SBS Öncesi Yapılması Gerekenler Velilere Öneriler

TEOG Öncesi Öğrencilere ve Velilere Tavsiyeler – TEOG Öncesi Neler Yapılmalıdır ?

Seviye Belirleme Sınavı’na bir hafta kaldı. Öğrenciler ve ailelere sınava kilitlenmiş durumda… Her yıl olduğu gibi TEOG sınav öncesinden TEOG yerleştirmelerine kadar eokulegitim.com olarak sevgili öğrencilerimizi sürekli bilgilendirmeye devam edeceğiz. TEOG 9 Haziran 2012 Cumartesi günü yapılacak. TEOG Öncesi velilerimize ve sınava girecek öğrencilere çok önemli tavsiyeleri paylaşıyoruz. Peki son hafta neler yapılabilir?

TEOG Tavsiyeleri

Milyonlarca genç ve ailesi önümüzdeki hafta yapılacak Seviye Belirleme Sınavı’na odaklandı. Bu hafta, son hazırlıkların tamamlanması açısından büyük önem taşıyor. Kalan süreci iyideğerlendirmek için yapılması gerekenleri uzmanlar anlattı

Seviye Belirleme Sınavı’na (TEOG) sadece bir hafta kala işin uzmanlarından son haftada ne yapılması gerektiğini öğrendik. Bilfen Okulları Rehberlik Bölüm Başkanı Evrim Arslan, son haftanın nasıl geçirilmesi gerektiğini şöyle anlatıyor: “Sık sık yapacağınız deneme sınavları, bundan sonraki süreçte yoğunlaşmanız gereken konular ile ilgili yol gösterici olacaktır. Yaptığınız deneme sınavlarındaki yanlış yanıtlarınızın mutlaka doğrusunu öğrenmelisiniz. Deneme testlerini elden geldiği kadar sınav ortamına benzer atmosferlerde, süre tuturak çözmelisiniz. Sınavda izleyeceğiniz yol sizlerin şu zamana kadar girmiş olduğunuz denemelerde izleyeceğiniz yol ile aynı olmalıdır. Bu yolu belirlerken kitapçık sırasını takip etmeniz ya da en başarılı olduğunuz ve zamanı en iyi kullanabildiğiniz bölümden başlamak sizin için avantaj sağlayacaktır.

Sınav sürecinde;

* Soruyu tam olarak okuyup, sizden ne istediğini anlamadan çözmeye başlamayın.
* Blok kodlama yapmak yerine bire bir kodlama yapın.
* Sorularla ilgili, kolay ya da zor gibi yorumlar yapmayın.
* Aynı test içindeki tüm soruların puan değeri eşittir, bir soruya takılarak vakit kaybetmeyin.
* Yapamadığınız sorunun yanına, daha sonra dönmek üzere bir işaret koyun ve diğer soruya geçin.
* Tüm şıkları okumadan cevaba karar vermeyin.

Sonuca değil, sürece odaklanmalısınız. Sınav esnasında sonucu düşünmek hem dikkatinizi bölecek hem de kaygı düzeyinizi artıracaktır. Sadece sınav sürecine ve o an çözdüğünüz soruya odaklanmaksa, sizi hayal ettiğiniz sonuca yakınlaştıracaktır. Elimizde kalan süre, her şeyi yetiştirebilmek için yeterli değilse, nasıl olsa yetişmeyecek umutsuzluğu ile bırakıveririz kendimizi. Oysa hazırlandığımız bir sıralama sınavı ise, bir soru bile sonucu değiştirir. Eksik konularınızı tespit etmeli ve kalan süre içinde her birini günlere yayarak kendinize bir program hazırlamalısınız, Türkçe ve matematik gibi puan değeri daha yüksek olan derslerdeki konu eksiklerinize öncelik vermeli ve programınızda konu çalışmanın yanı sıra tekrar içinde mutlaka zaman ayırmalısınız.

DUYGUSAL AÇIDAN GÜÇLENMEK

“Her anne baba, çocuğu için en güzel şeyleri ister. Ama bazen bunu ifade ederken yanlış yöntemler kullanabilir. Güvenimizi ifade etmeye çalışırken, beklentimizin çok yüksek olduğu duygusunu yaratabiliriz. Kazanamasa da önemli olmadığını, ifade etmek isterken de, ‘Benden ümidi kestiler, kazanamayacağımı düşünüyorlar’ hissi yaratabiliriz. Sınava yakın günlerde çocuklarımızın kaygı düzeyi ister istemez yükseleceğinden, algıları da bu durumdan etkilenecektir. Bu zaman diliminde mümkün olduğunca sınavdan konuşmamak en doğrusu olacaktır. Onlara verebileceğiniz en büyük destek, sınava olduğundan daha fazla anlam yüklememek, olumsuz ifadelerden kaçınmak, sakin tavırlarla onları rahatlatmaya çalışmak olacaktır. Sınava günler kala, eleştiri içerikli cümlelerden mümkün olduğunca kaçınmamız gerekmektedir. Bu ifadelerimiz, olumlu yönde hiçbir sonuca ulaşmayacağı gibi, çocuğunuzun kendine güvenini ve başaracağına olan inancını da zedeleyeceğinden, yapabileceğinin de altında bir sonuç almasına sebep olabilir. Sınava hazırlanırken çocuğunuzun yeterli çabayı göstermediğini düşünüyorsanız, bu süreç içerisinde gerekli değişikliği sağlayamadıysanız, durumla ilgili eleştirilerinizi artık sınav sonrasına ertelemeniz gerekir. Kaygı, kişinin bir uyaranla karşı karşıya kaldığında yaşadığı, bedensel, duygusal ve zihinsel değişimlerle kendini gösteren bir uyarılmışlık durumudur. Kontrol altında olduğu sürece sanıldığının aksine olumsuz değil, olumlu etkiler yaratır. Harekete geçme gücü veren, dikkati arttıran, yaşanan süreci ciddiye almayı sağlayan kontrol altındaki ‘kaygı’, başarıyı artırır.”

TEK İLETİŞİMİNİZİN SINAV OLMAMASINA ÖZEN GÖSTERİN

Özel Üsküdar SEV İlköğretim Okulu Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Koordinatörü Psikolog Feyza Özargil: “Biz anne babaların çocuklarının yetenek ve ilgilerini, başarı düzeylerini, kapasitelerini bilmeleri çok önemli. Ona kapasitesi ölçüsünde hedefler koyduğumuzda hem kaygısı azalacak hem de ilerde daha sağlıklı ve mutlu bir birey olacaktır. Kazanması için alternatif olarak bir yerine birkaç okul seçmek, sınav sonrasında hayal kırıklığı yaşamasını engelleyecektir. Yapamadıklarını değil, yapabildiklerini görmeye ve onun da kendisinin olumlu yönlerini görmesine fırsat verin. Başarıya yönelik çabası desteklendiğinde başarısı daha çok artacaktır. Sınav, hedeflere ulaşmak için bir araçtır, amaç haline gelmesi kaygıyı artırır. Aynı zamanda tek iletişiminizin sınav olmamasına özen gösterin, böylece onun kaygısının artmasını engelleyebilirsiniz.”

ÖĞRENCİLER NELERE DİKKAT ETMELİ?

“Sınavdan önceki hafta, konuların tekrarını yapın ya da deneme testleri yapmaya çalışın. Yeni konu öğrenmeye çalışmayın.”
“Sınavdan önceki günlerde çok ağır ve yorucu spor yapmayın.”
“Beslenmenizi alışık olduğunuz tarzda sürdürün.”
“Sınav günü zinde olabilmeniz için uykunuza dikkat edin. Yatma ve kalkma saatlerinizin değişmemesine özen gösterin.”
“Olumsuz düşüncelerden uzak durun. Sınavın olumlu geçeceğini hayal edin.”
“TEOG giriş belgenizi okulunuzdan almayı unutmayın.”
“Sınava gireceğiniz okulu mutlaka önceden gidip görün.”

HÂLÂ ÖĞRENİLECEK ÇOK ŞEY VAR!

Melis Severcan (14)
“TEOG, şu an için bana ‘geleceği’ ifade ediyor. Çok yorucu bir dönem geçirdik, ama gerçekten iyi hazırlandığımı düşünüyorum. 6. ve 7. sınıfta daha çok derslerimle ilgilendim, 8. sınıfta biraz daha sınav temposuna ayak uydurmak adına TEOG’ye yönelik çalıştım. Okulun rehberlik bölümü bize bu konuda çok destek veriyor. Sınav kaygısıyla baş etmek konusunda da bizi bilinçlendiriyor. Zaten içinden çıkamadığımız bir durum olduğunda öğretmenlerimiz bunu çok çabuk fark ediyor ve rehberlik işbirliğinde bize destek oluyorlar. Bu süreci ailem ve arkadaşlarımla birlikte yaşıyoruz. Onların varlığı ve desteği bu zorlu yarışta işimi kolaylaştıracak… Tabii ki en iyi okulları kazanmak istiyorum ama emin olamıyorum. Çünkü hâlâ öğrenilecek çok şey var gibi… Bu kadar emekten sonra, umarım sınavım istediğim gibi geçer.”

SINAV, HAYATIN BİR GERÇEĞİ

Deniz Sönmez (14) – 2015 TEOG İstanbul Üçüncüsü

“TEOG’ye girecek çoğu öğrencinin zihninde yankılanan düşünceler ‘Hayatım bu iki saatlik sınava bağlı’, ‘Eğer istediğim gibi geçmezse hayatım mahvolur’, ‘Tüm sene bunun için her şeyden fedakarlık yaptım’… Sınava hazırlanırken önemli olan, kafanızdaki olumsuz düşüncelerden kurtulmak. Sınavı, hayatın bir gerçeği olarak kabullenmeli, sınava girerken yalnız olmadığınızı, arkanızda ailenizin, öğretmenlerinizin ve arkadaşlarınızın olduğunu bilmelisiniz. Sınav öncesi çalışma önemlidir, ancak yıl boyu kendinizi robotlaştırarak her şeyden mahrum etmeniz gerekmiyor. Sınava girmeden önce benim gibi çok heyecanlananlardansanız, kendinize; bu sınavın aslında size değer yüklemediğini, sizin sınavdan sonra da aynı siz olacağınızı, önemli olanın da bu olduğunu, ailenizin ve arkadaşlarınızın her koşulda yanınızda olacağını hatırlatın.”

TEOG Taviyeleri , TEOG ‘ye girecek öğrenciere ve velilere tavsiyeler , TEOG Öncesi çocuklara öğrencilere nasıl davranılmalıdır neler yapılmalıdır sorularının cevabını aradık.

SABAH – CUMARTESİ – Eokulegitim.com

44 thoughts on “SBS Öncesi Yapılması Gerekenler Velilere Öneriler

 • 30/05/2013 tarihinde, saat 15:14
  Permalink

  Allah herkesin yardımcısı olsun. Ben ya öğretmen lisesi ya da sağlık mesleği düşünüyorum ama Allah hakkımızda ne hayırlısını verdiyse o olsun

  Yanıtla
 • 23/10/2012 tarihinde, saat 19:40
  Permalink

  off çok korkuyorum yha 450 bana yeter matmatik beni batırıyo yha

  Yanıtla
 • 09/06/2012 tarihinde, saat 08:08
  Permalink

  sbs ye girecek arkadaşlarıma başarılar allha hepinize yardım etsin bana bol bol dua edin

  Yanıtla
 • 09/06/2012 tarihinde, saat 06:52
  Permalink

  Of anam of sınav bugün :D umarım ki sınav kimseyi zorlamasın kimseyi yormasın dilediğimiz yerlere gitmek ümidiyle… :-)

  Yanıtla
 • 08/06/2012 tarihinde, saat 21:21
  Permalink

  ewt malesef sınawa okul kıyafetleryle girilecek çok sacma ama öyle .s

  Yanıtla
 • 08/06/2012 tarihinde, saat 19:04
  Permalink

  geleçege 9 haziranda yön vereceğiz

  Yanıtla
 • 08/06/2012 tarihinde, saat 17:28
  Permalink

  sbs ye okul kıyafeti ile mi gdilecek? bir de ben 6. sınıfta 490.716 7 de 495.580 aldım inş yine yüksek bir puan alır izmir fen lisesine girerim(lütfen soruma cevap verin)

  Yanıtla
 • 08/06/2012 tarihinde, saat 14:04
  Permalink

  arkadaslr,sbs ye 2 senedir sbs sınavina ğirdim..aslinda cok kötü değil ama ben beğenmiyorum.yarin milyonlarca 8.sınıf öğrencisi bu sınava ğirecek.450 alsam cok sevinirim..

  Yanıtla
  • 08/06/2012 tarihinde, saat 17:19
   Permalink

   bende bi 465 çeksem çok ii olur. herkse BAŞARILAR :)

   Yanıtla
 • 08/06/2012 tarihinde, saat 13:24
  Permalink

  Dersanede 493 yaptım en son onun dışındakiler 475-482 arası bu yıl sbs den 470 alsam istediğim okula girebiliyorum ama sanki 470 ve üstü alamayacakmışım gibi geliyor ben anormal miyim?Yoksa bu stres herkeste oluyor mu?

  Yanıtla
 • 08/06/2012 tarihinde, saat 10:32
  Permalink

  benim bütün sınavlarım düşük bundanda iyi bir puan bekliyorum ama hayırlısı

  Yanıtla
 • 07/06/2012 tarihinde, saat 23:34
  Permalink

  Bu arada benim de 470 üzeri almam gerekiyor iyi bir lise için dua ederseniz sevinirim. :)

  Yanıtla
 • 07/06/2012 tarihinde, saat 23:32
  Permalink

  İlk önce ”iyi dileklerle” başlayıp ALLAH yar ve yardımcımız olsun demek istiyorum. Unutmayın SBS Cumartesi günü onun öncesi CUMA bence bol bol dua etmeliyiz. Çok din üzerinde durup Tarikatçı bir ailenin çoğu durumuna geçmek istemiyorum. Dikkat her şey’den önce gelir dikkatimizi toplayınca başaracağımıza inanıyorum. İnşallah gönlümüze göre puanlar alır ve iyi bir lise’ye yerleşiriz. (Ben bu sınav sayesinde 1. dönemin 3. haftasından itibaren Facebook, twiter ve benzeri sosyal medyadan uzak duruyorum dikkatinizi çekerim :) )

  Yanıtla
 • 07/06/2012 tarihinde, saat 21:35
  Permalink

  Adam öylesine deneme oluyor 444 alıyor üzülüyor …
  ßana oda yeter :D

  Olsun Herkese Başarılar dilerim :)

  Yanıtla
 • 07/06/2012 tarihinde, saat 20:04
  Permalink

  değerli arkadaşlar sınav hiçbir şeyin sonu değil sınav sabahı ılık bir duş alın sınava abdestli girin ve rabbi yessir vela tuessir rabbi tevmin bil hayr duasını okuyup besmele ile başlayın bölüm geçişlerinde zihin dinlendirmesi yapın 30 sn kadar. sınavlarda kaydırmaya ve yanlış okumaya dikkat edin allahtan hepimize başarılar dilerim saygılarımla emre…. XD

  Yanıtla
 • 07/06/2012 tarihinde, saat 19:27
  Permalink

  yha arkadaşlar sanki içimde düşük alacam gibi bi his var !!

  Yanıtla
 • 07/06/2012 tarihinde, saat 17:33
  Permalink

  Ben bütün yıl boyunca çalıştım geçen sene 458 almıştım bu senede yüksek puan almayı umut ediyorum.Herkese başarılar…

  Yanıtla
 • 07/06/2012 tarihinde, saat 14:42
  Permalink

  Arkadaşlar hepinizin yorumlarını okudum erinmeden :)
  Hepinizde güzel şeyler yazmışsınız bende bu konuda fikirlerimi söylemek isterim
  Sbs den korkmayın veya tüm hayatınızı bu sınava bağlamayın.İnanın daha nice sınavlar olacak önünüzde.ve ayrıca sbs ye girerkende siz sizsiniz çıkarkende ;) bunları böyle yazıyorum diye beni büyük biri zannetmeyin bende sbs ye girecem ;) neyse cok konuştum size başarılar dilerim kolay gelsin ;)

  Yanıtla
 • 07/06/2012 tarihinde, saat 14:38
  Permalink

  ben çalıştım ama korkuyorum geçen senelerdeki puanlarım düşük bu senede öyle olmasından korkuyorum ne yapabilirim

  Yanıtla
 • 06/06/2012 tarihinde, saat 21:06
  Permalink

  İnşallah güzel puanlar alırız Allah yardımcımız olsun .Herkes heyecan yapmayın diyor ama bunu sadece sınava girecek olan bilir.

  Yanıtla
 • 06/06/2012 tarihinde, saat 20:22
  Permalink

  artık son tekrarlarımızı yapıp sbs yi yenip gelelim bence

  Yanıtla
 • 06/06/2012 tarihinde, saat 18:03
  Permalink

  bence başara bileceğini düşündükten sonra artık herşey bitiyiyor çünkü ben geçen yıl türkçeyi yapamayacağımı düşünüyordum ve yapamadım sbsde 7yanlış geldi ama bu yıl türkçenin çok basit olduğunu sadece okumaya bağlı olduğunu kendime tenkit etmeye başladım ve şuanda denemelerde ya 1 yanlış yada full yapıyorum diğer derslerimde iyi çünkü onlarında basit olduğunu düşünüyorum bir ingilizcede biraz sorunum var onuda inşallah yenersem sbs den çok yüksek bir puan alacağımı düşünüyorum zaten bilgi eksikliği olmadıktan sonra herşey olumlu düşünmeye ve duaya kalmış geçen yıl başaramayacağım düşündüm ve 420 aldım ama bu sene başarılı olurum inşallah allaha hepimize en hayırlı başarıyı nasip etsin herkese sbsde başarılar

  Yanıtla
 • 06/06/2012 tarihinde, saat 15:29
  Permalink

  bnce stres yapmamak için son ana kadar küçük küçük çalışın azar azar ama sürekli … bu size çalışmış olmanın güvenini verir

  arkadaşlarıma sloganım: don’t stres

  Yanıtla
 • 06/06/2012 tarihinde, saat 11:18
  Permalink

  son 3 gün kala stress giderek artıyor ama herkezin sınavının iyi geçmesini atemenni ediyorum Allah yardımcımız olsun.
  NOT:sınava girmeden önce besmele(BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM)çekmeyi unutmayın.

  Yanıtla
 • 05/06/2012 tarihinde, saat 23:33
  Permalink

  sbs ye 4 gün var.herkes heyecanlı ama ben değilim.çünkü sınav hiç bir şeyin sou değildir.sıkıtıya girmeyin arkadaşlar başaracağız…

  Yanıtla
 • 05/06/2012 tarihinde, saat 20:48
  Permalink

  sınava 4 gün kaldı bende herkes gibi heyecanlıyım yıl boyu hepimiz çalıştık son günlerde çalışmayı hiç ama hiç istemiyorum bunalıyor gibiyim inşallah herkes dilediği puanı alır benimde en az 450 almam lazım herkese başarılar

  Yanıtla
 • 05/06/2012 tarihinde, saat 18:08
  Permalink

  bence bu sene guzel bır puan alcamm

  Yanıtla
 • 05/06/2012 tarihinde, saat 13:10
  Permalink

  ARKADAŞLAR BENİM SINAVDAN 490 ALMAM LAZIM ALAMASSAM BURDA BİR DAHA SİZİ GÖREMEYEBİLİRİM DENEMELERDE 350 ALIORUM AMA SBSDEN 500 TAM PUAN ALACAĞIMA İNANIYORUM İNŞ GEÇEN SENELERDEKİ GİBİ KOLAY OLUR DİYORUM … SINAVA 4 GÜN KALA….

  Yanıtla
  • 05/06/2012 tarihinde, saat 19:48
   Permalink

   niye bidaha bizi göremeyebilirsin ? :D

   Yanıtla
   • 05/06/2012 tarihinde, saat 19:49
    Permalink

    ya benimde inşallah iyi geçer ya benimde 480 civarı almam lazım normal sınavlar da 441 431 454 gibi puanlar alıyorum inşallah SBS de 456 gibi bi puan alsam okul puanı ile çıkar heralde 480 e

    Yanıtla
    • 07/06/2012 tarihinde, saat 19:55
     Permalink

     hiç zannetmiyorum okul bana 8-9 puan verdi hemde okul birincisiydim yani 456 alıp 480 olmaz

     Yanıtla
 • 05/06/2012 tarihinde, saat 12:26
  Permalink

  dershanede olduğum deneme sınavlarım iyi işallah sbs de öyle olur geçen sene dershanedeki sınavlarım yüksekti ama sbs kötü

  Yanıtla
 • 05/06/2012 tarihinde, saat 12:20
  Permalink

  sbsnin yaklaştığını duyunca stress yapmamak elde değil

  Yanıtla
 • 04/06/2012 tarihinde, saat 21:42
  Permalink

  arkadaşlar hepimiz bu maratonda iyi kötü günler geçirdik .çoğumuz çalştık .şimdi yapmamız gereken şu son haftada tempomuzu düşürmemek ve sınavda başaracağımıza inanmaktır inşallah hepiniz istediğiniz yere girersiniz Allah hepimizin yolunu açık etsin

  Yanıtla
 • 04/06/2012 tarihinde, saat 19:22
  Permalink

  çalışmak başarmaktır.başarmak ise çalışmaktır.inanıyorumki hepiniz yani hepimiz çalışmışızdır.onun kanaatindeyim. ALLAH hepimizin yardımcısı olsun.inşallah güler yüzle çıkarızz.

  Yanıtla
 • 04/06/2012 tarihinde, saat 19:13
  Permalink

  inşallah hapimizin hedeflediği o puana ulaşırız daha bu bir başlangıç.önümüzde daha birçok sınavlar olacak. hepinize başarılar arkadaşlar…

  Yanıtla
 • 04/06/2012 tarihinde, saat 18:19
  Permalink

  SBS’DE HERKESE BAŞARILAR..UMUYORUM Kİ HERKES İSTEDİĞİ YERİ KAZANIR…:)

  Yanıtla
 • 03/06/2012 tarihinde, saat 15:52
  Permalink

  sbsye 6 gün kaldı az önce bir deneme sınıvı yaptım ve 444 aldım oysa benim 490 almam lazım umarım denemelerim kadar kötü olmaz sbsm. sbs daha kolay oluyor ama dikkat ve heyecan herşeyi bitiriyor herşey o ikilinin elinde bence onlarda sizin elinizde tabiki. ben böyle düşünüyorum sizi bilmem. umarım o kadar çabam gözyaşım gayretim özgüvenim boşa gitmiyor. evet özgüven çok önemli sınavdan önce. ben full yapcam bunu şundan 1-2 yanlış çıkarcam bu çok basit kesin iyi yapcam bunu gibi ifadeleri sınava girmeden önce söyleyip kendimize güven verirsek yüksek puan alma ihtimalimiz daha yüksek oluyor bnce çünkü bunları çok yaşıyorum ben. deneme sınavlarından önce hep derdim işte benim türkçeyi full çıkarmam lazım yamlış yapmamam lazım diye hep de full çıkardı türkçe ya da inkılap. işte diyorum ya güven çok önemli umarım haftaya sınavımız iyi geçer de yüksek yüksek puanları alırız allah hepimizin yardımcısı olsun …

  Yanıtla
  • 04/06/2012 tarihinde, saat 15:53
   Permalink

   Allah HEPİMİZİN yardımcısı olsun canımmmmm…..
   hayatta başarılar

   Yanıtla
 • 03/06/2012 tarihinde, saat 14:36
  Permalink

  hayatımızın dönüm noktası 2 saate bağlı resmen
  2 saate…
  bu kadar kolay işte söylemesi ama yapmaya gelince ortada bişey yok…!!!
  bu da ileriki zamanlarda yaşayacağımız bir deneyim bizim için……
  bizim söylememiz gereken tek şey ”ben elimden gelen herşeyi yaptım ”diyebilmekk..
  herkese başarılar…..

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir