Sağlık Hizmetleri Nedir Kaça Ayrılır

Sağlık hizmetleri nedir, sağlık hizmetleri türleri, bu yazımızda sizlere sağlık hizmetleri türleri hakkında bilgi vereceğiz.

Sağlık hizmetleri üç başlıkta incelenebilir: Koruyucu, esenlendirici (rehabilitasyon) ve tedavi edici sağlık hizmetleri.

Koruyucu sağlık hizmetleri kişinin hastalanmadan önce korunmasını amaç edinir. Bu yüzden her türlü aşılama ve önleyici sağlık hizmetleri bu kapsamda değerlendirilir. Ayrıca ilk yardım ve sağlık ocağı hizmetleri de bu grupta değerlendirilir. Kişinin tam olarak hasta olmadan bu sorunun önüne geçilebilmesi amacıyla böyle bir sistem geliştirilmiştir. Koruyucu sağlık hizmetleri sağlık ocağı, acil servis ve diğer ilgili birimlerde yürütülür. Ayrıca koruyucu sağlık hizmeti kapsamında toplum bilinçlendirilerek hastalıklara karşı önlem alınması sağlanır.

Kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri yaşlı bakımı, sağlık eğitimi, dengeli beslenme, muayene, araştırma ve sağlık istatistik hizmetlerini kapsar. Ayrıca hastalığın erken teşhisi, hastalığa karşı yapılacak aşılama ve ilaçlamalar ile diğer tedavi çalışmaları bu grupta değerlendirilir. Bu sağlık hizmetlerine birincil koruma amaçlı sağlık hizmeti de denilmektedir.

images (3)

Sağlık Hizmetleri Çeşitleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir