ŞİDDET OLAYLARININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK ÖNLEMLER

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, güvenli eğitim ortamının sağlanması amacıyla Okul Güvenliği Stratejisi oluşturularak, okullarda meydana gelebilecek şiddet olaylarına müdahale edecek “Müdahale Ekibi” kurulması talimatı verdi.

Yüksel, yayımladığı genelgeyle yeni öğretim yılında il ve ilçelerdeki tüm okullarda güvenli eğitim ortamının sağlanması amacıyla il merkezi ve ilçelere özgü ve şartlarına uygun olarak risk dağılımı haritası hazırlanmasını istedi. Okul Güvenliği Stratejisi oluşturularak okullarda meydana gelebilecek şiddet olaylarına müdahale edecek “Müdahale Ekibi” kurulması talimatı veren Yüksel, “Çocuklarımızın ve gençlerimizin güvenli ve huzurlu bir ortamda eğitim-öğretim görmelerini sağlamak ve bu hizmetlere ilişkin koruyucu, önleyici ve destekleyici güvenlik tedbirlerini almak temel görevlerimizdendir” dedi.

-ŞİDDET OLAYLARININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK ÖNLEMLER-
Çocukların ve gençlerin, güvenli ve huzurlu bir ortamda yetiştirilmesi için muhtemel şiddet olaylarının önlenmesine yönelik önlemlerin derhal uygulamaya konulacağını vurgulayan Yüksel, önlemleri şöyle sıraladı:

“-Ankara’da ilgili Vali Yardımcısı başkanlığında ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımı ile oluşturulacak ‘İl Yürütme Kurulu’ çalışmalarına derhal başlayacak ve izleme-değerlendirme yapmak üzere ayda en az bir kez toplanacaktır. İlçelerde de ‘İlçe Yürütme Kurulu’ oluşturulacak ve kaymakamların başkanlığında çalışmalara derhal başlayacaktır.
-Okul güvenliği ile ilgili literatür taraması yapılarak, okullarda meydana gelen şiddet içerikli olaylara ilişkin risk dağılım haritaları hazırlanacaktır.
-Tüm veriler değerlendirilerek il merkezi ve ilçelere özgü ve şartlarına uygun ‘İl/İlçe Okul Güvenliği Stratejisi’ oluşturulması sağlanacaktır.
-Okul güvenliğine ilişkin sağlıklı bilgi akışını sağlayacak nitelikli ve yeterli sayıda, ‘irtibat görevlileri’ belirlenecektir.
-Okullarda meydana gelen ve kriz olarak nitelendirilebilecek (Cinayet, yaralama, rehin alma,-cinsel taciz/tecavüz, intihar vb.) olaylara ilk olarak müdahale edecek ‘Kriz Müdahale Ekibi’ oluşturulacaktır.
-Okul giriş-çıkış saatlerinde okul çevresinde ve güzergâhlarında tedbirler mutlaka arttırılacaktır.
-Emrin aynen yerine getirilmesini ve uygulamanın herhangi bir aksaklığa meydan verilmeden eğitim ve öğretim yılı boyunca aralıksız sürdürülmesini önemle rica ederim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir