Sezai Karakoç Hayatı ve Eserleri

Sezai Karakoç Hakkında Bilgi, Sezai Karakoç Hayatı ve Eserleri

Diyarbakır doğumlu olan Sezai Karakoç 1933 yılında dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini Diyarbakır , Maraş ve Antep’te bitiren şair lise son sınıfta iken Necip Fazıl Kısakürek ile tanışmıştır.

Üniversiteyi bitirdikten sonra bir süre devlet memurluğu yapmış, ardından istifa ederek gazete ve dergi çıkarmaya başlamıştır. 1967’de İslam’ın Dirilişi ve Yazılar isimli kitapları sebebiyle yargılanmıştır. Büyük Doğu, Hisar, Akpınar, Dernek, Düşünen Adam, A adlı dergilerde deneme ve şiirler; Yeni İstanbul, Sabah ve Milli Gazete’de fıkra yazıları yayımlamıştır.
1974’ten itibaren önce dergi ardından gazete biçiminde yayınlanan Diriliş dergisini yayımladı.

Sezai Karakoç, 1990’da Diriliş Partisi’ni kurarak, partinin 1997 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılışına dek bu partinin genel başkanlığı görevini üstlenmiştir.

ESERLERİ

Şiir Kitapları: Körfez, Şahdamar, Hızırla Kırk Saat, Sesler, Taha’nın Kitabı, Gül Muştusu, Zamana Adanmış Sözler, Leyla ile Mecnun, Mona Rosa.

Araştırma ve Fikir Kitapları: Yunus Emre, Mevlana, Mehmet Akif, İslam’ın dirilişi, İslam Toplumunun Ekonomik Strüktürü, Ölümden Sonra Kalkış, Mağara ve Işık.

Sezai Karakoç Kimdir Kısaca Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir