Selçuk Demirel Kimdir

Selçuk Demirel Kimdir, Selçuk Demirel Hayatı Biyografi

Türk, grafikçi. Toplumsal eleştiri ve yergiye ağırlık veren karikatürleriyle tanınmıştır.

Artvin’de doğdu, ilk ve orta öğrenimini Ankara’ da tamamladı. 1973’te, kendisinin de kurucuları arasında olduğu Amatör Sanatçılar Dergisi’nde ilk çizgilerini yayımladı. 1974’te mimarlık eğitimine baş­ladı. 1975’te Yeraltı Maden-İş Sendikası’nda çalışma­ya başladı. Bu sendikanın yayın organı Maden İşçisinin Sesi başta olmak üzere, Cumhuriyet, Politi­ka, Yeni Ulus gibi gazetelerde, 7 Gün, Mimarlık, Birlik Haberleri gibi dergilerde çizdi. 1974’te üç arkadaşıyla birlikte Ankara’da bir açık hava sergisi açtı.

Aynı yıl ilk kişisel sergisi Akla-Kara’i düzenledi  Bundan sonra iki sergi daha açtı. Çok sayıda siyasa içerikli afiş yaptı. Çocuklar için yazılmışlar başta olmak üzere kitaplar resimledi. Birçok karikatürü kartpostal biçiminde basıldı. 1978’de eğitimini yarıda bırakarak Fransa’ya gitti ve 1979’da orada Güzel Sanatlar Okulu’na girdi. 1980’de Türkiye’de yapmış olduğu çalışmaları kapsayan Bir acayip adlı albümünü çıkardı. Çeşitli Fransız, İsveç ve Hollanda yayın organlarında yapıtları, yayımlandı. Yarattığı Moumouk adlı bir kız çocuğu tipinin maceralarından oluşan dizileri on bir ayrı dilde basıldı. Halen Paris’te yaşamakta ve çizgi çalışmalarını sürdürmektedir.

Selçuk Demirel, özellikle çocuk dünyasını yansıttığı yapıtlarında betimleyici bir çizgiyi benimsemiş­tir. Daha çok yergiye dayalı, zaman zaman da grotesk nitelikli ürünler vermiştir.

Eserleri (başlıca): Kitap: Biracayip, 1980; Karga Karga Gak Dedi, 1981; Moumouk, aime les lettres, .1981, (“Moumouk Harfleri Seviyor”); Moumouk, chez les Jouets, 1981, (“Moumouk Oyuncaklar Arasında”); Der Rabe, 1982, (“Kavga”); Het Turkse Alfabet, 1982, (“Türk­çe Alfabe”); Innocent dizisi, 4 kitap, 1983; Semra, mon albüm, 1983, (“Semra. Benim Albümüm”); The Fox and the Croıv, 1983, (“Tilkiyle Karga”); Comme ABC, (“Karikatürlerle Alfabe”). Kitap resimleri: Arabalar Bef Kuruşa, 1979; B.Özükan, Bu Kitabın Masalı, 1979; S.Bulut, Aloş Emeğin Resmini Yapıyor, 1979; S.Soysal, Tante Rosa, 1981; A.Serres, Pain, beurre et chocolat, 1982, (“Ekmek, Tereyağı ve Çikolata”); N.Poller, A table! Les histoires sont servies, 1982, (“Sofraya Buyrun! Öyküler Hazır”); E.Petropoulos, Language en gestes, 1983

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir