağdat yakınlarında Tikrit kasabasına bağlı bir köyde doğdu. 1955’de öğrenimini sürdürmek amacıyla Bağdat’a gitti. Orada Arap Baas Sosyalist Partisi ile ilişki kurdu,ye 1957’de partinin üyesi oldu.

1958’de General Abdülkerim Kasım, kral II.Faysal’ın ölümü ve monarşinin devrilmesiyle sonuçlanan bir darbe ile iktidarı ele geçirmişti. Milliyetçi bir politika izleyen Kasım’ın, tüm Araplar’m tek bir siyasi yönetim altında birleşmesini savunan Baas hareketine karşı önlemler alması üzerine düzenlenen ve başarısızlıkla sonuçlanan darbeye katılan Hüseyin yaralandı ve Suriye’ye kaçtı. Ölüm cezasına çarptın- lan Hüseyin’i Mısır devlet başkanı Nasır Kahire’ye çağırdı. Orada bir yandan Baas Partisi’nin çalışmaları­na katıldı, bir yandan da Kahire Üniversitesi’nde hukuk öğrenimi gördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir