Samuel Pierpont Langley Hayatı

Samuel Pierpont Langley Kimdir, Samuel Pierpont Langley Hayatı Biyografi

ABD’li astronomi bilgini ve havacılık mühendisi. Geliştirdiği “bolometre” ve motorlu uçak yapımına katkılarıy­la tanınır.

22 Ağustos 1834’de Massachusetts Eyaletinin Roxbury kentinde doğdu, 27 Şubat 1906’da Güney Carolina’daki Aiken kentinde öldü. 1851’de Boston’ da tamamladığı lise öğreniminden sonra üniversiteye devam etmeyip öğrenimini okul dışında sürdürdü. Uzun bir süre Chicago ve St.Louis’de inşaat mühen­disliği ve mimarlık yaptıktan sonra 1865’de Boston’ daki Harvard Gözlemevi’nde asistanlığa, 1866’da da Annapolis’deki Naval Academy’de yardımcı matema­tik profesörlüğüne getirildi. Ertesi yıl Pennsylvania Eyaletinin Pittsburgh kentindeki Allegheny Gözlem evinin yöneticiliğine ve Western Üniversity of Pennsylvania’nm (bugün Pittsburgh Üniversitesi) fi­zik ve astronomi profesörlüğüne atandı.

Buradaki çalışmaları sırasında Güneş tayfının kızılaltı bölgesini inceledi ve 1880’de Güneş ışınımını ölçen “bolometre”yi geliştirdi. Aerodinamikle de ilgilenerek, hava­dan daha ağır araçların uçurulmasma yönelik birçok deney yaptı. 1887’de Washington’daki Smithsonian Institution’ın sekreterliğine getirilince bu alandaki çalışmalarını hızlandırarak, 1896’da, buharlı motorla donatılmış, havadan ağır ilk uçuş aygıtını havalandır­mayı başardıysa da, 1903’de insanlı uçuş için geliştir­diği modelin başarısızlığa uğraması üzerine, çalışma­larını sürdürebilmek için gerekli parasal destekleri yitirdi. Bu başarısızlıktan birkaç yıl sonra düş kırıklı­ğı içinde ölen Langley, 1890’da Smithsonian Astrofi­zik Gözlemevi’ni kurmuş, ABD’deki Ulusal Bilimler Akademisi ile Londra’daki Royal Society’nin üyelik­lerine seçilmişti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir