Ses Duvarı Nedir Nasıl Aşılır

Ses duvarı nedir, ses duvarı nasıl aşılır, ses duvarını aşan uçaklar, ses duvarını aşan nesneler hakkında bilgi vereceğiz.

Ses, bir saniyede 1200 metre hızla hareket eder. Bir nesne bu hızı aşabilirse ses duvarını da aşmış demektir. Sesin havada yayılma hızı hava sıcaklığına göre farklılık da gösterebilir. Mesela yeryüzüne yakın bir mesafede 1500 metre hıza ulaşan bir uçak bu hızı geçebilirken atmosferde hava soğuk olduğu için 1000 metrenin geçilmesi yeterlidir.

Ses duvarı, ses hızını geçebilen uçakların uçmasıyla meydana gelmiş bir kavramdır. Uçaklar ses hızına eşit bir şekilde uçmaya başlayınca ses titreşimlerinden kaynaklanan bir engelle karşı karşıya kalır. İşte buna ses duvarı denir. Ses duvarını aşan bir uçak, yani saatteki hızı 1.2 kilometreyi geçen uçağın motoru ses titreşimlerinden daha geride kalmaya başlar. Yani ses dalgaları uçağın arkasından gelir. Bu nedenle ses duvarını aşan uçaklar, görüldükten bir iki saniye sonra seslerini duyurur. Ayrıca uçak motorunun sesi ses duvarıyla birlikte hareket edeceği için ses dalgaları üst üste biner ve titreşimin etkisi de ikiye katlanır. Bunun sonucunda havada bir ses basıncı meydana gelir. Bu basınç kendinden hafif olan nesneleri geriye iter. Uçaklar ve özellikle jetler ses duvarını geçebildiği için bu duvarı deler. Bunun sonucundan kulakları sağır edecek kadar büyük bir ses ortaya çıkar. Sonic boom denilen bu ses büyük bir patlama etkisi yaratır. Bu patlamanın etkisi dediğimiz gibi ses duvarının yarılmasından kyanaklanmaktadır.

images (1)

Ses Duvarı Nasıl Aşılır Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

One thought on “Ses Duvarı Nedir Nasıl Aşılır

  • 01/04/2015 tarihinde, saat 21:00
    Permalink

    daha kısa ve öz olsaydı keşke öğretmen ödev verdi yaz yaz yaz bitmedi :) :)

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir