SBS Başvuruları 5 Mart 2012 Pazartesi Günü Başlıyor

TEOG başvuruları yarın başlıyorSeviye Belirleme Sınavı’na (TEOG) başvurular yarın başlıyor. Adaylar, kılavuza Milli Eğitim Bakanlığınıninternet sitesinden ulaşabilecek.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer yayımladığı TEOG genelgesiyle sınava işlemleriyle ilgili bilgi verdi.

Genelgeye göre, TEOG ile Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) 9 Haziran Cumartesi günü yapılacak.

İlköğretim 5, 6, 7. sınıflar ile ortaöğretim 9., 10. ve11. sınıflar için düzenlenen PYBS ise 10Haziran’da gerçekleştirilecek.

TEOG, PYBS ve Polis Koleji Sınavı ile ilgili tüm iş ve işlemler e-Okul sistemi üzerinden gerçekleştirilecek.

Sınava girecek öğrenciler, kılavuza www.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr adreslerinden ulaşabilecekler.

Başvurular yarından itibaren 23 Mart tarihine kadar alınacak.

Öğrencilerin veya velilerinin TEOG e-Başvuru Kılavuzu’nda yer alan bankalara öğrencinin TC Kimlik Numarası’nı belirterek 10 lira sınav ücretini yatırmaları başvuru için yeterli olacak.

TEOG ücretini yatıran ve Polis Koleji başvurusunda bulunmak isteyen öğrencilerin başvuruları da yine aynı tarihlerde Bakanlığın internet adreslerinde yer alan Polis Koleji Başvuru Kılavuzu’na göre yapılacak.

TEOG başvurusunu yapan ve PYBS başvurusunda bulunmak isteyen 8. sınıf öğrencilerinin başvuruları ise PYBS başvuru şartlarını taşımaları halinde 12-23 Mart tarihlerinde öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlükleri tarafından e-Okul sistemi üzerinden yapılacak.

-Veliler ve okul müdürlükleri sorumlu olacak-

Başvuru süresi içinde okul müdürlüklerince ve il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince yapılacak işlemlerde, fotoğraflı sınav giriş belgesi internetten çıktı alınarak onaylanacak ve öğrenciye teslim edilecek.

Öğrenciler, TEOG’de e-Okul sisteminde kayıtlı olan zorunlu yabancı dil dersinin testinden sorumlu olacak. İşitme engeli olan öğrencinin yabancı dil sınavına katılmasını isteyen velisinin başvurusu varsa, bu durum e-Okul sistemine işlenecek.

İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin aynı zamanda PYBS’ye başvurmaları halinde, PYBS puanı ayrıca hesaplanmayacak, TEOG puanından aldıkları puan geçerli olacak.

Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin beyan ettiği rapor ya da belgenin bir nüshası rehberlik ve araştırma merkezi müdürlüklerinde saklanacak. Bu öğrencilere ait engel durumunu gösteren belgeler Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne gönderilmeyecek.

Fotoğraflı sınav giriş belgesi, TEOG ve PYBS için 28 Mayıs’tan itibaren Bakanlığın internet adresinden okul müdürlüklerince alınarak, onaylanıp, öğrenciye teslim edilecek.

Sınavlarla ilgili tüm bilgiler ve duyurular http://oges.meb.gov.tr internet sayfasında sürekli olarak yayımlanacak.

Adayların, velilerin ve okul yöneticilerinin sözü edilen internet sayfasını takip etmeleri gerekiyor.

Tüm başvuru işlemlerinin yapılmasından adayın velisi, takip edilmesinden ise okul müdürlüğü sorumlu olacak.

2012 sbs başvuruları

eokulegitim.com – 05.03.2012

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir