Sera Etkisinin Zararları Maddeler Halinde

Bu yazımızda, sizlere Sera Etkisinin Zararları Maddeler Halinde Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Dünyamız, sahip olduğu her varlık ile bizlere eşsiz bir yaşamın kapılarını aralıyor olsa da insanlar, çoğu zaman yürüttükleri pek çok faaliyetler sonucunda bizler için bu denli önemli olan doğaya zarar verebilmektedirler. Son dönemde, insanlığı tehdit eden en önemli tehlikelerden bir tanesi de küresel ısınmadır. Küresel ısınma, yakın zaman içerisinde dünyadaki ekolojik dengeleyi son derece etkileyebilecek riskte bir durumdur. Küresel ısınma, sera gazı etkisi ile oluşmaktadır ve dünyamıza zarar vermektedir.

Modernleşen dünya ile birlikte artık insanlar, pek çok alanda enerjiye ihtiyaç duymaktadırlar. Evlerimizde, sanayi kuruluşlarında, ısınma gibi pek çok alanda enerji ihtiyacı duymaktayız ve ihtiyaç duyduğumuz bu enerjiyi, genellikle fosil yakıt kaynaklarından sağlamaktayız. Fosil yakıtların tüketimi sonucunda ortaya yüksek miktarda zararlı gaz salınımı olur. Bu durum sonucunda ise salınan bu gazlar atmosferde birikerek, Güneşten gelen ışınların geri yansımasını engeller ve dünyanın fazla ısınmasına neden olur.

Sera Gazı Etkisinin Zararları

  • Küresel ısınmayı tetikler
  • Küresel ısınma, mevsimlerin değişmesine yol açar
  • Verimli tarım arazilerinin kaybedilmesine, sulak arazilerin yok olmasına neden olur
  • Kuraklaşmaya yol açar
  • Hava olaylarının anormal şekilde olmasına neden olur
  • Canlıların hayatlarını tehlikeye atmaktadır
  • Kutuplarda bulunan buzulların erimesine neden olmaktadır
  • Deniz seviyelerinin git gide artmasına neden olmaktadır

Sera gazı, günümüzdeki etkisi ile devam edecek olursa yakın zaman içerisinde dünyamız, günümüzden çok daha sıcak bir hale gelecektir. Bu sıcaklık buzulları eritecek, yükselen deniz seviyeleri pek çok kıyı şeridinin sular altında kalmasına neden olacaktır.

Sera Etkisinin Zararları Maddeler Halinde Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir