>SBS’ye başvurular Cuma günü sona eriyor

>

İlköğretim 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencilerinin girdiği Seviye Belirleme Sınavı’na (TEOG) başvurular 26 Mart Cuma günü sona erecek. PBYS’ye başvuru işlemleri ise 2 Nisana kadar yapılabilecek.

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’na (PBYS) başvuru işlemleri ise 2 Nisana kadar yapılabilecek.
Kılavuzda belirtilen kurallar doğrultusunda yapılacak başvuru için 10 TL sınav ücretinin e-başvuru kılavuzunda belirtilen bankalardan birisine öğrencinin T.C. Kimlik numarası ile yatırılmış olması yeterli olacak.
İlköğretim 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencileri PYBS’ye başvurmaları halinde ayrıca bir sınava girmeyecek, TEOG sonuçlarına göre PYBS puanı hesaplanacak. PYBS için başvuru yapacak öğrencilerin başvurularını, okul müdürlüğü elektronik ortamda onaylayarak başvuru belgesinin aslını okulda saklayacak, bir örneğini öğrencinin velisine imza karşılığı verecek.
Sınavlarla ilgili ayrıntılı bilgilere, ‘http://www.meb.gov.tr’ ve ‘http://oges.meb.gov.tr’ adreslerinde yayımlanacak ‘e-Başvuru Kılavuzlarında’ yer verilecek.
POLİS KOLEJİNE BAŞVURULAR
Polis Koleji için başvuru şartlarını taşıyan öğrenciler ise 26 Marta kadar ‘http://www.meb.gov.tr’, ‘http://oges.meb.gov.tr’ ile ‘https://e-okul.meb.gov.tr’ adreslerinde açılacak olan başvuru ekranından öğrenim gördüğü okul müdürlükleri tarafından başvuruda bulunacak.
Bu öğrenciler TEOG’ye girmek zorunda oldukları için TEOG başvuru döneminde sınav ücretini yatıracak, bunun dışında bir ücret ödemeyecek. Polis Koleji başvuruları okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanacak.
Yatılı İlköğretim Bölge Okullarının (YİBO) 8’inci sınıfında yatılı öğrenci olarak öğrenim gören ve YİBO kontenjanından yararlanarak sınavsız ve parasız olarak ortaöğrenimlerine pansiyonlu okullarda devam etmek isteyen öğrencilerin başvuruları, 2 Nisana kadar ‘http://www.meb.gov.tr’ adresinden okul müdürlüğünce yapılacak.
YURT DIŞINDAKİ ÖĞRENCİLERİN BAŞVURUSU
Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda eğitim gören öğrencilerden başvuru yapmak isteyenler ise ‘http://www.meb.gov.tr’ ile ‘http://oges.meb.gov.tr’ adreslerinde yayımlanan e-başvuru kılavuzunda yer alan ‘EK-1 formu’ ile başvuruda bulunacak.
Bu form, büyükelçilik veya konsolosluk yetkililerince onaylanacak ve başvuru süresi içinde, Ziraat Bankası Beşevler şubesindeki hesaba 10 TL sınav ücretinin yatırıldığını gösteren dekont ve bir adet öğrencinin vesikalık fotoğrafı ile EĞİTEK Genel Müdürlüğüne APS veya dengi posta yoluyla gönderilecek. Faksla gelen formların aslı gelmediği sürece başvuru yapılmış sayılmayacak.
İlköğretimin 6’ıncı, 7’nci ve 8’inci sınıflarının tamamını veya bir kısmını yurt dışında MEB’e bağlı olmayan eğitim kurumlarında gören öğrenciler, öğrenim belgesiyle başvurarak TEOG’ye katılabilecek. Bir ya da iki sınıfın TEOG’sine katılmayan öğrenciler, bir sonraki yılın TEOG ile birlikte katılmadıkları sınıf veya sınıfların TEOG’sine katılabilecek.
Sınavlarda özel hizmet alması gereken özürlü öğrenci varsa okul müdürlükleri bu öğrencilerin bağlı bulunduğu Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğüne yönlendirerek özür bilgilerinin sisteme işlenmesini sağlayacak. Özürlü öğrencilerin beyan ettiği rapor ya da belgenin bir örneği Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünde saklanacak. Bu öğrencilere ait özür durumlarını gösteren belgeler EĞİTEK Genel Müdürlüğüne gönderilmeyecek.
SINAV GİRİŞ BELGESİ
Fotoğraflı sınav giriş belgesi, TEOG için 24 Mayıs, PYBS 5,9,10 ve 11’inci sınıflar için 20 Nisan tarihlerinde, ‘http://www.meb.gov.tr’ veya ‘http://oges.meb.gov.tr’ adreslerinden okul müdürlükleri tarafından kesinlikle renkli alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecek.
Adaylar, başvuru ve tercih dönemlerinde okul müdürlüğüne, kırtasiye, internet bağlantısı, fotokopi, kılavuzların çıktıları gibi giderler için 5 TL ödeyecek. İnternet bağlantısı olmayan veya başvuru süresince teknik bir sebeple internet bağlantısı çalışmayan okullar, en yakın ADSL bağlantısı olan bir başka okuldan veya bağlantı sorunu olmayan ilçe veya il milli eğitim müdürlüğünden başvuru onaylama işlemlerini yapacak.
Tüm başvuru işlemlerinin yapılmasından adayın velisi, doğruluğundan okul müdürlüğü sorumlu tutulacak.
2010 yılı PYBS 5, 9, 10 ve 11’inci sınıflar için 2 Mayıs Pazar günü, TEOG ve PYBS 8’inci sınıflar için 5 Haziran Cumartesi günü, 7’nci sınıflar için 6 Haziran Pazar günü, 6’ncı sınıflar için ise 12 Haziran Cumartesi günü yapılacak.
Sınavlar, yurt içi ve yurt dışı sınav yerlerinde Türkiye saatiyle 10.00’da merkezi sistemle aynı anda gerçekleştirilecek.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir